Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax18.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224480
Numar de utilizatori inregistrati: 2832
Cel mai nou utilizator inregistrat: ALEXION
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Alerte solare


Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 47, 48, 49  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii solare

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 28 Ian 2014 17:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci, dupa cum am prevazut acum 2 saptamani, pata cea mare si cu multa penumbra, pe care am numit-o Vasilica cea Mare, deoarece am descoperit-o prima oara pe 1 ianuarie, a reaparut. Voi cauta sa o urmaresc si inainte de aceasta data(1 ianuarie) deoarece fiind o pata longeviva, e posibila sa se fi aflat undeva in acea perioada si sa-mi fi scapat. Azi am gasit deci numai 7 grupuri, din care unul relativ imprsionant langa limbul estic, in emisfera NORDICA, si restul, inclusiv 4 DODOLOATE in emisfera sudica, totalizand 38 pete. Deci, cu g=7 si f=38, avem W=R=108.
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 29 Ian 2014 00:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mi-a venit acum la ora de noapre, tot privind la Vasilica cea Mare, inainte de a traversa limbul de west, pe 14 ianuarie si la cum a reaparut acum, la 28 ianuarie, de aceeasi marime si avand in apropiere o alta pata, inainte intr-o parte, acum in alta si ma gandesc la o miscare de rotatie a petei mai mici in jurul celei mai mari, in cazul nostru, cam o jumatate de "orbita" in timpul unei jumatati de rotatie axiala a SOARELUI. SA PRESUPUNEM CA PATA INITIAL CODALA SA FI DISPARUT, IAR APOI SA APARA ALTA INAINTEA PETEI MARI, LA ACEEASI DISTANTA MI SE PARE MAI PUTIN PROBABIL. Desigur, este si asta o IPOTEZA TRASNITA, din acelea care placeau lui N.BOHR...
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 30 Ian 2014 09:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

NU mai dau ALERTE zilnic, daca nu se produce ceva nou pe Soare. Acum, la prima vedere, petele sunt dispuse pe margini, desi si in zona centrala sunt cativa pori. Dupa grupul, zic eu, bipolar, de tipul D, alcatuit din Vasilica cea Mare, in dezagregare aparenta si predecesoarea sa, vine o noua pata mica, ce nu se vedea ieri, iar la bordul westic "baronul rosu" si coechipierul sau se pregatesc sa treaca dincolo. Am gasit asadar tot 7 grupuri, din care numai unul in emisfera nordica, totalizand 70 de pete, din care 9 DODOLOATE, 3(!) in emisfera nordica, intr-un grup. Deci, cu g=7 si f=70, avem W=R=140. SW da ceva mai putin, ca de obicei.
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2014 14:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

A1967 se indreapta spre centrul Soarelui (privit de pe Pamant) urmand sa aiba deci o pozitie geoefectiva. La ora 9:31 UT a prezentat o explozie de forta M4 si are potential de producere a unor explozii de tip X. Deja o explozie M6 a provocat in data de 30 ianuarie o CME (coronal mass ejection) care e pe cale sa declanseze furtuni electromagnetice. Ne asteptam deci la activitate solara serioasa. Urmariti www.spaceweather.com
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 02 Feb 2014 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca nu am murit. Acum lucrez la demonstrarea definitiva a IMPOSIBILITATII FORMARII UNEI PLANETE MARI DINCOLO DE NEPTUN. Avertizarea colegului( intru FORUM) D.Dragan, pe de o parte ma bucura, deoarece dovedeste ca, la o adica, are cine sa ma inlocuiasca (sau Marius P.),dar, pe de alta parte o consider PREMATURA, deoarece: 1 Acel grup enorm inca NU a ajuns la meridianul central al Soarelui. 2.Va trece putin la sud de centru, cand fascicolul conic divergent va atinge doar ca partea laterala, eventual Pamantul si 3. Viteza de propagare a radiatiei solare, inafara de fotoni NU se propaga cu viteza luminii, adica sa atinga Pamantul in circa 8 minute, ci in mai mult timp. Si apoi, daca vine ca sa facem, sa ne ascndem in gaura de sarpe, sau sa umblam cu umbrele? Va mai amintiti de fantasmagoriile vehiculate despre eventualul SFARSIT AL LUMII din anul 2012, produs de o eventuala eruptie solara, improbabila in cazul acestui maxin becisnic, sau de experientele de la Geneva, cu marele accelerator, in cautarea bosonului Higgs, si posibila formare a unei GAURI NEGRE PE PAMANT, pura INEPTIE, dupa cum s-a vazut.
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Feb 2014 15:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

"se indreapta" inseamna in limba romana ca "nu a ajuns" Smile Geoefectiv nu inseamna geometric centrat. Traiectoria fluxurilor de particole care vin de la Soare nu e chiar rectilinie ele fiind influentate de campul electromagnetic interplanetar. Fotonii ajung (evident) cu viteza luminii Smile dar vantul solar ajunge cu o intarziere de pana la 3 zile (depinzand de forta exploziei si configuratia campului magnetic interplanetar). Evident ca o umbrela nu ajuta cu nimic dar ascunsul intr-o pivnita ... cred ca da. Mai ales daca pivnita are si cateva butoaie cu vin Laughing La fel de buna e si o pestera. In vremurile noastre e bine sa stii cand se produce un asemenea eveniment major sa-ti stingi macar telefonul, televizorul si calculatorul Very Happy Operatorii de TV cablu, satelit, telecomunicatii, transport energie cu totii sunt interesati de asemenea evenimente.
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 02 Feb 2014 15:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astea le stiam si eu din perioada 1957-58 a Anumui Geofizic International, in care observam Soarele cu modesta mea luneta cu lentile de ochelari, si am vazut grupuri de pete cum nici nu visati. Cand voi invata cum sa postez fotografii, am sa va dau o mostra, din acel Maxin Maximorum...Am vazut si cateva palide aurore polare. Din Iasi, nu din Norvegia...
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 02 Feb 2014 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Recitind mesajil "a" D.Dragan, cred ca sugereaza ca nu as intelege bine limba romana, in stilul in care a fost scoasa de pe FORUM Sarrah, care trebuia doar putin ghidonata. Dar prefer sa fiu acuzat ca nu stiu limba romana, dupa ce am publicat 3 carti, si cateva mii de articole, in diverse reviste, decat sa fiu acuzat ca NU AM HABAR DE ASTRONOMIE, cum este cazul multora care se BALACARESC pe FORUM de ani de zile...
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 02 Feb 2014 20:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

APROPO: textul vostru este doar traducerea de pe SPACEWEATHER. Mai mult nu puteti, ceva original, sau ALATURI de ce e scris de altii?
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 03 Feb 2014 13:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

In sfarsit Vasilica cea Mare a ajuns in imediata apropiere a centrului discului solar, de unde sunt de asteptan niste furtuni GEOMAGNETICE in viitorul apropiat. Azi am gasit numai 5 grupuri, din care cele doua remarcbile, totalizand cam 95 pete(cei de la sw au gasit mai multe, avand probabil o rezolutie mai mare, dupa cum se vede de pe poza de azi, unde se vad nervurile din penumbre). Deci, cu g=5 si f=95, avem W=R=145. SW da 163
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 06 Feb 2014 05:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am asteptat sa se produca din doua una, macar: sau sa preia altcineva stafeta, sau sa apara ceva deosebit la limbul de est. Cum NU s-a intamplat nici-una din aceste doua alternative, ma multumesc sa va spun ce am reusit sa numar in aceasta noapte. Am gasit deci pe Soare "numai" 10 grupuri, din care 4 in emisfera nordica, totalizand nu mai putin de 145 pete, printre care si cativa pori izolati. Deci, cu g=10 si f=145, avem W=R=245.
VIRGIL si TEXAS
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Feb 2014 19:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Noaptea dle Virgil? Noaptea ati numarat petele de pe Soare? Foarte tare! Asta da realizare Laughing
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2014 03:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pata solară supranumită de dl. Virgil "Vasilica cea mare" se întoarce!
http://www.spacedaily.com/reports/Coming_A...n_999.html

Un nou prilej de a o observa vizual, cu ochelari de eclipsă sau prin instrumente cu filtru solar și foto.

Erwin.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9475

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mar 2014 10:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

SCUMPILOR,

Peste cateva zile, pata botezata de mine Vasilica cea Mare, deoarece am descoperit-o pe data de 1 ianuarie, va termina al TREILEA tranzit observat de mine(si probabil si de altii...) pe discul solar, dar MULT MICSORATA ceea ce inseamna ca, pe partea cealalta va disparea cu totul...
VIRGIL
PS: asa cum am disparut i eu de pe FORUM, prin "amabilitatea" unor "a"...
SV

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
miranda
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mar 2014
Mesaje: 22



Localitate: Sahara

MesajTrimis: 10 Mar 2014 17:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poate doar cu mine veti mai discuta domnule Virgil, sunt Roberta, alias "Sarrah"
(va pot confirma pe mail daca aveti dubii)
Nu revin ca atunci, doar vreau sa va intreb cat poate dura o astfel de pata?
Aceea, asa cum ati botezat-o, a aparut la 1 ianuarie, (de la sf Vasile i-ati pus numele) deci e ceva timp si doar atunci am observat-o noi, aparuse mai inainte.

PS. Va sta bine cu o stea, domnule Serif!
Cati de pe aici s-au prins de sintagma VIRGIL SI TEXAS??
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii solare Du-te la pagina Anterioara  1, 2, 3 ... , 47, 48, 49  Urmatoare

Download topic
Pagina 48 din 49
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact