Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Sh2-235klein.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224724
Numar de utilizatori inregistrati: 2837
Cel mai nou utilizator inregistrat: Adrian T.
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nebuloasa Orion imagini color.


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii astronomice - incepatori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 04 Noi 2014 12:30 Download mesaj
Titlul subiectului: Nebuloasa Orion imagini color.
Raspunde cu citat (quote)

Salutare, este posibil pe un cer foarte bun cu un binoclu 10x50 sau chiar 20x80 sa se observe si ceva culori in nebuloasa Orion?

Sau in Calea Lactee zonele acelea intunecate?


Ultima modificare efectuata de catre Daniel Simion la 04 Noi 2014 12:34, modificat de 1 data in total
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10653



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Noi 2014 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cu refractor de 80mm se vede colorata din balcon din Bucuresti.
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 04 Noi 2014 12:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am inteles, deci banuiesc ca si un binoclu 20x80 se vede colorata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Noi 2014 13:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Cu refractor de 80mm se vede colorata din balcon din Bucuresti.



Vizual, Valy... Smile nu foto.
De pe camp am prins ceva-ceva, o urma de culoare, cu un 12". Prin 11" e aproape la limita. Prin 10" vag, iar prin 8" nu am vazut pana acum culori - sau nu am avut eu cerul cel mai bun (adevarul e ca nu mi-am luat C8-ul pe munte, am iesit numai la cer de max. +6.5).
Eu n-am vazut pana acum cu luneta, din balcon, culori in M42. Foto apar usor in 15s si prin tele-ul de 200/4.
Prin binoclul 20x80 nu am vazut vreo urma de culoare, de ce sa mint. Cu 15x70 nici atat.
Tin minte ca am cautat cu 12"-ul "Barnard's E" si nu am reusit sa disting forma caracteristica intunecata. N-am cautat "S"-ul, dar nu-mi fac iluzii ca l-as fi putut vedea nici pe acela. Mai mult ca sigur ai nevoie de cer perfect sau aproape de "negru tuci", cum zice un coleg de-al nostru Very Happy (adica in jur de +7, sau chiar peste)

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________


Ultima modificare efectuata de catre saiph la 04 Noi 2014 13:37, modificat de 1 data in total
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 173

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 04 Noi 2014 13:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vizual colorata, atat cu Dobson de 6 inch, cat si cu binoclu 25x100. Eviident, nu ca prin Hubble Very Happy , dar, totusi, am vazut-o colorata.
Sus
saiph
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 19 Sep 2007
Mesaje: 2278

Motto: Sky is not the limit, it's the target

Localitate: Bucuresti // Cracovia

MesajTrimis: 04 Noi 2014 14:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Kirk Spock a scris:
Vizual colorata, atat cu Dobson de 6 inch, cat si cu binoclu 25x100. Eviident, nu ca prin Hubble Very Happy , dar, totusi, am vazut-o colorata.



Interesant, am vazut ca mai sunt rapoarte in care sunt mentionate culori in M42 prin 6", dar si rapoarte in care se mentioneaza inconstanta observarii vreunei urme de culoare prin 10".
Probabil un factor esential il constituie acuitatea/afinitatea vizuala pt una din culori; sa vezi tenta rosie prin 6", in timp ce nu poti vedea nici urma de verde-albastrui prin 10" sau mai mare mi se pare chiar ciudat, dar ce sa-i faci, nu suntem toti construiti la fel si nici conditiile de vizibilitate - transparenta, in primul rand, dar si poluare luminoasa - nu sunt identice, nici macar de la o noapte la alta, dara-mi-te de la o locatie la alta.

_________________
*.*.*.*.*.*.*.*.*.*.*
___CER SENIN!___
_________________
Sus
Kirk Spock
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2013
Mesaje: 173

Motto: "Let's see what's out there."

Localitate: SF

MesajTrimis: 04 Noi 2014 14:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata unul din motivele pentru care un star-party este extrem de util, oferind explicatii pentru aceste "ciudatenii".
Sus
Daniel Simion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Ian 2012
Mesaje: 408




MesajTrimis: 04 Noi 2014 18:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Sus
sternchen
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Iun 2012
Mesaje: 1005

Motto: unde o fi luminita din capatu' tunelului?!

Localitate: austria

MesajTrimis: 05 Noi 2014 01:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un telescop mic nu-i asa pretentios la conditiile de cer.Poate sa vada "mai iute" ,e mai "sensibil" decat unu mai mare ce are nevoie de un cer perfect.In chestiuni de finete,cum ar fi culorile cele mici pot fi in avantaj...
La 80mm nu cred ca se vede,poate in cazuri rare.De la 100mm posibil sa apara ceva,dar sunt multi factori care influenteza,nu doar telescopul si cerul Sad ..
Eu m-am uitat cu 20×60 la tara,dar n-am vazut culori in Calea Lactee.Nebuloasa nu se vedea ca era pe timpul verii...iarna e anotimpul propice pt orion.Pe de alta parte nici binoclu nu era exceptional,cerul da.Probabil un binoclu mai mare,de calitate mai buna si un cer chiar mai bun ar fi o experienta interesanta.Cu bresserul 16×50 n-am incercat pe cer de oras,dar sunt curios..e un binoclu bunicel.cum ziceam incepe timpul explorarii nebuloasei Orion

PS-cred ca valy a omis sa precizeze ca-i vorba de APO refractor Smile
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 05 Noi 2014 23:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am observat M 42 constant din Bucuresti, evident iarna, prin urmatoarele instrumente :
Refractor acromat 120/600mm, Newton 150/750mm, Newton 130/650 mm, Newton 200/1200 mm.
Prin niciunul dintre aceste instrumente nu am reusit sa disting vreo culoare in M 42.
Ce cred ca ar conta cel mai mult este timpul de expunere si evident un senzor color. Ochiul la intensitatea luminoasa data de aceste instrumente mici, chiar daca este sensibil la culori, nu poate face o expunere intr-atat de indelungata incat sa percepem culorile nebuloaselor. Poate doar, cum spun si ceilalti colegi, de la o apertura de 12 inch in sus, pe un cer curat de la munte sa incepi sa "prinzi" ceva nuante palide de culoare si asta depinde de performantele fiecaruia. Nu avem toti ochii la fel de sensibili.
M-am intrebat de multe ori, daca ne-am afla intr-o nava spatiala in apropierea nebuloaselor ce apar atat de frumos colorate in fotografii, oare l-am vedea color si in realitate ? Ar fi foarte frumos. Totusi, poate ca acolo, aproape de ele, culorile ar fi ceva mai palide decat ies in fotografiile noastre de pe Pamant si poate si nuantele ar fi usor diferite. Asta nu stiu....
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii astronomice - incepatori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact