Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
19.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224527
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Curatarea oglinzi


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Optica

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Buta Bogdan
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Sep 2013
Mesaje: 13



Localitate: Saru Dornei

MesajTrimis: 06 Oct 2013 18:55 Download mesaj
Titlul subiectului: Curatarea oglinzi
Raspunde cu citat (quote)

Sunt incepator si nu stiu ce sa folosesc la curatarea oglizi reflectoare.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 06 Oct 2013 19:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti sa cauti pe YOU TUBE din ce am vazut eu apa amestecata cu putin detergent lichid de vase ( nu pasta ) si o cirpa moale apoi foarte multa apa si intorci oglinda cu fata in jos poti sa incerci sa o usuci de la distanta cu un foen.
Sus
MariusP
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 20 Iun 2007
Mesaje: 3994



Localitate: Onesti (Bacau)

MesajTrimis: 06 Oct 2013 19:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cred ca te vor ajuta cateva topicuri de pe forum despre curatarea oglinzilor:

- Curatare oglinda
- Spalarea oglinzilor telescop
- Oglinda murdara, prafuita....
- curatare oglinda newtonian

_________________
Telescoape: SW MC 127 Virtuoso GTi; Orion StarBlast 6
Oculare: TS Zoom Deluxe 7-21, SW Apo-Zoom 8-24, WO SPL 3, PL 40
Binocluri: BTC 15x70, Nordlicht 10x50, Minox 10x42, IOR 7x40, БПЦ5 8x30, CZ Silvarem 6x30
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4790

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Oct 2013 00:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Primul pas este sa-ti pui serios intrebarea daca intr-adevar este nevoie de curatare.
Una dintre frecventele greseli este curatarea excesiva a opticii la fiecare fir de praf observat.
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 22 Dec 2013 16:16 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Curatarea oglinzi
Raspunde cu citat (quote)

Buta Bogdan a scris:
Sunt incepator si nu stiu ce sa folosesc la curatarea oglizi reflectoare.
CU OPOMPITA DE AER SUFLI CU ATENTIE APOI STERGI CU VATA PE O BAGHETA DE STICLA,VATA INMUIATA IN ALCOOL ETILIC 99.99%. NU FOLOSI SMIRGHEL.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 22 Dec 2013 16:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

S-a intrebat si raspuns de zeci de ori la intrebarea asta .poate ar trebui scris un mic manual pt cei nou veniti in care sa intre si sa parcurga obligatoriu la inscriere.
Oglinda si in general optica instrumentelor acumuleaza praf mai ales in timpul obsrvatiilor cand aproape toate suprafetele optice sunt expuse.
in timpul transportului se pot pune capace sau pungi etanse.
dar pe camp daca este si lume ce priveste la un singur instrument tropaiala din jur ridica praf, apoi si vantul aduce praf . dupa cateva iesiri sau zeci iesiri praful este deja destul de prezent el strica contrastul si apare si o intunecare a imaginii.
Pentru curatare oglinda primara se scoate din instrument si se clateste cu dusul la baie apoi cu sampon sau detergent lichid de spalat vase se pune pe oglinda si cu vata se freaca foarte usor . in final se clateste si sub jet se freaca cu vata pana scartaie . se pot folosi si dischete pt demachiat .
se lasa vertical la scurs 1min apoi cu servetele Zewa din cutie prospat scoase se impaturesc frumos si se scaneaza oglinda absorbind apa ramasa eventual fara sa scupi aburesi usor si mai stergi inca o tura aburul . acest abur privit pe suprafata verifica si faptul ca nu sunt dare daca are un aspect uniform.
se poate folosi pt cei pretentiosi chitibusari apa ultrapura de laborator biochimie si eter etilic 99.9 % alcol etilic 99,9% (nu se poate cumpara pt pers fizice ) si costa 100E 500ml
Sus
Andrei Ion
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2013
Mesaje: 33



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 24 Dec 2013 21:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Stanescu Octavian a scris:
S-a intrebat si raspuns de zeci de ori la intrebarea asta .poate ar trebui scris un mic manual pt cei nou veniti in care sa intre si sa parcurga obligatoriu la inscriere.
Oglinda si in general optica instrumentelor acumuleaza praf mai ales in timpul obsrvatiilor cand aproape toate suprafetele optice sunt expuse.
in timpul transportului se pot pune capace sau pungi etanse.
dar pe camp daca este si lume ce priveste la un singur instrument tropaiala din jur ridica praf, apoi si vantul aduce praf . dupa cateva iesiri sau zeci iesiri praful este deja destul de prezent el strica contrastul si apare si o intunecare a imaginii.
Pentru curatare oglinda primara se scoate din instrument si se clateste cu dusul la baie apoi cu sampon sau detergent lichid de spalat vase se pune pe oglinda si cu vata se freaca foarte usor . in final se clateste si sub jet se freaca cu vata pana scartaie . se pot folosi si dischete pt demachiat .
se lasa vertical la scurs 1min apoi cu servetele Zewa din cutie prospat scoase se impaturesc frumos si se scaneaza oglinda absorbind apa ramasa eventual fara sa scupi aburesi usor si mai stergi inca o tura aburul . acest abur privit pe suprafata verifica si faptul ca nu sunt dare daca are un aspect uniform.
se poate folosi pt cei pretentiosi chitibusari apa ultrapura de laborator biochimie si eter etilic 99.9 % alcol etilic 99,9% (nu se poate cumpara pt pers fizice ) si costa 100E 500ml
daca spuneti ca spalati piese optice ca dusul la baie............ce meserie aveti,daca nu supar prea tare ?
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 24 Dec 2013 21:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu la baza electronist dar acum sunt optician amator foarte avansat peste cei profesionisti de la IOR Prooptica etc . de vreo 25 de ani slefuiesc oglinzi concave, convexe , plane am facut multe sisteme Cassegrain si RC cu (secundara hiperbolica). am facut si Schmidt -Cassegrain cu binecunoscuta lama cu
suprafata asferica . Am lucrat ani buni pe la catedrele de fizica din Timisoara unde am invatat multe despre tehnica vidului si depuneri . Iar poarta IOT imi era deschisa si inainte de anii 89 ...
dusul si degresarea cu sampon e nemaipomenita pt oglinzile prafuite . dar cine are o baie cu ultrasunete si lichid special de firma e si mai bine, dar posesorii de instrumente nu au decat dus sampon servetele spirt sau eventual un kit de curatare cumparat special.
Sus
emilf
Membru
Membru


Data inscrierii: 11 Mai 2010
Mesaje: 812



Localitate: Craiova,Dolj

MesajTrimis: 25 Dec 2013 00:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Atit eu cit si multi alti astronomi posesori de instrumente am intretinut cu succes timp de multi ani sculele conform indicatiilor corecte ale lui Tavi Stanescu, optician remarcat, si nu am avut de reprosat nimic acestor proceduri simple dar eficiente, deci ori nu ati citit atent topicurile de pe forum, ori, posibil interpretati voit altceva d-le. Andrei Ion, dar sint sigur ca nu ati acordat atentie celor dezbatute in trecut pe forum Smile .
_________________
The only thing necesary for the triumph of evil is for good men to do nothing. -Edmund Burke-
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 25 Dec 2013 01:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pentru colegii,colegele nou-inscrisi pe forum ,un link unde am facut un rezumat succint (adica scurt,condensat) despre activitatea de optician a lui Octavian / Tavi Stanescu :


http://observoergosum.blogspot.ro/2011/01/...nescu.html

Precizez ca il cunosc pe Tavi Stanescu si activitatea lui de optician si de constructor de telescoape de la jumatatea anilor ' 80.
Atunci cand se declara ''amator'' ne face o favoare ,el nu mai este de mult timp amator ci este un profesionist avansat .
Eu detin o oglinda slefuita initial de catre Gavril Beches,tot din Timisoara si perfectionata ulterior de Tavi.
Deja oglinda, asa cum a fost confectionata de catre Gavril Beches, era mult peste precizia atinsa de catre piesele optice IOR.
Iar acum,dupa corectarea de catre Tavi Stanescu, este o oglinda care-mi da dreptul sa ma inscriu cu fruntea sus in grupul Zambuto.

Nu sunt platit,nu-i fac publicitate lui Tavi Stanescu.
Ca unul insa care am avut relatii mai mult sau mai putin apropiate cu Zaidel,Alexescu,Boico,Beches si Stanescu,indraznesc sa cred ca stiu multe detalii din istoria constructiei de telescoape din Romania.
Cu alte cuvinte,as putea sa fiu istoricul,bardul si menstrelul ATM-ului romanesc!

D-voastra,d-le Andrei s-ar putea sa fiti urmatorul mare nume pe care sa-l adaug pe lista mea.
Sa vedem insa niste rezultate,inainte de toate.

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Optica

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact