Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m52.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 225466
Numar de utilizatori inregistrati: 2846
Cel mai nou utilizator inregistrat: Marian Rada
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Al treilea NEA descoperit de EURONEAR


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 248



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 05 Aug 2014 02:12 Download mesaj
Titlul subiectului: Al treilea NEA descoperit de EURONEAR
Raspunde cu citat (quote)

Salut Grup,

N-am timp si n-are rost sa mai scriu o noua stire de presa (care sa nici nu apara nicaieri Smile)

Insa acum cateva nopti (in 28/29 iulie) in care eu am observat pe INT impreuna cu Vlad mai multe campuri NEA cunoscuti, research asistentul chilian Farid Char - fost colaborator si in proiectul Mega-Precovery) a descoperit intamplator un nou obiect NEA candidat, botezat de noi EURC061, miscandu-se cu viteza proprie de cca 3"/min si destul de slab (mag ~22 in filtrul R observat).

Din fericire in doua nopti urmatoare am mai avut ceva timp (observand un alt program al meu) si l-am putut urmari asa incat arcul orbital are acum 6 zile si afara de INT a mai fost observat si de un alt telescop (cred ca de amatori) de 0.6m diam! Dupa acestea, astazi EURC061 a devenit oficial 2014OL338, al treilea NEA descoperit de EURONEAR si folosind INT in doar doua luni (gratie timpului foarte bun vara si noptilor fara Luna) si primul NEA de tip Aten descoperit de EURONEAR!

Cele doua publicatii MPC aici:

http://www.minorplanetcenter.net/db_search...14%20OL339
http://www.minorplanetcenter.net/mpec/K14/K14P23.html

Orbita trebuie sa apara pe NEO NASA JPL site, iar animatia imaginilor de descoperire sper s-o faca Farid in curand.

Cer senin din La Palma si o vara si vacanta placuta!

Multumesc celor care ne-ati lasat mesaje si noi incurajari!

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 05 Aug 2014 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Al treilea NEA descoperit de EURONEAR
Raspunde cu citat (quote)

Statia H21 - ARO (Astronomical Research Observatory, Westfield) a folosit de data asta un 0.81m f/4, conform MPEC-ului.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 05 Aug 2014 21:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma alatur celor ce incurajeaza echipa . Felicitari . Deci , nu este chiar un noroc fiind al treilea . INT nu detecteaza automat ce prinde ?.
Sus
Procyon
Membru
Membru


Data inscrierii: 25 Ian 2013
Mesaje: 285



Localitate: Galati

MesajTrimis: 06 Aug 2014 11:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

2SKY a scris:
Ma alatur celor ce incurajeaza echipa . Felicitari . Deci , nu este chiar un noroc fiind al treilea . INT nu detecteaza automat ce prinde ?.


INT nu detecteaza automat ce prinde. Trebuie ca cineva sa reduca campurile prin intermediul Astrometrica !

_________________
Stoian Andrei-Marian
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 248



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 06 Aug 2014 12:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

INT este un telescop vechi de aproape 50 de ani, camera WFC de imagini are aproape 20 de ani, iar in ultimii 10 ani cel putin ING-ul continua sa-l considere telescop "low priority" (pt ca mai detine si WHT 4.2m) desi INT-ul produce mai mult de o treime din publicatiile totale ING (cca 200 total pe an)!

Mai mult, Europa "profesionista" a descoperit nici 1% din totalul de 11,000 de NEAs cunoscuti, iar leaderii europeni sunt de fapt doua observatoare private sau de amatori/public outreach, anume spaniolul La Sagra (40cm survey si 90 NEAs descoperiti) si mai vechiul sloven Crni Vrh (cu vreo 22 NEAs descoperiti pe un telescop 60cm). EURONEAR a dorit sa contribuie in acest sens, dar profesionistii europeni sunt neuniti, in lipsa de fonduri sau/si neseriosi, dupa parererea mea, totusi noi continuam sa incercam.

In lipsa mea de timp (pt ca oficial la ING am in program doar 30% "stiinta" mea ce include NEAs si galaxii!) ramane ca amatorii si studentii sa ma ajute in acest proiect, deci intr-o prima etapa sa caute cu blink tot "ce misca" in proaspetele imagini luate pe un 2.5m, in care in fiecare camp se pot gasi in medie pana la cca 50 de asteroizi main belt (majoritatea necunoscuti!) iar la fiecare cca 8 campuri avem sansa sa descoperim si un NEA, deci munca de blink poate fi "fun" si da rezultate rapid!

Datorita contributiilor de pana acum ale amatorilor in EURONEAR (probabil peste 90%!) eu consider acest proiectul unul majoritar "romanesc"! (desi eu am plecat din RO de 18 ani, iar Mirel Birlan co-founder de vreo 20).

Cum va spuneam acum vreo luna la "numarul 2", in viitorul apropiat mai avem nevoie de cativa amatori seriosi in acest proiect! Va rugam sa ne scrieti (mie sau lui Lucian) in caz ca sunteti interesati.

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
ovidiuv
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Mai 2013
Mesaje: 248



Localitate: Santa Cruz de La Palma

MesajTrimis: 19 Aug 2014 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

Avem acum si animatia si pozitia pe orbita a celui de-al treilea NEA descoperit de EURONEAR (in principal chilianul Farid Char) pe telescopul INT de curand:

http://euronear.imcce.fr/tiki-download_file.php?fileId=507
http://euronear.imcce.fr/tiki-download_file.php?fileId=506

Toate trei au fost descoperite catre dimineata (din intamplare sau poate din evitare a survey-urilor mari care scaneaza cerul mai mult in jurul opozitiei?)

Altceva mai trist acum: din pacate tot recent (in 4/5 august) am avut si-un esec de care va comunicam si aici... Dupa ce Lucian Hudin (gata-gata sa "loveasca" din nou!) descoperise un foarte rapid obiect (miscare aparenta 11"/min) ce lasa lungi trails, in ciuda insistentelor mele de a-l reobserva urmatoarea noapte pt doar 15min pe INT (acceptate desi neoficial pe INT de catre un observator spaniol ce observa pe timp international), din pacate respectivul obiect nu a reaparut in nici unul din cele 3 campuri vecine observate de INT (din cauza nesigurantei orbitale am observat cele mai probabile trei), din care cauza noaptea urmatoare practic nici un alt telescop (desi am solicitat neoficial chiar Blanco 4m/DECam) nu l-a mai putut recupera! Din aceasta cauza, acest NEA botezat de Lucian EUHT400, probabil un obiect mititel (cateva zeci de metri) dar care a trecut foarte aproape de Pamant (comparativ cu distanta la Luna sau poate chiar mai putin) a fost
pierdut! Sad

Ca sa minimizam aceste cazuri pe viitor (din cauza ca INT nu-l putem accesa oricand - trebuie ca WFC sa fie montata si nu cealalta camera spectrograf, mai trebuie ca observatorul sa accepte sa ne dedice max 1hr din timpul lui, sa fie spaniol sau acum englez, sa nu foloseasca mai mult de 6 filtre narrow-band, mai trebuie ca seeingul sa fie bun, conditii dark - fara Luna pe cer, etc...) - din pacate asta-i viata de acces la un telescop in lumea profesionista Sad actualmente lucrez la alte proposals ca sa asigur acces la alte telescoape pt astfel de follow-up de NEA candidatii descoperiti de noi, telescoape mai mari sau mai mici, dar mai usor sau alternativ de accesat la INT...

Urmatorul "run" (cca 6 ore) in cirand, anume pe 25/26 august (cu 3 romani la comanda si prima reducere a datelor INT)! Desi recent am mai adaugat in echipa 2 noi amatori romani (Dan Zavoianu si Radu Cornea) si inca un spaniol-palmer, va intreb daca mai exista cineva care doreste sa se alature si sa aiba sansa de a descoperi asteroizi cu INT?

_________________
Cer senin!

Ovidiu
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 20 Aug 2014 21:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O animatie cu nea-ul pierdut (euht400) aici. 6x120s la 0.33"/pixel. se observa diferenta de miscare fata de un asteroid (necunoscut) din centura principala.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 23 Sep 2014 00:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Si cel de al 3-lea NEA descoperit de EURONEAR este un NEA special!
http://arxiv.org/pdf/1409.5588v1.pdf

P.S. Avem inca un candidat destul de solid, EUHT461, ceva destul de mare, acum pe NEOCP.
Edit: EUHT461 = 2014 SG143 al 4-lea NEA descoperit de EURONEAR.
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 01 Oct 2014 23:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Doua link-uri cu asteroidul 2014 OL339:
http://en.wikipedia.org/wiki/2014_OL339
http://www.slate.com/blogs/bad_astronomy/2...src=fol_tw
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Comete, Asteroizi, Meteoriti si Meteori

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact