Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Lentila simplet folosita ca obiectiv de luneta?


Du-te la pagina Anterioara  1, 2
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Iul 2014 15:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu e vorba atat despre contrast cat despre rezolutia afectata de sferocromatism.

In cazul pozei mele contrastul e scazut din multe cauze , aproape toate datorate felului in care a fost facuta poza .

Eu am vrut sa arat de fapt ca si un acromat f/5 scoate imagini mai curate decat o simpla lentila f/10.

Am chiar un 70/250 de binoclu , deci f/3.57 cu care pot vedea lejer inelul lui Saturn sau benzi pe Jupiter , asa ca nenorocita de acromatizare da rezultate si la ''funduri de borcan''.

Cred ca o parte din topicul asta ar trebui mutat la sectiunea ''Optica''.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
adydan
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Apr 2013
Mesaje: 263



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 26 Iul 2014 16:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Domnule Catalin,

Incearca sa scoti acel obiectiv dublet acromat de 102 mm si pune-l intr-o teava de canal lucioasa pe interior....tine un focuser la celalat capat in mana si lipeste camera telefonului de ocular....sa vedem ce imagine mai obtii....chiar sunt foarte curios..... Smile
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 26 Iul 2014 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stimate domn , neclaritatea insotita de margini colorate , ale pozei pusa de dvs. , nu au nici o legatura cu erori de colimare , reflexii parazite sau tremur al mainii.

Ca lipseste din contrast din cauza tubului lucios , asta e altceva. Si eu am scris mai inainte ca se pot vedea cratere si detalii pe Luna cu un asemenea obiectiv.

Dar repet , nu vor egala niciodata imaginile oferite de un acromat , fie el chiar scurt.

Asta pur si simplu pentru ca o 'lupa' simpla nu va fi nicicand un acromat .

Nu am de gand sa experimentez dupa sfaturile dumneavoastra pentru ca rezultatul obtinut va fi mai bun chiar daca as fi in stare de ebrietate.

Hai sa fim un pic seriosi : lentila are diametru prea mare pentru focala ei , pentru a oferi imagini cat de cat curate la un grosisment care sa-i justifice dimensiunile.

Ma simt ca si cum as da explicatii cuiva care a privit toata viata doar prin lunete din lentile de ochelari . Sper ca nu e cazul .

Nici nu am de gand sa omor din orgoliu (hai sa-l numim asa Smile ) o posibila tranzactie dar eventualul cumparator trebuie sa stie cat mai exact pe ce da banii.

Iar cumparatorul nu poate fi invinuit ca nu stie sa faca diferenta dintre un obiectiv acromat si o lupa cu acoperiri antireflex.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 17 Sep 2014 12:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi sa raspund la intrebarea exprimata in titlul cel nou al topicului as spune ca: DA, este posibil in anumite conditii ca o lentila simplet sa fie folosita pe post de obiectiv de luneta. Este de ajuns sa ne aducem aminte de instrumentarul astronomic al secolului 17 si raspunsul ar fi acelasi.
Insa ceea ce stiau inaintasii nostri, noi se pare ca am uitat: pentru a indeplini aceasta functie o lentila simplet trebuie sa indeplineasca minim doua conditii necesare:
- sa fie convergenta, adica capabila sa formeze un asa zis plan focal
- sa formeze un spot rezonabil de mic raportat la limita de difractie

Analiza facuta pe o lentila convergenta simetrica cu deschiderea de 145mm si un raport focal de 10 ne arata nici mai mult nici mai putin ca valoarea RMS a spotului format de ea este de aprox 50x mai mare decat limita de difractie, conditie care clar nu-i confera statutul de obiectiv! (prima imagine de mai jos).

Prin comparatie urmeaza doua imagini cu spoturile formate de lentilele de 28/1250 si 40/2400 realizate de colegul nostru Tavi F unde observam ca valoarea RMS a spotului format este de aprox 2x mai mare decat limita de difractie si clar aceste lentile pot capata statutul de obiectiv.

Cei care sunt certati cu teoria ar fi bine sa mai reflecteze, nu practica e cea care nu o confirma ci neputinta lor de a o interpreta. O lentila cu deschiderea de 145mm ar trebui sa aiba o focala de minim 33,8 metri pentru a se comporta ca un obiectiv de secol 17, adica pentru a indeplini conditiile lentilelor construite de Tavi.
De altfel si imaginea obtinuta prin aceasta lentila si postata mai sus confirma lucrurile amintite anterior, daca ne uitam cu atentie la imagine observam ca la capitolul "definitie imagine" nu avem nimic de observat!



spot axial simplet 145 1470.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  106.91 kb
 Vizualizat:  de 4197 ori

spot axial simplet 145 1470.jpg



spot axial simplet 28 1250.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  87.4 kb
 Vizualizat:  de 4197 ori

spot axial simplet 28 1250.jpg



spot axial simplet 40 2400.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  95.43 kb
 Vizualizat:  de 4197 ori

spot axial simplet 40 2400.jpg



_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 17 Sep 2014 20:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iar asta este doar pe centru ... un pic in lateral cred ca se agraveaza problema la modul dramatic, ca sa nu-i zic tragic.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 17 Sep 2014 20:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O asferizare si un filtru si s-a rezolvat problema .
_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 18 Sep 2014 10:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In domeniu vizibil nu se poate folosi lentila simplet evident din cauza lungimii tubului . dar in H alpha solar la protuberante merge daca se asferizeaza una din suprafetele lentilei .
Sus
zoth
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mar 2006
Mesaje: 5482

Motto: decat ceva prost, mai bine nimic bun ...

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Sep 2014 11:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nb, nu stiu daca m-am exprimat destul de convingator in postul anterior, poate trebuia sa spun ca raspunsul axial este atat de prost!!! incat degradarea marginala practic nu mai are relevanta.
De obicei degradarea marginala iese in evidenta cand raspunsul axial este unul bun dar in cazul nostru nu se poate vorbi de asa ceva.

Eu insa nu inteleg alt lucru, de ce boala asta a aperturii s-a extins atat de neconditionat si asupra schemelor optice de secol 17??? Deja uitam de toate principiile, negam teoria si ne intoarcem la primitivism ca sa nu zic prostie!
Se spune de regula ca un instrument este cu atat mai bun cu cat este mai mare (in diametru). Poate pentru schemele optice ale zilelor noastre dar sigur nu si pentru cele de secol 17, aici clar nu merge aplicat acest principiu. Lentila de 147mm are o rezolutie (daca o putem numi asa) mult mai slaba decat lentila de 28mm a lui Tavi F, nu mai calculam ca treaba e evidenta. Si atunci la ce foloseste apertura???
Uitati-va la imaginea obtinuta prin acea lentila, eu am impresia ca multi nici macar nu stiu cum trebuie sa arate o imagine! Putem defini ceva pe acea imagine? Sigur nu! Ne dam seama ca acolo este vorba de doua ferestre si un zid de cladire pentru ca avem deja aceste cunostinte in baza noastra de date si pentru ca aspectul general corespunde, dar sa-mi fie cu iertare, in rest nu avem niciun detaliu pe acea imagine.

Catalin, nu-i chiar asa simplu, nu merge! Ca sa scape de sfericitate lentila asta ar cere o asferizare de -3,45 pe fiecare raza sau de una de -6,9 doar pe o parte. Treaba asta se face greu si costa mult (de cateva ori cat lentila). In lumina monocromatica raspunsul lentilei s-ar transforma in acela al unui newton, adica perfect axial si comatic in rest. Nu cred ca e o solutie deoarece in cele mai multe situatii nu prea avem de-a face cu lumina monocromatica, poate doar in cazul amintit de Octavian in h-alfa, acolo ar fi singurul caz in care ar merge. Daca avem bani de filtru h-alfa sigur putem plati si o asferizare!
In cazul celorlalte filtre treburile se schimba. La o latime de banda de 20nm lentila asferizata va forma un spot de aproape 7x mai mare decat limita de difractie si deci va da un raspuns prost sau unul care oricum nu justifica apertura respectiva!!!

_________________
Van 8x42ED4; AR60 f14; AR80 f15; TS102SD; Vixen NA130 SSWT
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica Du-te la pagina Anterioara  1, 2

Download topic
Pagina 2 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact