Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
m42.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224010
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Monturi astro relativ accesibile - studiu comparativ


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Monturi/Trepiede

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mar 2014 14:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Monturi astro relativ accesibile - studiu comparativ
Raspunde cu citat (quote)

Salut,

As vrea sa deschid acest topic fiindca am vazut ca in ultima vreme foarte multi dintre voi s-au orientat catre astrofotografie, unde cerintele in ceea ce priveste montura (si nu numai) sunt mai restrictive.
Monturile cele mai utilizate - si nu doar la noi - de catre astrofotografii amatori sunt cele de la Synta. Mai precis EQ5 si EQ6.
Aceste doua monturi permit greutati de set-up intre 8 si 15 kg pentru astrofoto si daca cineva doreste sa treaca la un set-up mai mare, deja are o problema. Problema este data de faptul ca intre aceste doua tipuri de monturi si urmatoarele disponibile, care aveau capacitate portanta mai mare, diferenta de pret era semnificativa.
Producatorii au sesizat acest lucru si au venit in sprijinul astronomilor amatori introducand in ultima vreme cateva monturi ce incearca sa umple acest gol.
In cele ce urmeaza as vrea sa vorbesc despre trei dintre aceste monturi noi si una veche dar cu upgrade semnificativ, care mi-au captat interesul si prin prisma faptului ca dupa ce am sa termin cu observatorul si automatizarea lui, prima investitie majora ce o voi face va fi intr-o astfel de montura (vorbim aici totusi de un termen mediu spre lung).

Iata cele 3+1 monturi despre care o sa fac cate un mic review din informatiile culese de pe net:

1. SYNTA EQ8 pret - 2950 euro
2. IOPTRON CEM 60 pret - 3900 euro (cu encodere de inalta precizie)
3. MESSU MOUNT 200 pret - 5900 euro
4. EQ6 cu melc AEROQUEST si TDM pret - 1160 + 300 + 1740 = 3200 euro

Sper sa se desprinda si niste concluzii la final care sa ajute in luarea unei decizii corecte, mai ales ca vorbim de foarte multi bani.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
StarChild
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Mar 2011
Mesaje: 1535

Motto: tata si sot in primul rand...restul neesentiale... :-)

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2014 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

daca ai inclus Mesu Mount 200 , ca fiind "accesibila" la 5900EUR, probabil se poate discuta si desspre Fornax 51 care "o poti avea la numai 4900EUR" Mr. Green
_________________
PIERDUT FOTON!!! DECLAR NUL !!!
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2014 15:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am o montura EQ8, inca nu am testat-o complet, asa ca nu ma pot pronunta. E total altceva fata de EQ6, tine cu usurinta un tub de 30cm f/5 de 20kg. Dupa ce voi lucra cateva nopti cu ea ii voi face si un review aici.
Pretul e 149000 lei ~= 3300 EUR _fara_ trepied. Unde ai gasit cu 2950 EUR?

Ar mai trebui incluse Losmandy G11/Titan, Fornax 50/51, ASA DDM65, Celestron CGE/CGE Pro, Gemini G42 (dupa care s-a facut EQ8), etc..

Legat de Fornax 51, am vorbit putin cu producatorul ce mi-a zis ca pot sa o ridic din Ungaria contra unei sume de ~3800-3900 EUR (cu Synscan) deoarece nu au dealer la noi deocamdata.


Ultima modificare efectuata de catre auriga la 10 Mar 2014 15:31, modificat de 1 data in total
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mar 2014 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@StarChild
Evident, notiunea de accesibilitate este aici relativa.
Mie de exemplu mi-ar place enorm o montura 10 Micron GM1000, la care nici nu mai ai nevoie de ghidare si care la 9500 de euro este cea mai ieftina din gama. Dar desigur, nu mi-o permit.
Pe de alta parte, probabil ca 95% din cei pe care-i cunoastem si cu care impartasim aceeasi pasiune, nu si-ar permite nici un EQ8 sau chiar EQ6. Ce e accesibil pentru unii, e prohibitiv pentru altii.
Incerc aici doar sa fac o comparatie intre monturile superioare EQ6 dar care sa nu ajunga la cer cu preturile si care pentru banii dati sa aiba performante notabil marite.

@auriga - in Anglia am gasit la pretul asta. Pentru mine, care nu am probleme cu costul transportului de acolo, e o reducere.

@all - eu am sa fac vorbele pentru monturile astea pe care le-am trecut in lista mea. Subiectul e deschis si cine vrea sa adauge informatii despre alte monturi, din cele adaugate de auriga, e liber sa o faca. Cel mai bine ar fi daca informatiile ar fi din propria experienta, dar desigur nu pot cere asta altora cata vreme nici eu nu sunt in stare de asa ceva.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 10 Mar 2014 15:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Foarte buna initiativa, cum am zis o voi prezenta pe larg dupa ce o testez.
Acum 4-5 luni mi-am pus si eu aceeasi problema, EQ8 a iesit castigator detasat, pentru ce am eu nevoie. Pana acum nu m-am inselat.
Singura montura ce ar putea fi mai ok (pentru mine) este ASA DDM65 pentru faptul ca merge neghidata, dar pretul ei este cel putin dublu.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2014 15:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Asemenea investitii in ceva ce nu produce decat poze repozate de atata lume mi se pare deja un microb inoculat de unii (firme )ce vor doar sa faca bani . daca sunt oameni ce pot face bani usor fara sa transpire e Ok se pot lua echipamente de sute de mii de E ca sa scoti poze colorate nepaipomenit cu stele punct si sa o bagi pe site de elita sa primesti aplauze .
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Mar 2014 16:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acum ce sa zic?...
Aste e un pic off-topic, dar hai sa-ti raspund.

Extrapoland si mergand pe acest principiu, nu ar trebui sa se mai faca nimic de calitate, nu numai monturi. Tu care faci - deci produci - niste oglinzi care depasesc cu mult seria ce vine din China, de ce te zbati sa faci asta? Pentru ca altii sa faca niste poze mai curate si mai bune de aplaudat? E cam acelasi lucru in fond.
In acest caz,Hubble nu e decat o porcarie trimisa in spatiu doar ca sa faca niste poze splendide si bune de aplaudat. Sau ce rost are sa se faca masini mai bune cand alea facute din curu' elefantului, ca la reclama cu Peugeot "Made in India" sunt la fel de bune...

Pe de alta parte, chiar daca suntem astronomi amatori, astronomia este singura stiinta accesibila si amatorilor. Nu se fac doar poze - auriga de exemplu este setat pe asteroizi si are ceva rezultate, nu doar poze frumoase. Si sunt multe exemple de acest fel...

Ok, eu zic sa ne oprim aici cu off-topicul si sa trecem la lucruri serioase.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3539



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 10 Mar 2014 17:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucruri "serioase " se obtin deja cu EQ6 cu autoghidare ce duce foarte bine telescoapele obisnuite de 20cm ce au in dotare amatorii obisnuiti. Recunosc ca in ultima vreme sunt mult mai pasionat de optica si investitii ce dau roade in acesta zona . de poze nu mai am timp de irosit si secat bugetul care e mereu mic in astrofoto .... iar orice dotari ai avea nu se pot folosi decat rar ca e inorat si seeing si mai rar.
Sus
gabi
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mai 2010
Mesaje: 950

Motto: To be, or not to be, that is the question

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2014 18:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@ auriga a scris: Unde ai gasit cu 2950 EUR?

uite aici:http://www.robtics.nl/product_info.php?products_id=4414
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 12 Mar 2014 01:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am sa incep studiul cu baza si cu ce e mai cunoscut de toata lumea - o montura EQ6. Doar ca nu una obisnuita ci una upgradata.

Desi capacitatea portanta a unei astfel de monturi nu va creste peste 14-16 kg de echipament pentru astro-foto, avantajul unei astfel de abordari este ca se obtine o precizie mult imbunatatita a monturii in conditiile in care se poate plati suma finala in etape. Prima data trebuie sa avem montura, desigur.

Un prim upgrade (dupa mine cu efecte foarte bune si usor de facut) este schimbarea angrenajelor - pe ambele axe - cu curele dintate. S-a vorbit mult pe forum despre aceasta modificare ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.php?p=94372#94372 ) si nu mai aduc vorba despre ea. Daca acest upgrade se face cumparand un kit din Ungaria, care pastreaza rapoartele de transmisie ale rotilor originale, cu consecinta imediata de a putea folosi in continuare telecomanda monturii, costul este mai mare - circa 125 de euro ( http://www.tavcso.hu/?o=termek&te=EQ6bord&n=en ). Daca se ia din Anglia, costa 65£ ( http://www.beltingonline.com/eq6-telescope...-kit-12220 ). Daca se face asa cum am facut eu, cumparand curelele si rotile direct din UK si facand apoi foarte mici modificari, costul este de 12...15 euro. Raportul de transmisie in acest caz nu mai ramane ca cel original si nu se mai poate folosi telecomanda monturii. In schimb se poate folosi montura comandata de un computer, cu EQMOD, ceea ce este perfect in cazul in care acest lucru nu va displace sau aveti intentia sa folositi telescopul la punct fix.

Cel de-al doilea upgrade este cel in care se schimba fie melcul de la axa de ascensie a monturii, fie perechea melc-roata melcata, cu ceva facut la meserie. In speta e vorba de compania AEROQUEST din Alaska, ce face sau facea asa ceva. Pretul pentru o pereche de piese acest gen este in jurul a 400 de dolari. Problema este ca site-ul AEROQUEST ( http://www.aeroquest-machining.com/ ) nu merge. Nu stiu ce inseamna asta... Teoretic mai sunt si alte ateliere care se ocupa de asta dar sunt mult mai scumpe.
Rezultatele se pare ca sunt pe masura banllor investiti, ceea ce ma duce cu gandul ca melcul original si roata aferenta sunt foarte proaste.

Ultima modificare si cea mai tare, care se poate face la un EQ6 est sa se monteze un TDM pe montura. TDM=Telescop Drive Master ( http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...=tdm#84388 ). Din pacate si acest articol nu mai apare pe site-ul disribuitorului - Meade sau Bresser (in Europa).

La final vom avea o montura destul de scumpa, precisa, insa fara capacitate portanta mare. Daca merita sau nu, hotaraste fiecare.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 13 Mar 2014 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Site-ul AEROQUEST ( http://www.aeroquest-machining.com/ ) functioneaza la mine.

TDM este vandut sub marca Explore Scientific. Il gasesti pe site-urile europene: http://www.explorescientific.co.uk/en/Acce...pe-mounts/

P.S.
Cred ca era mai potrivit un titlu de genul: Monturi astro pentru observatoare (relativ de amatori)

@auriga: ori ai pus un zero in plus la EQ8 ("Pretul e 149000 lei"), ori te-ai referit la EQ80 Wink
Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 13 Mar 2014 07:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca titlul propus de tine ar fi fost intr-adevar mai potrivit, dat fiind faptul ca monturile astea sunt la limita portabilitatii (EQ 6 si IOPTRON sunt inca portabile).

Site-ul AEROQUEST nu merge la mine nici mort. O sa incerc cu alt browser si de pe alt IP.

Neavand acces pe site, nu am putut sa dezvolt ideea sau sa aduc cateva informatii suplimentare.



EROARE AEROQUEST.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  22.39 kb
 Vizualizat:  de 8681 ori

EROARE AEROQUEST.jpg



_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 14 Mar 2014 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am facut niste teste de acces si sa pare ca Aeroquest nu este accesibil din Romania (sau o parte din).

Cateva date:
Aeroquest Machining
3350 South Butte Road
Palmer, AK 99645
Tel: (907) 745-1019
E-mail: aeroqst@mtaonline.net

EQ6, LXD 75 & CGEM Retrofit Ring Gears $292.50
EQ6 & CGEM Worms $105.00
EQ6 Transfer Gear Set $165.00



Aeroquest_EQ6_worm_and_transfer_gears.jpg
 Descriere:
http://www.aeroquest-machining.com/photos.php
 Marime fisier:  42.7 kb
 Vizualizat:  de 8633 ori

Aeroquest_EQ6_worm_and_transfer_gears.jpg



Aeroquest_EQ6_ring_gears.jpg
 Descriere:
http://www.aeroquest-machining.com/photos.php
 Marime fisier:  40.16 kb
 Vizualizat:  de 8633 ori

Aeroquest_EQ6_ring_gears.jpg


Sus
jimao22
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Apr 2010
Mesaje: 2879

Motto: [descopera lumina]

Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 14 Mar 2014 07:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc foarte mult pentru interventie si date. Intr-adevar, si cand am auzit prima data de Aeroquest de la Vlad si am incercat sa intru pe site, am avut acelasi rezultat si Vlad (care e in Spania) mi-a spus ca de la el merge.
Ok, deci daca voi comanda un set de angrenaje de la Aeroquest, sa stiu cum fac...

Deseara am sa continui cu IOPTRON, o montura care a reprezentat o surpriza foarte placuta pentru mine atunci cand am vazut-o si am vazut ce poate.

_________________
https://astrodata.wordpress.com/
Sus
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 14 Mar 2014 13:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"Aceste doua monturi permit greutati de set-up intre 8 si 15 kg pentru astrofoto..."
Este cineva care face astrofoto cu EQ6 si newtonian de 10" - cam 20kg cu tot echipamentul montat...?

_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Monturi/Trepiede Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact