Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
med_gallery_37398_8896_247817.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224008
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 399 la data de Joi Dec 31, 2015
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Afise pentru promovarea olimpiadei de astronomie


Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje  

Olimpiade

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 05 Ian 2007 10:05 Download mesaj
Titlul subiectului: Afise pentru promovarea olimpiadei de astronomie
Raspunde cu citat (quote)

Acum ca am aflat cand e olimpiada, voi face afise (A4) pe care le voi pune in toate scolile din oras (11 scoli), pentru a afla elevii ca exista si asa ceva. Ca profesorilor nu le pasa deloc. Pentru ca nu am mai facut niciodata asa ceva, va cer si voua sfatul in legatura cu ce sa scriu pe afis pentru a face olimpiada cat mai atractiva.

Am facut prima versiune. Sa imi spuneti daca e buna.



afis.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  254.38 kb
 Vizualizat:  de 13991 ori

afis.JPG



_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Ian 2007 14:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Inițiativa ta este foarte valoroasă, iar formularea plăcută. Poate ar mai trebui să adaugi și unde va avea loc, precum și profesorul care poate da detalii (că nu prea cred că fiecare profesor ”de la clasă” va ști despre Olimpiadă).
Felicitări!

_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Ian 2007 14:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Deschide un hot mail de genul:
olimpiadaastronomie@yahoo.com
Pune neaprat detalii: unde, cand, cine se ocupa, telefoane, mailuri, orice ai

Cel mai important lucru:

Pune afisul!

Sa nu razi, am vazut multe situatii in care afisul se pregatea la nesfarsit, pna trecea actiunea, sau pana era atat de apope ca nu mai era timp sa-l pui, si-l punea numai la loclul desfasurarii actiunii, ceea ce evident ca e aproape inutil...

La 11 scoli, vei avea nevoie de probabil in jur de 50 de bucati afise 9cam 3-4 de scoala, fiecare scoala are de regula 2 intrari (profesori + elevi0 sau chiar 3).

Fa-l A3 , ca la A4 greu se uita oamenii. Nu uita sa cumperi ceva banda de lipit sa ai cu ce-l lipi (iti recomand banda de impachetat, nu banda tip scotch, pentru ca se poate desprinde foarte usor in caz de umezeala). lipeste pe spatele afisului, lasi cam 2 cm peste marginea superiaoara, indoi inapoi si lipesti sus, in spatele afisului - asa banda nu se vede. Jos prinzi f putin, doar in coltzuri, cat sa nu falfaie).

Fa un singur exemplar color la imprimanta si pe ala multiplica-l la copiator color- e mai ieftin.

Daca nu ai imprimanta color A3 (si banuiesc ca Nu, pentru ca sunt scumpe si rare), fie vezi la un studio special, fie scoate-l A4 si mareste-l la copiator la A3.

Nu trage A3 dupa prima copie A3, ci tot timpul dupa originalul A4 marit la A3.

Bafta!
Sus
Abel Cavași
Membru
Membru


Data inscrierii: 17 Iul 2006
Mesaje: 2527

Motto: Un șchiop mergând pe drumul drept ajunge înaintea celui rătăcit care aleargă. (Spinoza)

Localitate: România, Satu Mare

MesajTrimis: 05 Ian 2007 15:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Având în vedere că A3 e destul de scump, dă-ne fără jenă o adresă unde să-ți trimitem niște bani (măcar așa să te ajutăm și noi, că vorbele zboară). Eu aș putea să donez, de exemplu, 10 RON. Da' mișcă-te repede, așa cum zice stelaru! De exemplu, până în 20 ianuarie să fie afișat. Very Happy
_________________
Oamenii sunt extrem de valoroși
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 05 Ian 2007 18:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Abel Cavași a scris:
Inițiativa ta este foarte valoroasă, iar formularea plăcută. Poate ar mai trebui să adaugi și unde va avea loc, precum și profesorul care poate da detalii (că nu prea cred că fiecare profesor ”de la clasă” va ști despre Olimpiadă).
Felicitări!


As fi adaugat si locul unde va avea loc daca il stiu si eu. Dar problema e ca s-ar putea hotari in ultima saptamana. Un profesor care poate da detalii nu cred ca exista aici in Calarasi. Eu sunt cel care poate da cele mai multe detalii.
Copierea la un copiator A4 stiu ca este 1,5 lei (color). Despre A3 nu stiu nimic, pentru ca nu am avut nevoie pana acum. Ma duc maine sa ma interesez, dupa ce vine de la Boboteaza Very Happy.
Afisele sigur le voi pune, eu chiar marti ma gandeam sa le pun, dupa ce le tragea tati la servici. Dar daca mi-ati dat sugestia cu A3 (ma gandeam si eu ca A4 e cam mic), o sa vad ce pot face.

Abel Cavași a scris:
Având în vedere că A3 e destul de scump, dă-ne fără jenă o adresă unde să-ți trimitem niște bani (măcar așa să te ajutăm și noi, că vorbele zboară). Eu aș putea să donez, de exemplu, 10 RON. Da' mișcă-te repede, așa cum zice stelaru! De exemplu, până în 20 ianuarie să fie afișat.


Multumesc Abel. Dupa ce ma interesez cam cat ar costa, poate o sa pun o adresa.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Alexandru Rautu
Membru
Membru


Data inscrierii: 15 Sep 2006
Mesaje: 748

Motto: "Imagination without knowledge is ignorance waiting to happen"

Localitate: Anglia

MesajTrimis: 05 Ian 2007 22:06 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Te felicit pt determinarea de care dai dovada ...
_________________
It's so simple to be wise. Just think of something stupid to say and then don't say it.
Sus
admin
Site Admin
Site Admin


Data inscrierii: 29 Iun 2004
Mesaje: 1892



Localitate: Munich

MesajTrimis: 06 Ian 2007 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Forever_Man,

cand are loc olimpiada de astronomie, faza judeteana? Pe 17 sau pe 27 februarie?

Aici spuneai ca are loc pe 17:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=60

iar in banner scrie "27 februarie".
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 06 Ian 2007 11:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

La tiparit conteaza foarte mult ca fondul sa fie alb. Se consuma mai putina cerneala. Imaginile sunt mult prea mari si scrisul se vede greu. E intotdeauna preferabil scrisul alb pe fond negru. Sau daca neaparat vrei fond inchis, atunci scrisul alb sau galben. Costurile cresc prea mult cu A3. Parerea mea e sa ramai la A4. Cine e interesat va citi si formatul asta iar cine nu, poti sa-l faci si cat casa. Si asa vei avea probleme cu locurile (spatiul) de afisat si se vor gasi destui cretini care sa-l rupa doar asa, de distractie. Fa A4 si fa mai multe. Si aplica ideea lui stelaru cu internetul.
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 06 Ian 2007 12:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

admin a scris:
Forever_Man,

cand are loc olimpiada de astronomie, faza judeteana? Pe 17 sau pe 27 februarie?

Aici spuneai ca are loc pe 17:

http://www.astronomy.ro/forum/viewtopic.ph...p;start=60

iar in banner scrie "27 februarie".


Da, asa e, olimpiada e pe 17 februarie. Am gresit pe afis.

_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
stelaru
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Aug 2006
Mesaje: 569

Motto: Haideti sa haidem!

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Ian 2007 17:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Sunt perfect de acord cu dragon in ce privestge culorile, dar as merge totusi pe un A3, care e mai aproape de diemensiunea unui poster ... real si care se veede de mai departe. In sfarsit.

Exista si o strategie... combinata:

Fa multe A4 si doar cateva A3.

Scrie un @comunicat de presa@ (f simplu in data de... etc.) -max una pagina, preferabil 1/2 pagina si trimite-l la posturile locale de radio si tv, pe fax sau posta (sau email). Poti adauga si o idee de senzatie (chiar daca nu e ... complet adevarata) de genul: "acesti elevi ar putea lucra in viitor la agentia spatiala europeana, plecand in primele misiuni spatiale dincolo de orbita lui Marte" - ma rog, imaginatie ai...

Da trimite-o de 2 ori: odata cat de curind si inca o data cu 2 zile inainte de eveniment.

Nu te baza doar pe afise - nu sunt chiar atat de eficiente cum par, mai ales daca interesul starnit nu e concret.

Mai gandeeste-te la un lucru: de ce vrei sa se stie? Ce scop uirmaresti cu difuzarea acestei informatii?

Poate nu ar fi o idee rea sa trimiti afisul unora care se gandesc sa utilizeze in viitor in scop economic aceste cunostinte: de exemplu la magazinele foto, la producatorii IT, chiar la asociatii artistice- nu-mi vin prea multe idei acum, dar cred ca ai prins ce vreau sa zic.

Si nu uita: o parte din afise oricum vor fi rupte, pastreaza macar 10 mai mititele (sau chiar alb-negru) sa le inlocuiesit pe cele rupte.

Bafta!
Sus
Forever_Man
Membru
Membru


Data inscrierii: 04 Iun 2005
Mesaje: 1924



Localitate: Europa, Călărasi

MesajTrimis: 13 Ian 2007 15:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am pus afisele joi, si i-am anuntat pe profesorii de fizica pe care i-am intalnit, sau i-am rugat pe directori sa ii anunte. Acum, sa vad daca o sa vina cineva.
_________________
BINOCLURI: Norconia Sport 10x50, Celestron Skymaster 15x70
TELESCOAPE: Skywatcher 130/650, Skywatcher 200/1200
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Acest subiect este inchis, nu se pot crea sau raspunde la mesaje   Olimpiade

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact