Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Meteor_30iul2020_0147z.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Un proiect frumos


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 20 Oct 2014 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Se pare că s-a declanșat un fel de avalanșă! Very Happy Domnul Mihai Stancu are disponibil un PC de 2 ori mai bun decât cel pe care voiam eu să-l trimit și e mai simplu să-l aducă fiind din Constanța. Dacă îl valorific în altă parte voi contribui cu altceva în schimb.

George, tu să fii sănătos și să poți face observații și poze cât mai bune.

Cer senin tuturor! Smile

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 21 Oct 2014 13:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitari lui Cristi pentru aceasta foarte frumoasa initiativa dar si celor care au donat ceva pentru ca ea sa devina din speranta realitate!

Iar tie George, iti doresc sa inveti despre stele si sa vezi prin puterea mintii si-a micutei tale lunete cat mai multe lucruri frumoase! Tu, mama ta, si de ce nu, turistii care va calca pragul, in noptile senine de vara!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 24 Oct 2014 07:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri am avut o zi foarte incarcata si nu am stat la birou aproape deloc, dar azi dimineata cand am sosit, am gasit o surpriza !
A sosit pachetul de la OPTICSTAR ( www.opticstar.com ). Am ramas surprins sa vad cat de mare este.
Mai nerabdator cred decat destinatarul final al sau, adica George, l-am desfacut sa vad ce contine si am gasit urmatoarele:
- o luneta acromat cu obiectiv de 102 mm cu f=660, cu oglinda diagonala de 2"
- o luneta cautatoare cu inelele de reglaj si talpa de prindere
- un ocular CELESTRON de 15 mm si unul VIXEN de 25 mm
- un set de filtre pentru vizual - yellow 12, green 56, blue 80 si orange 21
- un filtru light-polution si unul pentru Luna
In juriul datei de 3 noiembrie am sa ma duc la Constanta si am sa-i duc lui George tot ce am primit eu pana acum in numele sau. In plus, o sa turnam placa pentru micutul observator si sper sa o si terminam pana plec eu (stau 3 zile in zona).
Daca e cineva dintre voi vrea sa ma insoteasca (nu costa nimic drumul si cazarea), sunt dispus sa il primesc Smile .

Thank you again, OPTICSTAR team - Lee, Peter and George. Your gesture is amazing and give us hope the world is better than we know it, after all !

L.E.- m-am uitat un pic cu luneta si se vede extraordinar de bine cu ea. Nu am vazut vreun cromatism suparator cu nici unul din cele doua oculare. Teste mai exacte in acest sens se pot face noaptea (cred) uitandu-ne la Luna sau la vreo planeta.
Mie personal imi place foarte mult luneta asta, iar George cred ca o sa fie incantat de ea.



opticstar (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  104.22 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (1).jpg



opticstar (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  110.53 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (2).jpg



opticstar (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  122.94 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (3).jpg



opticstar (4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  150.82 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (4).jpg



opticstar (5).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  120.58 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (5).jpg



opticstar (6).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  100.21 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (6).jpg



opticstar (7).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  120.52 kb
 Vizualizat:  de 7807 ori

opticstar (7).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 24 Oct 2014 09:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Frumos cadou,mai ales cand nu stii ce e inauntru! Laughing
Sa-i aduca multa bucurie noul instrument!
Sus
pmstancu
Vizitator








MesajTrimis: 27 Oct 2014 15:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Proiectul merge mai departe.
In cursul acestei zile am luat nota de faptul ca dezvoltatorii programului BackyardEOS au facut, si ei, un gest extraordinar, oferindu-i lui George o licenta full a binecunoscutului software, in varianta Premium Edition!!

Chiar daca programul este cunoscut majoritatii, cu voia dumneavoastra, din respect pentru munca depusa de dezvoltatori dar si pentru gestul benevol facut de catre acestia, am sa mentionez atat numele lui Guylain Rochon (unul dintre dezvoltatori) cat si site-ul acestora : http://www.otelescope.com/

Dear Guylain, your gesture is highly appreciated and is just another proof that the world is not necessarily as we usually tend to perceive it but more like we would really wish to be. Thanks again!

Salutari,
MS
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2014 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Marti dimineata la 3:30 am plecat de acasa catre Constanta, pentru o treaba personala, aranjand treburile in asa fel incat sa ajung si la Costinesti la George si sa demaram in sfarsit proiectul despre care v-am povestit pana acum. Si nu doar pentru asta, ci si ca sa-i aduc lui George toate cadourile primite ce s-au mai strans si pe la mine - gen luneta din Anglia primita de la OPTICSTAR sau filtrul si celelalte obiecte primite de la gabi.
In cursul zile am avut ocazia sa il intalnesc si pe Mihai Stancu (pmstancu), a carui contributie la acest proiect a devenit incepand cu acea zi, cea mai importanta din tot ce s-a facut pana acum. Dar sa nu anticipez.
Am plecat impreuna cu Mihai catre Costinesti pe la ora 14:00 si am mers direct la George acasa, nu inainte de a lua cu noi si calculatorul pregatit special pentru acest proiect, donat tot de Mihai Stancu - un calculator foarte performant - ce urmeaza sa controleze toate echipamentele din observator. Dupa ce am debarcat toate materialele de factura astronomica la George si ne-am tras un pic sufletul, am plecat sa cumparam materialele necesare inceperii constructiei, materiale pe care Mihai Stancu le-a cumparat in integralitate.
Asa ca am luat 9 placi de OSB de 1 cm, scandura pentru cofrajul placii de fundatie a observatorului, plasa de Buzau pentru armarea placii, nisip, petris, vopsea pentru lemn, ciment, placi ONDULINE pentru acoperis, cablu electric 3x1.25 pentru a trage curentul de la casa si pana la observator, teava din PVC groasa prin care sa trecem cablul (ca o protectie), suruburi si coltare din otel.
Nu numai ca Mihai a cumparat materialele respective, care au costat mai mult de 1500 de lei, dar a aranjat sa aduca 3 oameni din zona cu o betoniera, pe care i-a platit de asemenea tot el, oameni care ne-au ajutat a doua zi - miercuri - sa turnam placa de beton, asa cum o sa vedeti un pic mai departe.
Dupa incheierea cumparaturilor, am ajuns pe intuneric deja inapoi la George acasa si am scos montura cea noua EQ5 impreuna cu luneta din Anglia ca sa ne uitam la cer, fiindca vremea era superba - cald (pentru perioada asta de an) si relativ senin. Fiind aproape luna plina, tinta serii a fost desigur Luna. Am pus binoviewer-ul meu la luneta si l-am ajutat pe George sa se uite prin el la Luna fiindca spectacolul Lunii vazuta printr-un binoviewer este intr-adevar special.
Ziua s-a incheiat pentru mine pe la 12 noaptea, fiind surpinzator de putin obosit dupa o zi asa de lunga si plina.



prima seara (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  77.01 kb
 Vizualizat:  de 7592 ori

prima seara (1).jpg



prima seara (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  118.24 kb
 Vizualizat:  de 7592 ori

prima seara (3).jpg



prima seara (4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.01 kb
 Vizualizat:  de 7592 ori

prima seara (4).jpg



prima seara (5).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.61 kb
 Vizualizat:  de 7592 ori

prima seara (5).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2014 23:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Miercuri dimineata eu am plecat in Constanta, unde aveam treaba, nu inainte insa sa jalonez locul unde urma sa punem observatorul. Mihai a venit cu baietii cei harnici si pana la 12 cand m-am intors eu, deja se turnase aproape tot betonul pentru placa.
Ca si solutie constructiva, am hotarat cu Mihai sa facem o improvizatie interesanta, si anume sa marginim partea superioara a placii de beton cu 4 profile patrate de lemn de 8x8 cm, invelite in plastic (ca sa nu traga apa), profile ce vor constitui baza de prindere pentru stalpii peretilor laterali ai constructiei.



ziua 2 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  317.02 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (1).jpg



ziua 2 (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  298.23 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (2).jpg



ziua 2 (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  297.79 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (3).jpg



ziua 2 (4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  271.85 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (4).jpg



ziua 2 (5).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  225.06 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (5).jpg



ziua 2 (6).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  219.15 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (6).jpg



ziua 2 (7).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  211.27 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (7).jpg



ziua 2 (8).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  276.3 kb
 Vizualizat:  de 7575 ori

ziua 2 (8).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Noi 2014 23:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am reusit sa sapam si santul care sa adaposteasca cablul de alimentare cu energie al observatorului dupa care am inceput sa tai OSB-ul la cotele necesare croirii peretilor. Idea pe care am adoptat-o aici a fost un pic diferita fata de cum am procedat la observatorul meu - in speta am incercat sa fac panourile laterale modulare si sa le imbin apoi direct pe pozitie pe platforma observatorului, dupa ce placa urma sa se usuce. Am facut asa si ca sa nu pierd timp pretios, fiindca altfel as fi fost nevoit sa astept intai sa se intareasca placa si apoi sa ma apuc sa croiesc peretii si sa-i asamblez pe site.
Iar timpul era resursa cea mai pretioasa in acest proiect, fiindca nu pot sta aici decat un timp limitat si dorinta mea era sa fac cat mai mult in cat mai putin timp posibil.
Aici au intrat in scena alte doua persoane, foarte dragi mie - Razvan Zaharia si Liviu Leca, amandoi din Constanta. Ei sunt prietenii mei de la OCEANIC CLUB Constanta ( https://ro-ro.facebook.com/pages/SEOPMM-Oc...8123062470 ) si partenerii nelipsitii de la expeditiile cu canoele pe care le facem de cateva ori pe an pe raurile din tara.
Ei au sosit mai pe seara, ce-i drept si m-au ajutat sa termin repede de vopsit stalpii de lemn si de asamblat peretii ce urmau sa fie montati a doua zi.



ziua 2 (9).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  249.4 kb
 Vizualizat:  de 7574 ori

ziua 2 (9).jpg



ziua 2 (10).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  202.76 kb
 Vizualizat:  de 7574 ori

ziua 2 (10).jpg



ziua 2 (11).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  203.01 kb
 Vizualizat:  de 7574 ori

ziua 2 (11).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2014 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ieri au sosit si echipamentele donate de dmtr69, dupa cum urmeaza:
- camera CCTV Samsung SCB-1000PH ,modificata de la 220V la 12V, filtrul IR scos(pentru DSO), telecomanda-fir cu 5 butoane si mufa cuplare DB9, adaptor BNC-RCA, 2m cablu alimentare jack-RCA, ce va fi folosita la monitorizarea cerului pentru vreme si meteori
- adaptor comanda bulb Canon 350D( USB/serial TTL 232R-5V FTDI, montaj comanda cu optocuplor, mini jack remote shutter).
- cutie de distributie 12V(intrare rigleta-iesire 6xRCA, cu plus interior). In cutie este si stabilizatorul 7,5V pentru Canon- iesire RCA
- lentila cctv 3,5-8mm F/1,4- buna pentru meteori
- 2m cablu video RCA-RCA
- 10m cablu video+alimentare
- alimentator 12V/0,5A perntru CCTV
- picior-suport cctv de perete
- adaptor-papuc pentru finder cu surub-bila pentru cctv



echipamente dmtr69 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  254.69 kb
 Vizualizat:  de 7562 ori

echipamente dmtr69 (1).jpg



echipamente dmtr69 (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  241.21 kb
 Vizualizat:  de 7562 ori

echipamente dmtr69 (2).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/


Ultima modificare efectuata de catre jimao22 la 07 Noi 2014 00:22, modificat de 1 data in total
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2014 00:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astazi, joi, am trecut la asamblarea peretilor observatorului, treaba la care m-au ajutat cei doi prieteni din Constanta, Razvan Zaharia (Zaher) si Liviu Leca (Leka).
Fara ajutorul lor si cel al lui Mihai nu as fi reusit probabil sa fac mare lucru - eu speram in cel mai optimist caz sa torn placa de beton in acest scurt sejur la George.
Asa ca azi am montat peretii observatorului, am tras (din nou) cablul de curent, dar am lasat si o sarma de tractare pentru cablul UTP ce va duce semnalul de internet catre observator, am vopsit toata constructia cu un lazur de interior/exterior pentru a proteja lemnul si OSB-ul de intemperii si am pus un acoperis (temporar) din doua placi de OSB ca sa nu ploua inauntru, pana cand adevaratul acoperis cu roti va fi construit si pus pe pozitie.



ziua 3 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  217.86 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (1).jpg



ziua 3 (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  211.09 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (2).jpg



ziua 3 (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  211.95 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (3).jpg



ziua 3 (4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  221.94 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (4).jpg



ziua 3 (5).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  181.33 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (5).jpg



ziua 3 (6).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  148.1 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (6).jpg



ziua 3 (7).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  177.13 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (7).jpg



ziua 3 (8).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  178.78 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (8).jpg



ziua 3 (9).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  163.2 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (9).jpg



ziua 3 (10).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  119.42 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (10).jpg



ziua 3 (11).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  115.23 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (11).jpg



ziua 3 (12).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  144.19 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (12).jpg



ziua 3 (13).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  193.1 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (13).jpg



ziua 3 (14).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  147.58 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (14).jpg



ziua 3 (15).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  165.53 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (15).jpg



ziua 3 (16).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.48 kb
 Vizualizat:  de 7540 ori

ziua 3 (16).jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2014 00:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Maine dimineata voi pleca acasa, dar Razvan si Liviu mi-au promis ca in week-end vor veni sa faca instalatia electrica interioara, complet.
Ce ar mai trebui facut in faza urmatoare, este sa construim acoperisul glisant, impreuna cu montantii pe care va culisa (montanti ce i-am cumparat eu deja de azi si i-am si vopsit) si cu cele 2 mici fundatii care vor trebui sa sustina stalpii la capul de cursa deschis pentru acoperis. De asemenea va trebui sa facem o usa, probabil din aluminiu sau asa ceva, pe comanda, intrucat dimensiunea nu e uzuala (e putin inalta, dar e lata, ca sa poata intra George acolo cu caruciorul cu rotile).
Mai trebuie de asemenea facuta o cale de acces de la casa pana la observator - un drum betonat sau o podina de lemn lacuit impreuna cu o rampa care sa faca legatura intre drum si platforma betonata a observatorului.

Mai e mult pana departe, dar ma bucur mult ca am reusit sa facem ce am facut pana acum.

Multumesc tuturor celor care s-au implicat in acest proiect si nu pot decat sa ma aplec respectuos in fata lor - nimic nu ar fi fost posibil fara ca sa ne mobilizam impreuna pentru acest proiect frumos.

-Va urma-

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Noi 2014 00:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Exceptionala treaba ati reusit sa faceti. Jos palaria.
_________________
Dragos N
Sus
sabin fota
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 09 Iul 2008
Mesaje: 747

Motto: Nihil Sine Deo

Localitate: Drobeta Turnu Severin

MesajTrimis: 07 Noi 2014 09:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Bravo baieti!
Sunt foarte bucuros ca am putut sa particip si eu cu o parte mica la bucuria lui George.
Pentru voi ceilalti cei care v-ati implicat fizic in acest proiect respecte maxime.
L-am cunoscut si eu pe Mihai, dar doar telefonic, si mi-am dat seama ca este un baiat deosebit, abia astept sa il cunoasc si in persoana.
Cristi, trebuie neaparat sa documentezi acest proiect si sa ni-l povestesti pe-ndelete la intalnirea de la anu. Si cine stie!? Poate reuseste si George sa ajunga!
Sanatate baieti! Ca e mai buna decat toate Wink

_________________
http://sabinfota.ro
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 247



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 08 Noi 2014 01:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma uit la poze si aproape ca nu-mi vine sa cred ca asa ceva se poate intampla in Romania! Smile si-mi amintestc de un observator al RASC contruit de amatorii din Canada...

Felicitari si respectul meu MAXIM celor 2 baieti implicati trup si suflet si fizic la diversele munci din faza dificila de constructie, si sper sa-i mai putem ajuta in continuare sa termine in curand acest vis frumos si real trait acum de George!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
theogon
Membru de onoare
Membru de onoare


Data inscrierii: 20 Mar 2009
Mesaje: 1189

Motto: impresie, rasarit de soare

Localitate: cluj

MesajTrimis: 08 Noi 2014 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Avea cronicarul o vorbă: nasc și în Moldova Oameni...
Felicitări Cristi petru implicarea ta totală într-un astfel de proiect, felicitări prietenilor tăi Răzvan și Liviu precum și amicului nostru Mihai Stancu pentru donații și implicare personală în costrucție.
Iar lui George îi spuem că sutem alături și să-i dea Dumezeu sănătate să se poată bucura de nopțile senine.
Cred că la Lisa ne vom întâlni cu și mai multă plăcere.

_________________
mihai
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatoare

Download topic
Pagina 2 din 7
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact