Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
23_Iun_2011_-_5_22AM.png
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

O ipoteza


Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 12:53 Download mesaj
Titlul subiectului: O ipoteza
Raspunde cu citat (quote)

Sa presupunem ca Universul, asa cum il stim e doar un firicel de nisip si, ca sunt infinit de multe alte Universuri...
Poate la distante de sute de miliarde de ani-lumina intre ele, dar la o scara inimaginabil de larga, ar fi infinit de multe...Universuri...

Pot fi aduse argumente pro sau contra acestei ipoteze?
Sau probabil trebuie sa nu speculam si sa ne limitam la Universul nostru, desi nu ne impiedica nimic sa ne imaginam...
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 13:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Faptul ca pui distante inimaginabile in calcul inseamna ca sunt mai multe universuri? Inseamna 2 evenimente spatiale separate de distante foarte mari fac parte din 2 sau mai multe universuri?. In felul asta ajungem la o teorie a universului infinit. Si infinitul este exact ce vrem sa alungam din calculele noastre!
Daca ar fi "separate" totusi ar insemna ca nu interactioneaza unele cu altele si atunci cum am putea sti ca sunt mai multe? Hmm...
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2013 13:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există niște anomalii observate la scară largă care conduc la ipoteza că "Universul nostru" ar fi adiacent la alte 4 Universuri. Dar eu cred că este o simplă speculație, pentru că ideea de Univers dpdv filozofic cel puțin nu admite alte "universuri" exterioare, el fiind TOT ceea ce există. Mai degrabă putem spune că există niște formațiuni suficient de mari și cuprinzătoare, ca niște sfere sau bule spațio-temporale în care legile fizice sunt aceleași sau ușor modificate, având constantele fizice ușor diferite și care este posibil să interacționeze cu sfera în care ne aflăm, mai mult sau mai puțin.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Salut Erwin. Extrem de interesant ce spui. Te rog...poti detalia? eventual niste link-uri ar fi binevenite!
Si eu cred ca sunt simple speculatii, dar faptul ca in zonele respective constantele sunt putin diferite e suficient pentru a trezi suspiciuni cu privire la ceea ce stim despre univers.

C.
Sus
Manu72
Membru
Membru


Data inscrierii: 07 Aug 2013
Mesaje: 546



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Acest subiect mi-a adus aminte de Zeii Insisi, de Asimov, care trateaza intr-un mod foarte ingenios problemele puse de interactionarea universurilor paralele.

sorry de offtopic Smile

_________________
If the world didn't suck we'd all fly into space.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:30 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dar nu ar putea fi independente, fiecara cu legile lui sau identice?
Sa nu cadem in aceeasi capcana crezand ca suntem UNICI.

Nici marinarii lui Columb nu puteau vedea America, totusi ea exista.
Daca nu putem vedea, nu inseamna ca nu exista.
Daca nu putem dovedi inseamna ca nu exista?

Ce piedici teoretice ar fi ca sa consideram inchis subiectul si Universul nostru sa fie UNICUL Univers posibil?
Oricum, consider da daca ar mai fi minim inca un univers (si atunci, daca s-ar dovedi asta, sigur ar putea fi mii si mii...) distanta af fi...daca diametrul universului nostru e de 15 miliarde de ani-lumina...ar fi poate ceva comparabil cu diametrul Soarelui versus distanta pana la cea mai apropiata stea...
Cate diametre solare sunt pana la cea mai apropiata stea?
Am inmulti acest numar de diametre solare cu...15 miliarde de ani-lumina si am obtine in acest model propus de mine distanta pana la cel mai apropiat Univers...la scara "reala"...


Dar, poate nu e asa, daca ne gandim catre diametre Galactice sunt pana la Andromeda, cea mai apropiata galaxie...
Si, facand si acest calcul, extrapoland si extrapoland, rezulta logic ca un ipotetic ALT Univers ar fi "doar" la cateva diametre (ale propriului Univers) distanta...
Dar ar fi minim 20 de diametre, deci cam 300 miliarde de ani-lumina...si asta ar fi o "distanta medie"

Cam asa am speculat eu...
Chiar nu stiu DE CE am fi UNICI.


Ultima modificare efectuata de catre Sarrah la 13 Dec 2013 14:50, modificat de 1 data in total
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dupa logica ta: aerul nu il vedem dar exista...(ma rog, cam prost ales exemplul), radiatia electromagnetica nu se "vede" in totalitate...cu toate astea nu putem spune ca ce nu vedem face parte din alt univers. E doar o manifestare a aceluiasi univers.
"Daca nu putem dovedi inseamna ca nu exista?" Daca nu putem dovedi inseamna ca exista?!? Kant spunea ca e imposibil sa dovedesti existenta lui dumnezeu.
Aici discutam de interactiuni. La toate cele 4 niveluri. Sau la oricere dintre ele. Atat timp cat pot intreactiona cu o entitate separata inseamna ca acea entitate face faca putina de greseala din acelasi univers ca noi. Chiar daca ne impartim pe diverse criterii suntem cu totii in aceasi mare galeata care se cheama Univers.

C.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sa inteleg din raspunsul tau ca, indiferent cate Universuri ar fi, ar face parte din "tot ce exista"

Accept asta!!!

Atunci, tragem linie si filozofam.
Spunem ca totul, ooooricat de mare, este FINIT.

Trecem la "next level" in gandire, voi reveni.
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 15:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Binenteles ca e finit. Depinde doar de unde punem limita intre finit si infinit. Dar pentru ca cineva mai devreme amintea de Asimov, imi amintesc ca intr-o nuvela a lui ii spunea unei personalitati supranaturale care exista dintotdeauna, si spunea ca stie tot, parafrazez: "Daca existi dintotdeauna, si spui ca stii totul, atunci exista un lucru pe care nu-l stii... cum ai aparut, si daca nu stii cum ai aparut nu ai cum sa stii cum ai sa dispari" I Asimov in Ultimul Cuvant. Ce incepe trebuie sa se termine, mai devreme sau mai tarziu.

C.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 15:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deci, "next level":

Voi incerca (sa-mi explic) DE CE ar fi nevoie de mai multe "universuri"

Am citit o carte in care in care se lua in calcul colapsul Universului, intitulata "ultimele trei minute"
Se punea si problema ca, pe masura ce universul colapseaza, devine tot mai INTELIGENT.
Cumva, aceasta Inteligenta TREBUIE sa se salveze cumva...
Ca si celulele din corpul nostru, asa si orice univers si-ar gasi sfarsitul, desi TOTUL ar fi finit (ca si corpul uman...un numar imens de celule, dar FINIT)
Deasemeni, am citit ca in circa 7 ani, TOATE celulele corpului sunt inlocuite, totusi reusim sa pastram informatia, nu am fi afectati de asta.

Analogic, colapsul oricarui Univers nu ar afecta structura mai mare, dar FINITA, ar fi cumva transferata informatia.

Astfel, impasul in care se intra in carte ar fi rezolvat. Asa imi explic de ce ar fi nevoie de mai multe universuri, desi accept ca totul, oricat de mare, e finit.
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 13 Dec 2013 15:36 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarrah a scris:

Ca si celulele din corpul nostru, asa si orice univers si-ar gasi sfarsitul, desi TOTUL ar fi finit (ca si corpul uman...un numar imens de celule, dar FINIT)
Deasemeni, am citit ca in circa 7 ani, TOATE celulele corpului sunt inlocuite, totusi reusim sa pastram informatia, nu am fi afectati de asta.


Or fi inclocuite... dar trebuie sa-ti reamintesc ca nu exista nici o diferenta din punct de vedere chimic intre un om mort si unul viu, nu acelasi lucru pot sa-l spun despre informatie. Mai mult, daca mentinem analogia cu oamenii, universul de ce nu ar sucomba ca orice inteligenta care se respecta? Iar noi desi spunem ca suntem inteligenti nu am gasit nici o solutie de a fugi de asta Smile

C.

PS: Cineva spunea odata ca poti considera ca gandesti abia in momentul in care esti constient de propria moarte
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 13 Dec 2013 16:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

O sa fiu rautacioasa.
Sper sa nu fie o legatura intre sensul ultimului tau mesaj si faptul ca, de cand esti membru ai 18 mesaje si in ultimele ore ai dat vreo 5 doar aici.
Hai ca am glumit.

Ceva dreptate ai si tu, nu spun ca eu detin adevarul absolut.
Doar am emis ipoteze. Iar cartea aceea la care m-am referit nu a fost scrisa de mine.

Sper ca nu te-ai suparat pe mine. Neutral
Sus
H.E.Retic
Membru
Membru


Data inscrierii: 18 Mai 2012
Mesaje: 93

Motto: Per aspera ad astra!

Localitate: Galati

MesajTrimis: 14 Dec 2013 00:28 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai degraba putin nepoliticoasa. Am incercat sa-ti combat in mod rational argumentele pentru a nu te lasa sa pierzi timpul pe coclauri. Nu am timp suficient sa stau sa scriu cate in luna si in stele, si aleg sa deschid gura doar cand am ceva de spus.
Mai mult de atat nici nu stiam ca aici se desfasoara vreun concurs de numar de posturi dupa cum, in gluma, ai sugerat . Daca e asa, atunci imi recunosc neputina de a ma ridica la nivelul tau.


Sper ca nu esti suparata pe mine


C.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 14 Dec 2013 00:53 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sarrah gindesti prea mult si..... prea multe ipoteze , extrapolari , analogii eu nu vad nici un sens in aceea postare doar ca ai atras atentia si ar fi doua unul morbid si unul de inteligenta care e mai vinovat de ti-a atras atentia.
Sus
Sarrah
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2013
Mesaje: 362




MesajTrimis: 14 Dec 2013 09:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Oh, nu doresc sa ne certam. Imi cer scuze.
Doar am remarcat cum te-ai activat deodata si cumva m-am bucurat sa intru in dialog cu tine, cu voi.
Daca se interpreteaza ca am un stil agresiv in sensul de a atrage atentia sau a posta cat mai mult, atunci o sa incerc sa ma abtin.

Am vina si recunosc asta, ca nu m-am putut abtine sa fac paralela cu postarile, m-a uimit cand am vazut ca te-ai activat brusc si m-am bucurat.
Poate ca nu vei mai posta, nu ma voi bucura daca va fi asa, nu stiu ce sa mai spun.

Doar am facut o alta extrapolare si nu trebuia.

Nu stiu daca e gresit faptul ca am deschis acest subiect.
Nu vad de ce ar fi unic acest Univers asa cum il stim.

Atat intreb, de ce ar fi unic. UNI-VERS, adica o singura versiune, un singur exemplar, nu?
De ce doar atat?
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 3
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact