Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
album_pic.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224024
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Ce e cu optica mea?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Lunete/Telescoape

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 04 Ian 2014 13:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
in urma cu multi ani, m-am chinuit si eu cu ''optica'' lui Dodoc, si am ajuns la doua concluzii.

1. Petre Dodoc nu a avut nici cea mai mica preocupare pentru telescoape.

2. Domnia sa, ori nu stie sa explice fenomelele fizice, ori nu le intelege, si umple paginile de formule si ecuatii, sa ia ochii. Si pe vremea comunismului mai erau astfel de profesori universitari, facuti pe linie de partid, si care nu aveau habar de ce predau, ci doar copiau ce gaseau prin diverse carti straine. Asa incat alegerea acelei profesoare, de a nu preda dupa cartile lui Dodoc imi pare perfect normala.

Cat priveste mesajele domnului Andrei Ion, la inceput eram un pic nedumerit, ca sa nu zic alarmat, de afirmatiile sale. Dar dupa ce am vazut ca il intreaba pe Tavi Stanescu cu ce se ocupa, de isi da cu parerea despre telescoape, mi-a revenit zambetul pe buze (asta ca sa nu spun ca am ras sa mor).


Personal nu contest calitatile profesionale ale altora.Dar stiu ca unii "lautari "canta dupa ureche"",altii sunt "notisti",cum de altfel in orice domeniu sunt" ürechisti"si "notisti".Cand aud ca cineva "parabolizeaza"oglinzi de telescop in bucatarie sau le aluminizeaza pe la baie,normal ca-mi pun intrebarea cum procedeaza,cu ce tehnologie.materiale,instalatii de lucru.Pe d-nul Nemes Gyozo de la Tg. Mures il cred ca poate construi o masina de prelucrare oglinzi,pentru slefuirea lor,d-nul fiind inginer si aratand ce a realizat,cel putin in fotografii.Apreciez tinerii de la alte cluburi care chiar publica modul de realizare a instrumentelor ( cineva de la Tg. Mures s-a chinuit un an jumatate si a mai si spart o oglinda aproape gata),unii chiar recunosc ca au inceput greu cu tehnica aceasta ,optica.Un baiat din Arad spune ca a trimis lui O.S. la Timisoara oglinda pentru aluminizare( sper ca a facut aluminizarea la IOT,in vid,la presiunea de 2*10^-5 torri,dupa ce in prealabil a incalzit-o la 200 grade celsius si a mai facut si degazare vreo 10 minute.Puritatea aluminiului 99.99%,evaporare din sursa de wolfram.Wolframul se culege dupa teava de apa rece din baie,nu din bucatarie.Sigur are acasa o instalatie BALZERS 500 sau 710.
Daca va spune ceva partea serioasa de mai sus,va apropiati de opticienii "notisti",altfel.radeti in continuare cu gura pana la urechi si de mine si de Dodoc.Eu unul,"vad pe cer "doar luna si soarele,mai stiu de carul mare,carul mic,steaua polara,sf.Ilie care umbla cu carul de foc si cam atat.Pentru ghicit in stele las pe altii.
In cazul in care putem face schimb de informatii in domeniul prelucrarilor pieselor optice si construirii de aparate optice putem comunica si serios,altfel,radeti mai departe
P.S.Pe 25.12.2013 ,pe NATIONAL GEOGRAPHIC HD a fost un documentar despre intretinerea oglinzilor de telescop de la observatorul din desertul Atacama din Chile.Pentru cine inresezeasa........dar nu pentru "urechisti".
Parabolizarea se poate si prin telepatie.Unii "guru"in domeniu pot.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 04 Ian 2014 13:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei Ion a scris:
.Profesoara din liceu (fusese studenta dansului ) si-a permis sa predea dupa un manual mai vechi,mai pentru viitori opticieni,nu ingineri .Bineinteles ca Dodoc afalt si "a luat foc ".Replica profesoarei?.Noi pregatim muncitori,nu ingineri. Sarbatori fericite va doresc.


Aici am ras copios. De aceea, in lipsa diacriticelor uneori evit scrisul cu i din a.
Mi-a placut si replica aceea "folosim binoclul cand plecam la vanatoare sau la razboi."
Ar fi tare sa luam telescopul in razboaie, dar satelitii ii luam.
Hai ca am vrut sa glumesc, nu mi-o luati in nume de rau...

Distractie placuta pe cer!
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 04 Ian 2014 22:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarrah
Poate ca si altii cred ca telescoapele nu fac parte din arsenalele militare.
Doar cu titlul de discutie informala,am sa dau doua exemple care arata contrariul.
Unul este un Quantum 8,un telescop Maksutov-Cassegrain de 203mm apertura,produs probabil de catre firma OTI si destinat cu o buna probabilitate pentru sistemele de urmarire-ghidare ale rachetelor.
Recent,un telescop Quantum de 4 inch a fost scos la vanzare pe ebay pentru 25.000$.
Celalalt este un telescop produs de firma Davro ,este tot un Maksutov Cassegrain de 203mm,destinat unei aplicatii din sistemele radar ale programului de inarmare ''Star Wars'' din prima jumatate a
anilor ' 80.
Pe langa calitatile optice si mecanice ale acestor telescoape,monturile componentelor optice asigurau un grad de protectie marit si amovibilitate maxima.Daca un element optic se spargea,montura permitea schimbarea si calibrarea rapida a instrumentului.

In concluzie,armatele moderne au integrat telescopul in panoplia mijloacelor de lupta.

Mircea Ureche Notarra



Quantum 8.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  101.14 kb
 Vizualizat:  de 8049 ori

Quantum 8.jpg



Davro,posibil.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  162.36 kb
 Vizualizat:  de 8049 ori

Davro,posibil.jpg



_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 05 Ian 2014 09:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesanta postarea, uite cum te-am provocat, fara sa vreau. Cumva a fost un off-topic util pana la urma, am "stors" aceasta informatie zic eu utila pentru forum.Nu stiam, acum stim.

Multumim mult!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 05 Ian 2014 11:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca tot se vorbeste de aplicatii ale telescoapelor priviti si aici http://rcopticalsystems.com/projects/navybd.html
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2014 13:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumim lui Tavi pentru completare.
Tot din aceeasi discutie a pasionatilor de vechituri ,am aflat ca si firma Questar isi castiga painea producand optica militara.Ceea ce mai inseamna ca nu vom vedea prea curand reduceri de pret la celebrele lor Mak-uri.


Off-topic
Sarrah

O discutie cu tine este o placere,esti bine documentata si stapanesti arta conversatiei,felicitari.
In ceea ce priveste partea practica,am retinut ca te intereseaza micrometeoritii.
Undeva in cartile lui Flammarion imi amintesc ca am citit despre micrometeoriti colectati din zapada de pe acoperisul catedralei Notre Dame de Paris.
Tu cum iti vei face rost de micrometeoriti?Microscopul il am deja de mult timp.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 05 Ian 2014 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:



Off-topic
Sarrah

O discutie cu tine este o placere,esti bine documentata si stapanesti arta conversatiei,felicitari.
In ceea ce priveste partea practica,am retinut ca te intereseaza micrometeoritii.
Undeva in cartile lui Flammarion imi amintesc ca am citit despre micrometeoriti colectati din zapada de pe acoperisul catedralei Notre Dame de Paris.
Tu cum iti vei face rost de micrometeoriti?Microscopul il am deja de mult timp.

Mircea


Am mai spus de cateva ori cum dar repet pentru ca poate si altii vor face rost de micrometeoriti sau, macar cei mai norocosi dintre noi.
Asadar: La tara la bunica am pus la streasini magneti infasurati in saculeti de panza speciala, rezistenta la umezeala cu o interfata (cea exterioara pufoasa, aderenta) inca de la 1 martie anul trecut. Nu e ideea mea, am vazut intr-un documentar.
In documentar nu se arata chestia cu invelitul in panza, dar asa am considerat ca e mai bine, stim din experienta ca pulberile de pe magneti sunt dificil de indepartat si inevitabil vor ajunge si particule magnetice sub microscop.Macar evit asta.

Apoi (inca sunt la streasini magnetii) ma gandesc sa adun toti saculetii, sa-i spal si sa filtrez cumva intreg continutul (probabil va fi un lighean de mizerie initial)
Inca ma gandesc cum sa filtrez totul, probabil voi trece totul printr-un alt magnet infasurat intr-un saculet (de data asta cu suprafata lucioasa in exterior) si eventualele particule metalice vor ramane pe saculet.

Printr-o rulare usoara a saculetului voi reusi sa extrag magnetul astfel incat pulberea metalica va ramane pe saculet. Dupa o uscare buna, cu mare atentie, ar trebui sa reusesc in final sa am pulberea metalica.
Neavand experienta sper doar sa fie si micrometeoriti, nu am microscop, altfel nu aveam atata rabdare (probabil)
Totusi, nu ma grabesc.

Multumesc pentru aprecieri, dar uneori mai cad in off-topic Laughing nu intotdeauna cu succes...
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 05 Ian 2014 14:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Andrei Ion a scris:

Personal nu contest calitatile profesionale ale altora.....Cand aud ca cineva "parabolizeaza"oglinzi de telescop in bucatarie sau le aluminizeaza pe la baie,normal ca-mi pun intrebarea cum procedeaza,cu ce tehnologie.materiale,instalatii de lucru....Un baiat din Arad spune ca a trimis lui O.S. la Timisoara oglinda pentru aluminizare( sper ca a facut aluminizarea la IOT,in vid,la presiunea de 2*10^-5 torri,dupa ce in prealabil a incalzit-o la 200 grade celsius si a mai facut si degazare vreo 10 minute.Puritatea aluminiului 99.99%,evaporare din sursa de wolfram......


Bla, bla,bla...
Se pare ca nu ati inteles prea multe din discutia asta. Uitati-va cu atentie la topicul asta http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...mp;start=0 si sa ne ziceti si noua unde-si tine Tavi Stanescu furculitele si farfuriile.
Toate instalatiile sunt la el acasa.
Iar pentru parabolizare are o minte beton, doar se concentreaza un pic si cu forta mintii e gata parabola imediat.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 05 Ian 2014 14:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apropo de postarea anterioara, am urmarit din intamplare emisiunea aceea top 1000 de morti ciudate, sau cum s-o numi.
Unul a facut o oglinda dintr-o antena parabolica (intrebati-l cum, dar a murit) atat de buna, incat se spunea ca lumina soarelui in focar ajungea la 3 200 de grade.
(asta e si sensul postarii, cum a facut?)

A murit, evident cand a alunecat si a cazut cu capul pe bucata de beton unde era focarul, loc in care voia sa arda gandaci si alte cele ce-i treceau prin cap. Eu m-as fi gandit sa fierb apa si sa fac ceva cu aburii sau mai stiu eu? A murit pe loc, strapuns de raza.
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2014 15:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa continuam off topicul ,pana ne penalizeaza serifii forumului Laughing


Daca as fi budist,stiu cum as interpreta moartea killerului de gandaci,dar cum sunt ortodox pot sa zic doar ''Doamne iarta-l''!

Exista n-spe retete pentru oglinda lui Arhimede.
In revistele Sky &Telescope ale lui Gavril Beches ,in anul de dinainte de moartea lui prematura,am citit intr-un numar de prin 1955 (cred) despre o oglinda solara de 200 inch ,deci 508 cm diametru-ca cea de la Palomar.Si care oglinda avea in fata ei un sistem de jaluzele reglabile,prin care se varia cantitatea de lumina solara concentrata asupra tintei.
Unul din rezultatele de care-mi amintesc este acela ca la apertura de 100%, nici un aliaj ,nici cele mai rezistente oteluri refractare nu rezistau.Daca mostra avea o grosime de 2 inch,sau mai subtire,se volatiliza instantaneu.
Vorbim totusi despre bucati de otel special de 5 cm grosime care dispareau...puf si apoi nirvana Shocked

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 05 Ian 2014 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Totusi am vorbit de optica, de aplicatii practice, nu de rudele scufitei rosii.
Nici nu se pot face atatea bordeie(tot veni vorba de scufita) (topice) cate idei. Si mai e vorba aceea "bate fierul cat e cald" daca a venit vorba, am discutat.
Cer scuze totusi de off. Embarassed
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 05 Ian 2014 15:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noa,Sarrah ,mi-ai atins nervu' optic asa ca te invit sa continuam discutia la Istoria Astronomiei,voi crea topicul ''Oglinda lui Arhimede''.
Energia stelei centrale a Sistemului Solar cred ca-i un subiect foarte.... ultra astronomic.

Mircea (apropo, scufita cu care dorm e maro,nu rosie dar mersi de sugestie Laughing )

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Ian 2014 17:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mircea Pteancu a scris:
Sarrah
Poate ca si altii cred ca telescoapele nu fac parte din arsenalele militare.
Doar cu titlul de discutie informala,am sa dau doua exemple care arata contrariul.
Unul este un Quantum 8,un telescop Maksutov-Cassegrain de 203mm apertura,produs probabil de catre firma OTI si destinat cu o buna probabilitate pentru sistemele de urmarire-ghidare ale rachetelor.
Recent,un telescop Quantum de 4 inch a fost scos la vanzare pe ebay pentru 25.000$.
Celalalt este un telescop produs de firma Davro ,este tot un Maksutov Cassegrain de 203mm,destinat unei aplicatii din sistemele radar ale programului de inarmare ''Star Wars'' din prima jumatate a
anilor ' 80.
Pe langa calitatile optice si mecanice ale acestor telescoape,monturile componentelor optice asigurau un grad de protectie marit si amovibilitate maxima.Daca un element optic se spargea,montura permitea schimbarea si calibrarea rapida a instrumentului.

In concluzie,armatele moderne au integrat telescopul in panoplia mijloacelor de lupta.

Mircea Ureche Notarra
Bine,cred ca tot un telescop foarte puternic a fost folosit si pentru urmarirea omului care a sarit din stratosfera, sau pentru urmarirea navetelor la lansare.La ghidarea rachetelor,in epoca de pionerat,pentru cele folosite la doborarea avioanelor mai ales,ghidarea se facea dupa radiatia de caldura emisa de motoare.Tot secretul cansta in realizarea unui orificiu perfect rotund cu diametrul de ......5 microni.Acum,in era G.P.S.,doua exemple notorii :lui Slobodan Milosovici i-a intrat racheta pe geam in dormitor,in celalalt de unde dormea el.Lui Dudaiev,fostul cosmonaut sovietic,rebel prin tara lui de bastina,prin Asia Centrala,i-a "intrat racheta in ureche ", vorbea la telefon.Sunt cazuri publice,cunoscute.Yasser Arafat,in anii '80,s-a prabusit cu avion cu echipaj romanesc in desert.Legendele spun ca la interventia lui Ceausescu,americanii l-au detectat cu sataliti .Mai departe nu are inportanta..Oare cat de puternic a fost sistemul de observare din cosmos incat ameracanii au localizat rachetele din Cuba in '62? Cineva punea problema "telescop cu oglinzi " in cartea lui Dodoc.Cine impiedica sa realizez un numar de oglinzi pe care sa le asamblez,gen globurile cu oglinzi din discoteci,dar oglinzi concave.Tehnologic se realizeaza mult mai usor precizia suprafetei sferice,mai greu de reglat in ansamblu. Un an bun va doresc.
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 10 Ian 2014 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Oare cat de puternic a fost sistemul de observare din cosmos incat ameracanii au localizat rachetele din Cuba in '62?

In cazul asta au fost folosite avioane U2, cu un plafon de zbor de ~20km.
Hubble este construit pe structura a ceea ce se crede a fi un satelit de observatie de clasa Keyhole. Din care existe multe pe orbita (probabil zeci). Cu optica adaptata pentru a privi in jos Smile
Calculele privind rezolutia/puterea de separare pentru un sistem Cassegrain/RC de ~2.5m diametru le puteti face si voi Cool
Sus
renegatul
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Noi 2008
Mesaje: 145



Localitate: Bavaria

MesajTrimis: 21 Oct 2014 18:26 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doar ca fapt divers,Spikerurile au disparut dupa ce am facut un inel de hartie care acopera cele 3 gheare ce tin oglinda primara deci pierd ca 5 mm diametru , castig imaginea ca in carti.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Lunete/Telescoape Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3

Download topic
Pagina 3 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact