Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
comet111x.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 223824
Numar de utilizatori inregistrati: 2820
Cel mai nou utilizator inregistrat: VIO77
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Rewiev Carl Zeiss Jena Deltrintem 8 x30


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Mar 2014 16:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Rewiev Carl Zeiss Jena Deltrintem 8 x30
Raspunde cu citat (quote)

Carl Zeiss Jena Deltrintem 8 x30,
un binoclu celebru. Poate cel mei celebru din istorie. Un etalon produs de Carl Zeiss care rezista pana in vremurile noastre.
Date tehnice:
Magnificatie = 8x
Diametru obiectiv = 30 mm
Diametru oculare = 20 mm
Field of view: = 8,5° (150 m /1000 m)
Dimensiuni = 11,5 (inaltime) x 16,5 (latime) x 5 (grosime) cm
Greutate = 510g

Un binoclu mic cu o deschidere de 30 a obiectivului dar care dispine de o optica BAK4 impecabila. Un fel de Stradivarius ce inca nu a prea fi putut copiat de nimeni. Modelul prezentat , produs in 1970 – 71 este muti coated albastru indigo, prezinta o reflexie alba, este un model comercial chiar daca poarta inscriptia Q1.
Impresioneaza in mod deosebit luminozitatea, contrastul dar cel mai mult coloritul. Sa le luam pe rand.
Luminozitatea- este impresionanta, a surclasat tot ce am avur 32 mm Tasco , Bresser si TCM (roof). Este cu foarte putin mai lumions decat Marine 8x40. Contrastul este superb si de data asta cred ca trebuie sa il leg cu coloritul , pentru ca impreuna conlucreaza la o calitate a imaginii deosebita. Coloritul in sine este probabl ceva subiectiv asa ca voi defini cateva senzatii personale:
Colorit natural – este coloritul vazut printr-un instrument optic care este identic cu cel vazut cu ochiul liber. Albul nu are domonanta.
Colorit imbunatatit – este coloritul vazut cu ochiul liber dar imbunatatit , un fel de amplificare liniara a culorii fara a genera o dominanta. Albul nu are dominanta.
Colorit cu dominanta – este un colorit natural la care exista o dominant de o anumita culoare , verde , albastra, galbena (ca si cand ar exista efectiv un filtru colorat intre ochi si binoclu). Aici albul are aceasta dominanta.
Acum putem cataloga ca Deltrintem 8x30 are Colorit imbunatatit. De asemenea putem cataloga Marine 8x40 ca avand un colorit natural. Asta deoarece cele 2 binocluri le-am testat unul langa altul fiind oarecum apropiate.
Pe Astro Zeiss-ul s-a comportat admirabil fiind in continuare la fel de bun ca si Marine 8x40. Asta ca si luminozitate. Ca si colorit Deltrintem este mult mai precis in diferentierea culorilor stelelor. O surpriza placuta caci desi un binoclu cu oculare mici poate fi folosit chiar ok si in domeniul astro. Absolut superb este unghiul visual , mare si generos oferind privelisti superbe. Strele sunt punctuale si bine definitie. Zona de neclaritate astro se inscrie in 15-20% (terestru nesesizabil). Nu am putut rezista si am refacut putin teste si cu favoritul meu astro Bresser 10x50. Daca Bresser 10 x50 l-as clasa tot in Colorit imbunatatit, atunci ar trebui sa zic ca Zeiss are o “amplificare” dubla a coloritului in comparatie cu Bresser. Lumina obiectivului de 50 mm reuseste sa infranga optica Zeiss cam la fel ca si in comparatia cu obiectuvul 40 mm a lui Marine (a se vedea in rewiev respectiv).
Nu are irizatii in contralumina.
Binoclul are 500 g , un lucru deosebit atat pentru terestru cat si pentru astro. Bine echilibrat poate fi folosit mult timp fara sa obosim.
Mecanica este superba. Piesele sunt turnate si prelucrate perfect, lacasurile pentru prisme sunt lasate cu jocul minim necesar unui sistem de colimare fara suruburi de inclinare. Colimarea se face prin glisare prisme si excentric obiective.
Sistemul anti reflexii intern este perfect executat (parasolare interne pe oculare, tuburi innegrite mat,etc), lasand un contur perfect de jur imprejurul campului vizual, cu trecere brusca negru – camp vizual.
Ca si concluzie ? Un binoclu foarte versatil. Foarte bun terestru dar lejer depasit pentru astro. In felul sau este si ramane un etalon , indiferent ce noutati au mai aparut.
Ca si o mica paranteza, citeam undeva ca o comparatie intre Zeiss (versiunea moderna roof) si Svarowsky a rezultat printre altele ca primul avea o dominanta rece (parca albastra) si Svarowsky ar fi fost colorat cald si placut. Imi vine greu sa cred ca Zeiss acum are o dominanta rece, privesc prin vechiul Dletrintem si nu pot sa cred ca Zeiss are acum lentile si optica mai proaste decat atunci in 1970. Imi pare rau ca inca nu am avut ocazia sa privesc efectiv prin noile Zeiss-uri de tip roof.



Deltrintem8x30Mic.jpg
 Descriere:
Deltrinten 8x30
 Marime fisier:  722.29 kb
 Vizualizat:  de 2113 ori

Deltrintem8x30Mic.jpg


Sus
Cornel
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2022
Mesaje: 31

Motto: "Noi urmarim, sa nu fim urmariti!"

Localitate: Galati

MesajTrimis: 24 Feb 2022 11:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

atasez cateva poze cu interiorul unui Deltrintem.


WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.33.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.37 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.33.jpg



WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  154.2 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34.jpg



WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (1).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  131.16 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (1).jpg



WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (2).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  70.09 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (2).jpg



WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (3).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  112.07 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (3).jpg



WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (4).jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  128.06 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.34 (4).jpg



WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.35.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  141.4 kb
 Vizualizat:  de 1003 ori

WhatsApp Image 2022-02-24 at 10.16.35.jpg


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact