Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
16.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224009
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Marele Magnet


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
terraflorin
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Oct 2013
Mesaje: 9



Localitate: Constanta

MesajTrimis: 08 Oct 2013 14:44 Download mesaj
Titlul subiectului: Marele Magnet
Raspunde cu citat (quote)

Am devenit interesat de acest subiect: Marele Magnet, după ce am citit Încotro se îndreaptă Calea Lactee cu 22 mil. km pe ora?

Vedeți și ''Marele Magnet'' pe ro.wikipedia - articol inițiat de mine și momentan încă în lucru.

Întrebarea este care teorie este adevărată:
* a Big-Bangului: expansiunea Universului este exponențială și în toate direcțiile
* a Marelui Magnet: toate galaxiile cunoscute din jurul nostru (pe o distanță de câteva sute de milioane de ani-lumină) ''aleargă'' spre această anomalie cu o viteză de cca. 500-1000 km/s. Deci și noi!

Astronomii spun că ambele teorii sunt în general acceptate. Dar eu consider că se bat cap în cap. Ce părere aveți?
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Oct 2013 18:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu cit de veche este teoria si nu stiu cit e de adevarata si de aceea nu vreau sa va contrazic dar ma mir ca Discovery...... si alte media nu spun nimic . Am inteles ca cel mai al dracu magnet din univers sint gaurile negre acest magnet o fi bunicu lor Shocked Very Happy Very Happy Very Happy
Sus
auriga
Membru
Membru


Data inscrierii: 22 Dec 2008
Mesaje: 2114



Localitate: Cluj-Napoca

MesajTrimis: 08 Oct 2013 20:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

ceva explicatii mai detaliate: http://en.wikipedia.org/wiki/Great_Attractor
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 08 Oct 2013 22:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci daca galaxia noastra ar avea 1 metru acel magnet ar fi la 1500-2500metri ?
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 12:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Interesant subiectul. Da, sunt aglomerari de galaxii si, probabil local (ceea ce inseamna local in Univers) fortele ce tin Universul in expansiune sa fie perturbate si sa apara astfel de anomalii.
Dar, daca aprofundam teoria bratelor spirale ale galaxiilor, poate reusim sa intelegem si asta.
Insesi in bratele spirale sunt aglomerari de stele ce probabil tind sa colapseze.
Si am vazut deja galaxii ciocnindu-se, iar daca si grupul nostru de galaxii se va ciocni candva, Universul e atat de mare incat nu-i pasa...
Cred ca nu e contradictie in teorii, cred ca e vorba doar de o anomalie locala.
La scara Universului nu e o abatere de la jocul principal, Expansiunea...
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 13:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@2Sky, Nu stiu daca Discovery este cel mai bun exemplu de "media" stiintifica, el insusi fiind un canal comercial.

@Sarrah. Nu exista anomalii in univers ci doar o intelegere inadecvata a fenomenului. Ultima afirmatie a ta as fi tentat sa o contrazic ("Nu e o abatere de la jocul principal") din cauza datelor mapate de SDSS in care se vad clar filamente de galaxii. Rezultatul final e trebuie sa fie probabil suma vectorilor gravitationali implicati. Iar expansiunea s-ar putea sa fie doar o iluzie. Dar ca sa pastram tonul, daca a fost un big bang atunci trebuie sa existe si un big crunch. Nu avem de unde sa stim daca nu cumva acest great attractor nu e cumva inceputul sfarsitului sau ceea ce inseamna sfarsit pentru Univers (sic)

C.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Plauzibil, daca ne gandim ca la o exploxie sunt centri cu o expansiune mai mare fata de medie, la o implozie ar fi centri cu o contractare mai mare fata da medie.
Oare expansiunea nu e o iluzie datorita imbatranirii luminii?
Poate lumina sa imbatraneasca? Un fel de a obosi, de a incetini?
Daca are masa, cum a dovedit Einstein, nu are si frecare?

Recunosc ca va provoc la discutii, dar asta e rolul unui forum, sa discutam.
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu stiu daca poate imbatrani, dar sigur se poate deplasa mai incet. Si mai repede. Dupa principiul deplasarii spre rosu gravitational. Si pentru ca am ajuns aici la provocare am sa-ti raspund tot cu o provocare:
Take this:
Daca totul se deplaseaza spre rosul in prezenta unei mase rezulta ca timpul trece mai incet in apropierea unei mase si mai repede departe de masa respectiva. In acest caz care este timpul propriu dupa care calculam acei 300.000Km/s carora le spunem viteza luminii. Noi spunem ca asta e viteza luminii in vid, dar e oare adevarat? Putem spune ca in apropierea unei gauri negre timpul trece atat de greu ca lumina nu mai are suficient timp sa iasa? sau ca e deplasata spre rosu atat de tare incat poate parea radiatie x sau gamma?
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 15:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca ar fi posibil, timpul "nostru" sau propriu, cum spui ar trebui calculat (de preferat masurat)
la jumatatea distantei dintre Soare si cea mai apropiata stea.
Nu are cum sa nu fie afectata o raza de lumina si implicit "timpul ei" de traversarea unei Galaxii, dar de traversarea mai multor galaxii?

Referitor la gaurile negre, de intelegerea lor se leaga multe.
Important e cum se pastreaza informatia intr-o gaura neagra.
Din toate fortele, Gravitatia e regina. Nu e afectata de gaura neagra, pentru ca tocmai EA o genereaza...Poate strivi totul fara mila, totusi se pare ca, odata scapata de sub influenta ei, materia, informatia, lumina isi revin la legile lor ca prin minune, nu "uita" nimic.
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 15:57 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu subliniam doar faptul ca viteza luminii nu poate fi considerata o constanta. Tocmai din cauza acelui "timp propriu". Si cu celelalte stele ce facem? Nu cred ca numai timpul ei e afectat ci si directia de deplasare. Cred ca criteriul Rayleigh se poate aplica relativ usor pentru a determina aceasta directie.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 14 Dec 2013 14:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Câteva corecții:
Fenomenul numit "îmbătrânirea luminii" a fost demonstrat deja ca fiind fals. Deplasarea spre roșu duce către lungimi de undă mai mari, nu mai mici. Radiațiile X și gamma sunt în partea superioară a spectrului, având lungimi de undă mai mici. Deplasarea spre roșu conduce la infraroșu și microunde. Efectul Doppler nu modifică viteza de propagare a luminii în vid, faptul că atunci când auzim un tren care se îndepărtează cu frecvență mai joasă nu înseamnă că sunetul respectiv se propagă mai încet ci doar că forma undelor se modifică. Efectul maselor asupra luminii crează "lentile gravitaționale" nu deplasare spectrală.

Totuși, un experiment cu electroni supra-răciți, în apropiere de zero K (absolut) conduce la ipoteza că în apropierea unei găuri negre timpul ar putea să încetinească, din punct de vedere cuantic. Totuși, neavând încă o teorie finală care să reconcilieze inconsecvențele teoriei relativității cu cele ale mecanicii cuantice nu putem afirma încă nimic precis despre aceste lucruri, sunt în curs de investigație în laboratoare și în teorie.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Dec 2013 17:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc de corectie Erwin. Ai dreptate! Este vorba de microunde.

Dar cu toata greseala tin sa te contrazic. Aici nu discutam de efectul Doppler, care este doar un efect dupa cum ii spune si numele ci de emisia luminii in alte conditii decat cele cu care sunte obisnuiti. Ca sa ma explic am sa dau un contraexemplu: atunci cand lumina trece printr-un mediu refractiv isi schimba atat viteza de deplasare cat si directia. Totusi tu facand masuratorile in exteriorul sistemului nu observi decat ca lumina si-a schimbat directia. (celebrul creion rupt din paharul cu apa).
Intradevar masa deviaza lumina, dar in zona apropiata masei respective timpul trece mai lent. Fara un test nu ai cum sa observi altceva decat lentila. Efectul se cheama "Sapiro delay", si e considerat unul din cele 4 teste care demonstreaza teoria lui Einstein (http://www.einstein-online.info/dictionary/shapiro-delay).

Aici gassti mai multe despre masuratorile facute cu sondele Viking:
http://www.extinctionshift.com/SignificantFindings06B.htm

C.

PS: Se pare ca am monipolizat un topic cu niste emanatii care nu sunt la obiect. Daca deranjeaza rog un admin sa mute topicul in alta parte!
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 14 Dec 2013 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg si eu:

Care ar fi legatura dintre viteza luminii si timp?
Din moment ce vorbim de viteza luminii in vid ca etalon, inseamna ca, in alte medii viteza luminii e mai mica. Automat si timpul se scurge mai incet? (in apa)
Ar insemna ca, daca punem un ceas in apa ar trebui sa mearga mai incet, dar am auzit ca doar masa influenteaza timpul. (masa Soarelui, a Pamantului, G. Negre.)

PS. Are si topicul istoricul lui, cred ca e OK. asa cum e. Cat timp vorbim de astronomie si nu despre ce am mancat ieri, e ok.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 15 Dec 2013 01:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Legatura dintre viteza luminii si timp este chiar spatiul.

In apa (sau in materie, in general) fotonii interfereaza electromagnetic cu materia, nu gravitational. Simplistic vorbind, poti zice ca fotonul face doi pasi inainte si unul inapoi. Cuantic vorbind, un pachet de unde loveste o bariera de potential.

Apropo, fotonul nu are masa statica.

Iar din gaurile nege nu prea scapa nimic ... poate doar ipoteticii gravitoni Rolling Eyes
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 15 Dec 2013 01:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pai orice viteza se masoara in unitati de lungime pe unitatea de timp. Daca tin masura lungimii constanta dar modific masura timpului e evident ca se modifica si viteza. Dar aici nu discutam doar de viteza luminii in vid ci de viteza luminii emise de o masa foarte mare unde timpul se scurge mult mai lent decat pe pamant. Viteza luminii va fi diferita daca va fi masurata acolo decat cea care ar fi masurata aici. Castigul in viteza si pierderea de energie vor fi sesizate aici ca deplasare spre rosu. In ceea ce priveste ceasul din apa chiar asa e. Numai ca diferentele sunt atat de mici incat sunt inboservabile.

C.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact