Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
bluesnowball.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

alegerea telescop incepatori


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
gigi bancanau
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Dec 2014
Mesaje: 1



Localitate: RESITA

MesajTrimis: 05 Dec 2014 11:07 Download mesaj
Titlul subiectului: alegerea telescop incepatori
Raspunde cu citat (quote)

Buna ziua. Sunt nou pe acest forum si in astronomie. Am vrut sa fac copilului in varsta de 9 ani un cadou de Mos Craciun si am achizitionat de Black Friday un telescop Celestron Travel Scope 60. Nu stiu daca este ok achizitia.
Telescopul este acesta http://www.emag.ro/telescop-celestron-trav...D7V68BBBM/

In primul rand as vrea sa stiu daca este ok pentru ca apoi sa invat sa il si montez fapt pentru care o sa va cer sfaturi. Daca nu se merita o sa-l restitui.

Multumesc.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2270

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 05 Dec 2014 13:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Re:
Raspunde cu citat (quote)

Salut si bine ai venit!
Felicitari pentru intentia de a-l ajuta pe junior sa faca primii pasi pe taramul observatiilor astronomice.

Totusi, referitor la instrumentul pe care inteleg ca deja l-ai cumparat pt el:
- zice prin descriere ca este "Excelent pentru observatii lunare, planetare sau bi-stelare".
Nu voi comenta terminologia folosita (...) dar, cu toate ca aceasta remarca apare la descrierea generala a lunetelor, ce-i drept, nu cred ca se poate aplica instrumentului in cauza, date fiind caracteristicile mentionate in fisa tehnica (spec-urile), care zic asa: "raport focal: f/6". Pentru a putea obseva planete in detaliu, e nevoie de puteri de marire comparabile, ca ordin de marime, cu dublul sau chiar triplul diametrului obiectivului (exprimat in mm), la un raport focal nativ de cel putin F/9-F/12 (chiar F/15). Este nevoie de raport focal mare pentru a mai corecta din aberatii (cromatism, sfericitate - in principal) in cazul obiectivelor dublete acromate. Raportul focal nu este principalul sau singurul factor care determina corectia, dar ne rezumam la aspecte pe care le putem identifica la instrumentul in cauza.

Acum, nu stiu cat de mult esti familiarizat cu refractoarele, insa la un raport focal (distanta focala impartita la diametrul obiectivului) asa rapid, nu prea ai cum sa faci observatii (nu mai zic "de calitate", dar macar satisfacatoare) la puteri de marire cel putin medii, dara-mi-te mari, necesare planetelor si stelelor duble.
De finder n-am ce comenta..... 2x20 zice tot: adica, in traducere libera mareste de 2 ori si are obiectiv de 2 cm. Ma-ndoiesc ca poate fi util la ceva, in orice univers te-ai afla. E de forma acolo, sa dea bine in poza.
Despre oculare s-ar putea spune mai multe daca ar zice si ei ce tip sunt, macar. Dupa aspect, totusi, nu ma astept la minuni - adica mai mult ca sigur sunt design Huygens. Cel mai "tare" (adica cel cu focala cea mai mica) ofera o putere de marire de 45x, cu alte cuvinte "bi-stelarele" mai pot astepta. Rezoluta aia de 2.31 arcsec ramane doar in teorie, pentru instrumente limitate numai de propria difractie.

Sper ca nu ti-am "demontat" prea tare luneta, dar ma gandesc ca daca as vrea sa ofer copilului un start bun in domeniul asta, si sa nu-l "pleostesc" din prima, i-as lua ceva un pic mai potrivit. M-as orienta, spre exemplu, la o luneta 70/500, sau 100/1000; sau uite, e un telescop Maksutov de 102/1300, la sectiunea Bazar a forumului - desi e de 3 ori mai scump decat ce ai luat deja, este totusi un pret mai de bun simt (raportat la calitate), iar instrumentul face de 300 de ori mai multe la proba practica, imbinand avantajele unei dimensiuni reduse a tubului optic si ale unui diametru mai mare al obiectivului. Cu asta chiar poate vedea Luna, planetele si "bi-stelarele" in toata frumusetea lor - permite obtinerea de puteri de marire si de 300x (si nu ma refer la putere teoretica, ci este factorul real - am un astfel de instrument si tare as vrea sa poti vedea cum arata Saturn, Jupiter, sau Marte prin el, marit la maxim cat poate duce).

Daca vrei sa-l familiarizezi pe junior cu cerul, sa invete constelatiile, sa deprinda miscarea corpurilor pe cer, sa recunoasca stele/planete etc., cred ca mai potrivit ar fi, pt inceput, un binoclu - ceva ce poate intelege si utiliza cu usurinta - un 7x40, 10x50, 12x60, sau chiar si 15x70 (dar deja cred ca e prea mult/mare) l-ar ajuta mai mult decat luneta de la emag. Asta asa, ca plan B, in caz ca un telescop nu e inca in "meniul" de Craciun Wink


Spor la cumparaturi!

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
racostru
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Sep 2008
Mesaje: 136



Localitate: Bistrita

MesajTrimis: 08 Dec 2014 14:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
zice prin descriere ca este "Excelent pentru observatii lunare, planetare sau bi-stelare".
Nu voi comenta terminologia folosita (...)


Asa e cand lumea cumpara telescoape de la raionul de legume Smile

In rest , daca tot ati cumparat telescopul este bine sa stiti sa-l folositi. De fapt acesta si este motivul pentru care ati apelat la forum.

Telescopul este ok pentru observatii astronomice de baza (Luna, roiuri stelare deschise-ex. Pleiade, Jupiter, Saturn, cateva nebuloase si galaxii mai stralucitoare etc). Incercati sa vedeti prima data Luna cu el pentru a va familiariza cu utilizarea lui. Cititi instructiunile si daca aveti intrebari incercam sa va ajutam.

Merita returnat doar daca vreti sa cheltuiti mai mult pe ceva mai bun.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact