Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
img_9510_210.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

DESPRE EXPANSIUNEA METAGALAXIEI, DUPA ROMANI


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 29 Ian 2014 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului: DESPRE EXPANSIUNEA METAGALAXIEI, DUPA ROMANI
Raspunde cu citat (quote)

Am intrat si pe aceasta felie a FORUMULUI, deoarece cu COSMOLOGIA m-am ciocnit inca din anii 60. Eram in ultimul an de liceu, cand am gasit in revista STIINTA SI TEHNICA un articol documentat despre TEMPERATURILE NEGATIV ABSOLUTE, autor fiind un reputat profesor universitar de fizica din IASI, orasul meu de resedinta. I-am trimis o scrisoare, la care am primit un raspuns. Apoi am gasit un curs de FIZICA TEORETICA in 2 volume, al respectivului, unde, la finele unor capitole, dadea relatii istorice deosebit de interesante. De acolo am aflat ca filosoful POSIDONIOS din Apamea, era unul care obtinuse cea mai buna evaluare a paralaxei Soarelui, mai buna ca a lui KEPLER, de peste 2000 de ani...Autorul manualelor de FIZICA TEORETICA al cariu nume nu vi-l voi dezvalui, era citat si de Paul Laberenne, in prefata la un volum inyitulat COSMOS in lumina marxismului, din 1959. Acolo profesorul nostru era prezentat ca PRIMUL care ar fi sustinut ipoteza PULSATIEI METAGALAXIEI. Pe urmele sale si eu am comis o lucrare cosmologica, in care sustineam variatia constantei lui Hubble, in timp...Dar recent, am aflat din cartea lui LARRY WATTS "FERESTE-MA DOAMNE DE PRIETENI" ca profesorul iesean, care ar fi ajuns sigur ACADEMICIAN, daca nu deceda prematur la 50 de ani, avand orientarea ideologica necesara, era membru al partidului comunist, imediat dupa razbi, activand in favoarea iredentistilor maghiari. Stiti despre cine vorbesc?VIRGIL si PLEIADA
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 30 Ian 2014 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 31 Ian 2014 00:21 Download mesaj
Titlul subiectului: INDICATIE "BIBLIOGRAFICA"...
Raspunde cu citat (quote)

Mai cautati, ca aici nici INTERNETUL nici GOOGLE NU va poate ajuta. Mai trebuie sa rasfoiti niste foi...VIRGIL si PLEIADA
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Ian 2014 01:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu ma dau batut . Care este diferenta intre galaxie si meta... ? Daca viteza de expansiune a universului a fost stabilita si ce urmeaza , inseamna ca galaxia are o viteza care e comuna si altora . Nu inteleg sensul expansiuni galaxiei cind ea se consuma ~ dispare cred eu iar pulsatia ar trebui sa fie altceva . Am avut si eu profesori de fizica la care si acum tin dar nu erau celebri .
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 31 Ian 2014 10:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar de METAFIZICA ai auzit? Inca de pe vremea lui ARISTOTEL...

VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 02 Feb 2014 18:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Niciodata NU am dorit sa devin un EXTINCTOR al discutiilor, pretinzand sa am ultimul cuvant. Din contra, am dorit sa fiu un CATALIZATOR, care stimuleaza discutiile, dar in limitele BUNEI CREDINTE. In cazul de fata NU am sa va dau raspunsul "mura in gura" ci am sa va mai dau cateva indicii, daca va intereseaza subiectul. In anul 1961, find boboc, adica student in anul I al facultatii de fizica din Iasi, am participat la o conferinta a cunoscutului fizician maghiar Layos Janossi, vicepesedinte al Academiei de stiinte de la Budapeste. AMFITRION era profesorul de care fuse vorba mai sus, cu pulsatia Metagalaxiei. Subiectul conferentiarului maghiar era Teoria Relativitatii. El incepe cu urmatorul enunt: "La inceputuri putini au fost cei care au inteles teoria relativitatii" . Aici se cuvine sa inseram anecdota despre Eddington. Acesa fiind invitat undeva sa vorbeasca despre TR, organizatorul actiunii din prezidiu, ca sa-l flateza pe marele astronom, faca afirmatia ca " sunt in lume numai 3 oameni care au inteles cu adevarat TR", la care Eddington se uita mirat prin sala...Organizatorul il intreaba ce cauta, la care Eddindton raspunde: NU stiu cine o fi AL TREILEA...Revenid la fizicianul maghiar, acesta continua astfel:"Aceasta a fost doar la inceput, apoi multi au sustinut ca inteleg TR, CA SA NU FIE CREZUTI PROSTI". Asa dar cine stie despre care fizician ROMAN este vorba, venit de la CLUJ la IASI?
VIRGIL si PLEIADA
Sus
MiroJenu
Membru
Membru


Data inscrierii: 31 Mai 2010
Mesaje: 184

Motto: Per aspera ad astra

Localitate: Cluj Napoca

MesajTrimis: 02 Feb 2014 19:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Teofil T.Vescan cred ca este(a fost un om deosebit ).

http://150.uaic.ro/personalitati/fizica/teofil-t-vescan/

_________________
Cer senin la observatii

binoclu ,IOR 7X40, IOR 10X40, Zeiss , ZOMZ BPB1 7x50
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 02 Feb 2014 19:34 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

DA, SCUMPULE, m-ai uns la inima, deoarece prof. Vescan s-a purtat frumos cu mine, desi cand am prezentat lucrarea mea despre EXPANSIUNEA METALALAXIEI, dupa o cutba LOGISTICA, puteam anticipa de atunci, adica din anul 1963, o viitoare ACCELERATIE a expansiunii, ceea ce se pretinde a fi fost detectata abia acum, in scolul 21, m-a cam criticat. Peste cateva luni a calcat gresit si a cazut intr-un sant, unde a fost gasit a doua zi, MORT. IATA UNUL CARE STIE SA SE DOCUMENTEZE. FELICITARI!
VIRGIL si PLEIADA
Sus
Virgil Scurtu
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Sep 2011
Mesaje: 68




MesajTrimis: 06 Feb 2014 04:46 Download mesaj
Titlul subiectului: prof. vescan si cosmologie
Raspunde cu citat (quote)

Dupa cum ati vazut din textul despre prof.dr.T.T.Vescan, activitatea sa in domeniul cosmologiei nu este mentionata. Cine doreste amanunte, poate consulta, macar prima parte a voluminoasei carti RELATIVITATE GENERALA SI COSMOLOGIE, edit.stiintifica si enciclopedica, autor fiind Nicolae Ionescu-Pallas, care mi-a si acordat un autograf pe data de 6 inie 1980, la lansarea cartii la Iasi...Lucrarea prof. Vescan in care propune ipoteza pulsatiei Metagalaxiei a aparut la Cluj, in acelas an in care m-am nascut eu (ciudata coincidenta!), dar, dupa cum spunea autorul, s-a pierdut..Lucrarea este citata la bibliografia generala, de la finele cartii..O alta intamplare din viata prof. Vescan, relativ haioasa, poate o voi povesti intr-o alta interventie, daca subiectul mai intereseaza pe cineva...
VIRGIL si TEXAS
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact