Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
250mm.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224028
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Schimb un set de oculare rusesti pe 32mm ptr binocular


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Schimba

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Cos
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2013
Mesaje: 8



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2014 03:40 Download mesaj
Titlul subiectului: Schimb un set de oculare rusesti pe 32mm ptr binocular
Raspunde cu citat (quote)

Schimb un set de 7 oculare rusesti (eu asa cred ,ca sunt made in USSR ) ,construite ptr un binocular (microscop biologic sau stereo ...sau alt instrument terestru sau astronomic...nu stiu sigur ) .Sunt perechi ,doua de 14 x ..doua de 6 x ..doua de 8x si inca unul de 8x cu reticul gradat in micrometrii cu filet cu mai multe inceputuri ptr focalizare. Toate sunt in stare ff buna ,putin murdare de praf la partea de sus ,deoarece le-am lasat asa cum le-am luat ,eu fiind incepator si nevrand sa le stric incercand sa le curat... Singura problema este ca nu sunt pe 31,7 mm (1,25´) ,ci sunt pe 32 mm fix si nu imi intra in prisma amicii de 1,25 pe care o am .Din toate 7 ,numai ocularele de 6x par a fii de tip Huygens ,cele de 14x sunt total diferite si par alcatuite din 5 sau 6 lentile ....si se vede superb prin toate .
Celulele sunt complet din metal (aluminiu) .
Nu le vand ci doar vreau sa le schimb tot pe optica ...pe oculare pe 1,25 ,pe diagonala la 90¤,pe focuser ptr un refractor ,filtru solar ,etc .....sau de ce nu ,chiar si pe un binoclu astro bun ....la nevoie pot da si o diferenta de bani daca situatia o cere,pe un binoclu astro mare (sau dau ocularele + un binoclu militar B7x40 IOR impecabil )
Din pacate nu prea dispun de timp liber f mult ,asa ca un eventual schimb se poate face doar in Craiova sau Timisoara si numai personal.
Anuntul este valabil numai pana luni dimineata ,ptr ca atunci plec la Timisoara ...
Scuzati calitatea pozelor ,deoarece le-am facut cu tel mobil si nu se vede prea bine ...
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 02 Ian 2014 10:40 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am si eu un set de oculare perechi similare cu ale tale dar diferenta este ca ale mele au 30mm si pentru fixare la 1.25" am folosit ca adaos tuburile de la cutiutele pentru filmele foto vechi dar la tine de la 32mm ar trebui luat un strat mic la strung daca grosimea corpului permite.
Le folosesc des la binoviewer pe cele de 6x (40mm) si 8x (30mm) si cu exceptia cimpului mic sint multumit de imaginile oferite de designul Huygens si atit timp cit in combinatie cu reflectorul meu de 203/1200 pot cuprinde intregul disc al Lunii (30 min) nu am obiectii.
Uite aici m-am mai laudat cu ele: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=120 Very Happy .

_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Cos
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2013
Mesaje: 8



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Ian 2014 11:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iti multumesc Emil pentru interventie si sunt constient si eu ca se pot modifica la strung (doar 0,15 mm trebuiesc inlaturati din grosimea peretelui,,sau 0,3 mm din diametru) .Ocularele de 14 x au grosimea peretelui la baza de 1,5mm ,iar cele de 6x si 8x , de 2,5mm. ,dar nu am timpul necesar si nici nu cunosc oamenii potriviti pentru asemenea operatii delicate.Si mie imi place foarte mult cum se vede prin ele .Detin doua microscoape binoculare IOR ML-4M si am de unde lua un binocular ,dar si asta inseamna multe modificari si piese noi confectionate la strung si nu am timp ptr asa ceva.Daca nu le va lua nimeni le voi baga la pastrare si voi incerca sa gasesc un strungar ptr adaptoarele necesare. Am in constructie un refractor 83/900 si prioritatea cea mai mare este procurarea pieselor pentru el.
Sus
catalin dumitru
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Iul 2010
Mesaje: 2641

Motto: telescopul scuza mijloacele

Localitate: Shatra Neamtz

MesajTrimis: 02 Ian 2014 23:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

emilf a scris:

Le folosesc des la binoviewer pe cele de 6x (40mm) si 8x (30mm) si cu exceptia cimpului mic sint multumit de imaginile oferite de designul Huygens ...
Uite aici m-am mai laudat cu ele: http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...;start=120 Very Happy .


Este posibil ca sa nu fie vorba de oculare Huygens. Cel de 20 mm (12,5x) modificat de mine si care e din aceeasi serie , este un kellner cu lentila de camp plan convexa si cea de ochi dublet lipit convex la interior si foarte usor concav inspre ochi.
Designul e mai potrivit pentru microscoape cu zoom . Campul lui e de 50 grade si curbura il face potrivit la reflectoare . La refractoare se pupa naspa curburile supafetelor focale , chiar si la focale lungi.

Ce are colegul nostru pentru schimb e cu totul altceva si pare de mult mai buna calitate.

_________________
Hai noapte , hai !!
Sus
Cos
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Oct 2013
Mesaje: 8



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 02 Mar 2014 20:47 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ocularele se retrag de la schimb ...va rog sa inchideti acest subiect.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Schimba

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact