Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
IC1318LRBGfwffklro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224026
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

StormTracker PCI Long Range Detection Kit


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Accesorii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 23 Iun 2014 18:44 Download mesaj
Titlul subiectului: StormTracker PCI Long Range Detection Kit
Raspunde cu citat (quote)

Ahoi,
stiu ca acest semi-review va starni curiozitatea catorva dintre voi, iar aici ma refer in special la posesorii de roll-off de exemplu.
Am primit dihania vineri, antena, placa PCI, 10 m de cablu, software NextStorm si Lightning2000.
Instalarea a decurs fara probleme insa Lighning 2000 nu vroia sa se conecteze la detector....NextStorm insa nu a comentat deci problema este la Lightning 2000 intalata era versiunea 3.xx.
Email la dezvoltator...ah imi trebuie si harta noua si update ...spre surpriza mea nici o problema, pe deasupra o reducere de pret de 20% ....
OK facut comanda in mai putin de 1 ora, update-ul si harta primite pe email, instalat si merge brici.
Bun, hardware si software sunt OK, acum ramane de gasit un loc pentru antena, am incercat mai multe "amplasari" insa fara succes, pana la urma antena am montat-o in pod iar cablul l-am trimis in pivnita prin horn. Nu se mai face foc la noi de vreo 20 ani asa ca nu imi fac griji, iar instalatia de apa calda trece si ea prin horn Smile Distratia a fost mare pana am reusit sa trec cablul prin horn, parca eu eram in "Batranul si marea" insa pana la urma am reusit.
Azi activitatea a fost ridicata spre norocul meu chiar in apropiere (50 km) asa ca am reusit sa fac cat de cat setarile software.
Atasat un screenshot.

Informatii device
http://www.boltek.com/product/stormpci-long-range-detection-kit

Informatii software Lightning 2000
http://www.aninoquisi.com/Articles.asp?ID=250

Pana acum sunt multumit de jucarie, chiar nu ma asteptam sa pun mana pe asa ceva.

Numai bine
Emil



boltek 2.jpg
 Descriere:
Lightning 2000 captura de ecran
 Marime fisier:  951.43 kb
 Vizualizat:  de 5594 ori

boltek 2.jpg




Ultima modificare efectuata de catre Emil la 24 Iun 2014 05:45, modificat de 1 data in total
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 23 Iun 2014 20:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un receptor prin satelit al vremii , sau este special pentru furtuna ?. Adica are si alte setari de alerta ?. Cam scump , la banii astia daca iti ureaza cineva cer senin , ..... Embarassed Embarassed Embarassed
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 23 Iun 2014 20:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este un receptor special, nu un receptor prin satelit, setarile de alerta pot fi definite in functie de distanta, intensitate si tip de descarcare electrica.
Si bun comentarul
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2014 00:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Descărcările atmosferice produc un zgomot specific în domeniul undelor radio, țin minte de când eram copil că se puteau auzi la radioul vechi cu lămpi când se apropia o furtună. Aș fi curios totuși cum analizează placa ceea ce se recepționează și cum face diferențierea între tipurile de descărcare, nor-nor sau nor-pământ.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Iun 2014 07:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Aș fi curios totuși cum analizează placa ceea ce se recepționează și cum face diferențierea între tipurile de descărcare, nor-nor sau nor-pământ.

Descarcarile nor-nor se detecteaza pe VHF, iar cele la pamant pe VLF/LF.
Mai multe detalii:
LIGHTNING DETECTION METHODS AND METEOROLOGICAL APPLICATIONS (pdf)
http://www.atmo.arizona.edu/students/cours...nd2000.pdf
Sus
cmatei
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Sep 2009
Mesaje: 844



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Iun 2014 16:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Emil: stii de http://www.blitzortung.org ? Poti trimite date si la ei.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 24 Iun 2014 17:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@cmatei
Stiu de ei, cu ajotorul paginii lor am facut calibrarea senzorului (orientarea antenei) insa de trimis datele nu pot pentru ca folosesc alt hardware, pe de alte parte ei prefera sisteme online 24/24 iar eu nu imi pot permite acest lucru, sistemul meu este un sistem puternic cu un consum de curent pe masura (AMD 8350, 32 GB RAM, 2X 7970 ATI cu cate 6 GB VRAM, 6 HDD-uri, 1 SSD).
Pentru Boltek exista o retea de detectie insa de asemenea cu cerinta de 24/24 online...
Informatii hardware blitzortung
http://www.blitzortung.org/Webpages/index.php?lang=en&page=3

Numai bine
Emil

P.S. Sunt surprins de sensibilitatea antenei, am detectat o serie de descarcari in Crimea insa software-ul le-a amplasat gresit in nordul Moldovei insa directia a fost corecta, de asemenea si momentul detectarii.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 24 Iun 2014 22:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Distanta nu este prea precisa cu un singur punct de masurare.
Pentru aia este modulul ala de timing prin GPS (care costa de m-am speriat http://www.boltek.com/product/lts-2timestampoptionkit), pentru a putea sincroniza semnalele intre mai multe puncte din retea si a face un fel de triangulatie.
Sus
Emil
Membru
Membru


Data inscrierii: 30 Aug 2007
Mesaje: 1269



Localitate: Fuerstenfeld

MesajTrimis: 25 Iun 2014 08:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ nobody
Aici iti dau dreptate, cu un singur punct detectia va fi imprecisa, pe de alta parte dupa cate stiu , Stromtracker-ul are o singura antena, dispozitivul de la blitzortung are doua (nu sunt sigur cat de mult isi spune cuvantul acest lucru). Pe de alta parte faptul ca blitzortung are deja dispozitive amplasate in America de Sud nu ma surprinde deoarece este un sistem mult mai ieftin si datorita acestui fapt a luat o asemenea amploare.
Remarcabil din punctul meu de vedere este situatia actuala in care un sistem de genul do-it-yourself precum cel oferit si dezvoltat de echipa blitzortung.org reuseste sa egaleze si chiar sa depaseasca din punct de vedere financiar, al performantelor si al zonei acoperite, sistemele comerciale.
Referitor la add-on-ul pentru Stormtracker si mie mi-a sughitat inima cand am vazut pretul.
La pretul asta insa
Includes LTS-2 Timestamp Card, GPS Receiver, 100 Feet of GPS Cable, GPS Mounting Bracket, DLL Software Library, Demo Software, and Manual.
nu stiu ce cauta acolo.
Pe de alta parte, acest add-on este produs (?) mai bine spus bazat pe Lattice, interesant ar fi de stiut daca exista un asa numit evaluation-board si daca da la ce pret.

Numai bine
Emil



boltek last.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  993.5 kb
 Vizualizat:  de 5343 ori

boltek last.jpg


Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4776

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 26 Iun 2014 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stromtracker-ul tau are cel putin doua antene plasate perpendicular si un senzor de camp electric in acea cutiuta numita "antena".

Lattice fac "high-performance programmable logic devices", un fel de procesoare care le poti programa configuratia hardware. Se folosesc in general ca procesoare de semnal digitale (DSP) de mare viteza. Vezi ca mai are ceva monstrulet de procesor, ascuns sub radiatorul ala negru. Cred ca de aici si pretul. Nu este doar un siplu modul de GPS, ci se pare ca face si niste procesari suplimentare in timp real pentru identificarea precisa a descarcarii si sincronizarea cu celelalte statii.

"Demo Software" cred ca se refera la "DLL Software Library", cel putin asa am vazut ca vine acea biblioteca. In acest caz este vorba de un program demonstrativ (cu surse si explicatii) ca si ghid in cazul in care vrei tu sa-ti scrii (ca programator) un soft al tau de monitorizare, nu un "demo" comercial.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Accesorii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact