Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
M45_Pleiadele_29-29-0.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

review binocluri lidl auriol,bresser


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Review instrumente

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 28 Iun 2013 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului: review binocluri lidl auriol,bresser
Raspunde cu citat (quote)

Pentru cei interesati,postez aici parametri masurati de mine pentru binoclul auriol 10x50 si bresser 8x60. Pupila de intrare,masurata cu rigla si o foaie de hartie prin proiectia razelor soarelui prin ocularele binoclului focalizat la infinit este de 38 mm pentru auriol si 50 mm pentru bresser.Pupila de iesire,masurata cu o lupa si un reticul gravat pe sticla de la un aparat optic IOR este de 3.8 mm pentru auriol si 5.6 mm pentru bresser.In consecinta marirea reala este de 10 ori pentru binoclul auriol si de 9 ori pentru cel bresser Smile Vignietarea procentual mai mica a binoclului bresser(16.6%fata de 24%)pare sa provina din raportul F/D mai mare al obiectivelor(4 fata de 3.7)in conditiile in care corpul cu prisme are aceleasi dimensiuni la cele doua binocluri.In privinta acoperirilor optice,binoclul bresser sta net mai bine avand antireflex albastru pe prisme si pe ambele fete ale lentilei de camp a ocularelor.Cel auriol are doar pe flinturile obiectivelor si lentilelor de camp si pe ultima fata a lentilelor de la ocular.Lentila din mijloc a oculalelor e neacoperita.Campul aparent si eye relieful e insa mai mic la ocularele simple kellner ale bresserului comparativ cu modelul de ocular compus din dubletul de camp si cele doua lentile aproape plan-convexe din plastic de la auriol Confused Singurele avantaje sunt pierderile de lumina mai mici si rezistenta la zgarieturi mai mare a sticlei.Mecanic bresserul e ceva mai solid construit,tot din plastic,dar pentru numai 169 lei sunt multumit Wink
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Iun 2013 11:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

M-am uitat și eu ieri prin binoclul Bresser 8x60 de la Lidl. Aș adăuga senzația de câmp îngust care a fost primul lucru ce mi-a sărit în ochi. Pe el scrie 96m la 1000m însă n-aș conta pe asta. Imaginea clară până la margine probabil se datorează eliminării defectelor marginale ale obiectivelor prin diafragmare internă. Colimarea a fost bună la binoclul încercat. În cutie are gentuță de transport din material textil și capace de cauciuc, două pentru obiective și unul pentru ambele oculare. Mecanica se mișcă fin cu priză bună la mână în orice condiții. Pare suficient de bun pentru banii cheltuiți, totuși un binoclu vechi, metalic, în stare bună de funcționare se vinde SH cu 150 lei.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 30 Iun 2013 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara ,privind pe rand cu cate un ochi pentru a elimina alte surse de incertitudine,am constatat ca stelele alfa si beta ursae majoris pot fi incadrate fix,in acelasi timp, pe marginea campului vizual la binoclul Bresser 8x60.In consecinta campul vizual aparent este de circa 9 ori(grosismentul masurat) distanta unghiulara dintre cele doua stele,aproximativ 45 de grade Confused In schimb stelele raman punctiforme pana in imediata apropiere a marginilor campului.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 16 Iul 2013 11:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Revin cu unele precizari.Initial nu am demontat binoclul Bresser deoarece nu am dorit sa dezlipesc capacelul de cauciuc care masca surubul din capatul axului portocular.Dupa ce mi-a trecut prin cap sa desurubez pe cel din interiorul rotitei de focalizare,am constatat urmatoarele;antireflexul albastrui e prezent doar pe fata externa,mai putin curbata a lentilei de camp,insa lentila e din sticla ,nu din plastic,ca la multe alte binocluri ieftine(cel Auriol,un binoclu Exakta 8x40,unul Praktica 8x21);diafragma de camp are 22.7 mm,ceea ce corespunde cu un camp vizual de 5.4 grade impreuna cu obiectivele de 60 mm,la F/D=4.Marimea campului mai e verificata prin incadrarea stelelor alfa si beta Ursae Majoris pe marginea lui,stele situate la o distanta unghiulara de 5 grade 23 minute de arc una de cealalta.Campul aparent e deci de circa 48 grade.Antireflexul mai e prezent pe ambele prisme,iar partea filetata a tuburilor portobiectiv e din aluminiu,restul tubului fiind din plastic injectat peste partea de aluminiu.Constructia mai mult din plastic a binoclului are macar avantajul greutatii reduse,de numai 1030 grame Razz
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 06 Oct 2013 00:11 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

sunt curios si eu de acest bresser 8x60, cu efectul de tunel cum sta? diferentele fata de un 7x50 care sunt ?
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 13 Oct 2013 14:19 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cam dificil de dat un raspuns Neutral Am privit printr-un 7x50 Praktica Falcon,de la un magazin local si pot spune ca diferentele nu sunt prea mari.Presupun ca sesizarea unui "efect de tunel" depinde mai mult de asteptarile fiecaruia.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 18 Oct 2013 11:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un avantaj la observarea pe timp de zi,al binoclurilor cu diametre mari ale obiectivului si mariri mici,este ca datorita diafragmarii introduse de contractarea pupilei ochiului la numai 2-3 mm,ocularul lucreaza cu un raport F/D al obiectivului mult mai mare.Astfel sunt reduse aberatiile optice ale unui ocular ieftin de tip Kellner si imaginea este mult mai clara in apropierea marginii campului vizual.Asta,comparativ cu un binoclu cu aceeasi marire,insa un diametru mai redus al obiectivului.De asemenea,datorita distantei focale mai mari a ocularului,la aceeasi marire,rezulta o putere de adaptare proportional mai ridicata,a ochiului si adancimea de camp pe care nu trebuie sa refocalizam binoclul creste.Ultimul avantaj determinat de distanta focala mai lunga a ocularului la un asemenea binoclu este posibilitatea de a face observatii mai comode datorita unei "distante oculare"(in engleza eye-relief)mai mari.Evident,aceste avantaje sunt vizibile la un acelasi model optic al binoclurilor,proportional cu cresterea diametrului obiectivelor.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 15 Noi 2013 22:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

am privit si eu printr-un binoclu din acela `Praktica` la magazinul de vanatoare, sincer binoclul era ceva foarte slab, magnificatia 7x dar parca era mai putin, imagine luminoasa dar camp foarte foarte redus cu rezolutie slaba(efectul de tunel era cam 70% din imagine)contrast mediocru, pretul de 300 ron m-a socat , deci daca zici ca Bresserul asta e cam tot asa atunci eu zic ca si 100 roni e mult pe el
Sus
tavi 84
Membru
Membru


Data inscrierii: 28 Iun 2013
Mesaje: 557



Localitate: Roman

MesajTrimis: 16 Noi 2013 12:24 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Presupunand ca e vorba de fix acelasi "Praktica" Falcon prin care m-am uitat si eu,prima observatie e ca are un camp aparent declarat de numai 45,5 grade(7X marire si 6,5 grade camp real) pe cand Bresser-ul pe care il am are efectiv un camp de 48.5 grade(9X marire si 5,4 grade camp real masurat).Posibil ca de fapt binoclul "Praktica" sa aiba chiar mai putin(ai zis ca marirea ti s-a parut mai mica,si mie la fel).Insa intr-adevar am neglijat sa precizez ca binoclul Bresser mi s-a parut ca ar avea campul ceva mai mare.Greseala mea.Din alte puncte de vedere(eu ti-am raspuns doar in legatura cu campul deoarece doar asta parea sa te intereseze)tot cel Bresser e mai bun(are antireflex pe prisme,mecanic e ceva mai reusit,imaginea ceva mai clara).Insa neputand sa le compar pe amandoua simultan,m-am abtinut de la consideratii mai ferme.
_________________
Pentax SP 20X60 WP
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 16 Noi 2013 18:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

needweed

nu inteleg aici:

''efectul de tunel era cam 70% din imagine''

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 16 Noi 2013 22:07 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dau un exemplu simplu,faci o poza in ocularul unui binoclu cu un aparat foto compact fara magnificatie, imaginea va arata aproximativ cum vezi cu ochiul, o parte va fi neagra (tunelul) o parte lumina(cercul), diferenta dintre `practika` 7x50 si binoclul meu tot 7x50 ar veni cam asa


A22.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  14.74 kb
 Vizualizat:  de 8044 ori

A22.jpg


Sus
needweed
Membru
Membru


Data inscrierii: 24 Oct 2011
Mesaje: 525



Localitate: satu mare

MesajTrimis: 17 Noi 2013 16:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://postimg.org/image/en0ima9ev/
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 8979

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 17 Noi 2013 17:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc pentru explicatie,inteleg ca este o interpretare numerica arbitrara.
Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Review instrumente

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact