Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
luna0404_3a_p.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224573
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Intrebare - distanta focala ocular


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Iun 2013 12:35 Download mesaj
Titlul subiectului: Intrebare - distanta focala ocular
Raspunde cu citat (quote)

Va rog frumos sa analizati rationamentele de mai jos si verificati corectitudinea lor:
1- Am montat un ocular cu distanta focala x (necunoscuta) pe un obiectiv de aparat fotografic de tipul IOR - PENTACON auto 4 / 200 MC (distanta focala fiind deci 200 mm). Am verificat prin comparare directa (cu un binoclu zoom gradat) "luneta" rezultata din combinarea obiectivului sus mentionat cu ocularul (avand distanta focala necunoscuta = x) si a rezultat o putere maritoare de circa 20 de ori.
Intrebarea 1 : Asta inseamna ca de fapt ocularul are 10 mm distanta focala ?
2- Avand mai multe oculare cu distanta focala necunoscuta ca si in cazul de mai sus, se poate determina acest parametru prin procedura de mai jos ?
Procedura imaginata :
Se face prin ocular o proiectie (o imagine luminoasa plasata la distanta ceva mai mare - sute de metri ?) pe un plan vertical (de exemplu hartie de calc), se regleaza claritatea maxima si apoi se masoara fizic distanta dintre planul ocularului si planul hartiei de calc => y mm.
Intrebare 2: este y mm distanta focala a ocularului ? Cam ce marja de eroare poate da o asfel de masurare (presupunand ca este corect algoritmul).
Exista o alta metoda mai precisa , aplicabila "at home" pentru aceasta determinare?

Va multumesc anticipat pentru ajutor.
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 07 Iun 2013 15:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Iun 2013 11:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc mult pentru raspuns si linkuri !
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4791

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 10 Iun 2013 18:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O metoda mai rapida este masurarea pupilei de iesire iar marirea este data de raportul dintre apertura efectiva a obiectivului si pupila de iesire. Aici este important sa cunosti apertura efectiva si sa deschizi diafragma la maxim.

Mai poti face o fotografie afocala si pe urma una directa, compari un reper la distanta si-ti da marirea aproximativa a sistemului.

Toate aceste metode sunt aproximative dar mai putin inselatoare decat metodele "ochiometro-trigonometrice". Wink
Masurarea directa si precisa a distantei focale a ocularului este mai dificila si necesita un mic laborator.

"Distanta dintre planul ocularului si planul hartiei de calc" este irelevanta deoarece sunt mai multi factori implicati si difera de la un design la altul. Daca "planul ocularului" este suprafata lentilei dinspre ochi si sistemul este reglat la infinit, atunci ceea ce masori este ceea ce se numeste "eye relief. http://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html



exitpupil.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  64.68 kb
 Vizualizat:  de 4694 ori

exitpupil.JPG



geolens3.gif
 Descriere:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html
 Marime fisier:  19.97 kb
 Vizualizat:  de 4694 ori

geolens3.gif



epdesign.gif
 Descriere:
http://www.handprint.com/ASTRO/ae2.html
 Marime fisier:  29.37 kb
 Vizualizat:  de 4694 ori

epdesign.gif


Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6446



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 10 Iun 2013 20:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucrurile sunt ceva mai complexe, pentru ca orice ocular si obiectiv modern nu e format dintr-o singura lentila, ci din cel putin 2 grupuri, asa incat pozitia centrului de referinta al lentilelor de la care faci masuratoarea este foarte greu de stabilit pentru un amator. Al doilea aspect, astfel de masuratori pot fi exacte doar daca obiectivul este focalizat la infinit.

De aceea metoda masurarii aperturii obiectivului, si a pupilei de iesire a ocularului cred ca este cel mai aproape de adevar, cu rezerva ca masurarea exacta a pupilei de iesire este un pic mai dificila.

Celelalte vor fi afectate mai mult sau mai putin de marirea distantei dintre lentilele obiectivului si ocular, atunci cand nu focalizezi la infinit. Astfel, orice fel de obiectiv, sau telescop, da marirea nominala la infinit, si o marire mai mare cu cat obiectul privit sau fotografiat este mai aproape.

_________________
Dragos N
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Iun 2013 13:50 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inca o data va multumesc ! Smile
Practic ideea este cam asa :
Am 4 oculare (par a fi tip dublet):
Ocularul 1 si 2 sunt oculare demontabile dar sunt impreuna cu 2 statii de tip nivela geo (prima 32x45 si a doua 20x35). Fiind originale japoneze optica este de buna calitate cu prima se pot face chiar observatii ok in astronomie "as it is" - desi mai ar fi de modificat putin montura si a doua poate fi folosita cu succes la observatii terestre ba chiar (cu o adaptare adecvata ) ca si luneta cautatoare pe un telescop. Acestea nu prea merita descompletate din dispozitivele originale.
Ocularul 3 - este cel care a fost montat pe teleobiectivul descris in randurile de mai sus. In mod clar puterea maritoare este undeva la 22 - 20 ori. Si as spune ca are o focala undeva in jurul lui 10mm. Deocamdata acest ocular sta in "asteptare" sa vad ce voi putea incropi din el (cel mai probabil se va integra intr-un refractor cu un obiectiv dublet IOR, 300 mm focala si 50 mm apertura.
Ocularul 4 - Aici trebuie sa marturisesc ca am desfacut ocularul de 4 mm original, venit cu micul meu telescop, si am inlocuit lentilele originale cu cele din ocularul japonez. Ocularul de 4mm era absolut inutilizabil (model ieftin) la telescopul meu si asa destul de amarat (76/700). Practic astfel am obtinut o putere maritoare ... sigur mai mare decat cu ocularul de 10 mm. Din nefericire este foarte greu sa aproximez "ochiometric" mai ales din cauza marii diferente de camp vizual aparent (ocularul japonez are un camp vizual mult mai mare decat ocularul de 10mm - ceea ce ma bucura mult !). Un mic dezavantaj este insa ca acest ocular nr.4 are un eye relief scazut respectiv trebuie sa te apropii foarte mult de el cu ochiul, ceea ce insa din punctul meu de vedere compenzeaza cu campul vizual extrem de mare deci e chiar ok.
Oricum ma interesa mai ales sa determin Ocularul nr. 4 , asa ca idee fie ea pur tehnica. Practic e clar undeva in zona 10-8 mm. El poate fi folosit si cu lentila barlow 2x , si as spune ca este efectiv la limita maxima a factorului de marire posibil la telescopul meu (cel putin cu ocularele pe care mi-am permis sa le testez). Aici fac o paranteza si pot sa spun ca daca ocularul este de foarte buna calitate, telescopul meu poate fi folosit cu rezultate foarte bune cu un ocular de 5mm (testat pe ocularul de 10mm impreuna cu barlow 2x - caci nu am un 5mm !).
Cer senin tuturor !
Sus
tamasflex
Membru
Membru


Data inscrierii: 16 Iun 2006
Mesaje: 289



Localitate: Tg-Mures

MesajTrimis: 20 Feb 2014 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://ro.wikipedia.org/wiki/Dinametru
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact