Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
moon_registax.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224013
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Nikon D3100 vs. Nikon D3200 DIRFERENTA?!


Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Camere DSLR

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2013 14:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Nikon D3100 vs. Nikon D3200 DIRFERENTA?!
Raspunde cu citat (quote)

Va salut. Aici este vorba despre aparatele Nikon dslr.
Am vazut si eu ce poze se pot realiza cu aparatele DSLR-uri pe internet. Si mai ales noaptea.
Am ales aceste 2 aparate deoarece imi plac foarte mult. Le-am citit asa in mare specificatiile si aparatele arata promitatoare.
Marea diferenta dintre ele este ca D3100 are 14,2MP si costa 1700Lei, iar D3200 are 24MP si costa 2200Lei.

1. Cine a pus mana pe vre-unul dintre ele?
2. Ce se poate intampla daca cumpar un DSLR second hand? Care ar putea fi inca in garantie(dupa caz).
3. Ce se intampla cand vreau sa fac astrofotografie? Atunci cand voi vrea sa fac poza printr-un telescop(bineinteles cu un adaptor specific) obiectivul se elimina si lumina corpului ceresc cade direct pe senzor?
Sus
Alexandru Savin
Membru
Membru


Data inscrierii: 09 Mai 2011
Mesaje: 464



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 15 Iul 2013 14:25 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

http://bf-astro.com/widedslr.pdf

Spor,
A.
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 16 Iul 2013 07:42 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Multumesc Alex
M-am lamurit Smile
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 11:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
2. Ce se poate intampla daca cumpar un DSLR second hand? Care ar putea fi inca in garantie(dupa caz).

Daca nu are un numar foarte mare de cadre trase (<10k), nimic deosebit.
In clasa entry level la Nikon partea mecanica (obturator si/sau ansamblu mecanic oglinda) ar fi gandita sa reziste 40~50k cadre.
Deasemenea, numarul de cadre trase sa fie in cea mai mare parte cadre 'normale' si nu astronomice, i.e. expuneri de ordinul minutelor/zecilor de minute.
Sus
alex1209
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Feb 2012
Mesaje: 613



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 12:02 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Adica, o fotografie astronomica este echivalentul a mai multe fotografii normale?
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 12:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Banuiesc doar - nu am gasit inca vreun studiu - ca o singura expunere de 10 minute tinde sa uzeze senzorul unei camere mai mult decat 30.000 de cadre la 1/50., i.e. expunerile echivalente ca timp. E foarte posibil sa ma insel totusi, si uzura sa nu se acumuleze liniar Smile.
Pe de alta parte, mecanica obturatorului se uzeaza mai putin la genul asta de utilizare.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 18 Iul 2013 13:10 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pana acum n-am auzit de senzori busiti din motive de expuneri lungi. Eventual apar pixeli morti dar la ce rezolutie au aparatele nu prea conteaza unul doi acolo.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 31 Iul 2018 22:41 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am de gind sa iau un NIKON D 3100 si cum ultimele recomandari sint vechi si mai degraba presupuneri , astept orice parere buna dar mai ales rea . Are sub 10.000 cadre .
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 31 Iul 2018 23:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca e SH singura recomandare e sa il testezi cat poti inainte de a da banii, eventual cu ajutorul unui prieten care se pricepe la aparatul respectiv.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Aug 2018 09:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am detinut cel putin 6 dslr-uri full frame si crop de la Canon si Olympus. In plus am avut dese ocazii sa fotografiez si cu apratele DSLR Nikon si Pentax ale prietenilor. Dar de aproximativ 6 ani am renuntat la dslr si am optat pt mirrorless.

Concluzia mea este ca dslr-ul are un punct slab important, care chiar il defineste: mecanica oglinzii. In timp, oglinda datorita micro vibratiilor mecanice se descentreaza si rezulta probleme mari cu focusul. Pentru ca, sa nu uitam, sistemul de focus la dslr este legat de oglinda. Profesionistii din aceasta cauza (inconsistenta focusului) duc aparatul la calibrat destul de des dupa un anumit nr. de cadre. Lucrurile astea nu prea se spun pe piata de catre producatori. In schimb, la mirrorless, mecanica este redusa doar la shutter. Ba chiar la unele aparate moderne ai optiunea suplimentara de shutter electronic cum este de exemplu la Olympus omd 5D mK 2 sau Olympus Pen F. Deci piata moderna merge spre totul digitalizat cu implicatii mecanice cat mai mici pt ca mecanica inseamna uzura, iar dslr-ul va pierde teren din cauza asta. Un alt avantaj al mirrorles-urilor este ca poti pune cu adaptorul potrivit 90% din obiectivele vechi manuale, tocmai ca nu mai are oglinda intre senzor si baioneta obiectivului. Alt avantaj este volumul compact al camerei dar mai ales al obiectivelor. Tocmai datorita acestor avantaje, de ani buni de zile multi fotografi profesionisti au trecut pe sistem mirrorless. Deci recomandarea mea merge spre mirrorless unde ai o varietate de variante: Micro4/3 (Olympus, Panasonic) care este cel mai vechi si matur sistem mirrorless cu cele mai bune obiective native si cea mai buna stabilizare. Fuji are si el aparate foarte bune pe format APSC. Si nu in ultimul rand Sony full frame care este intr-o anumita masura, cu noul Sony a9, cel mai performant aparat mirrorless. Canon, Nikon si Pentax inca nu au intrat puternic pe aceasta piata ramanand in principal pe dslr. Dar in curand vor fi fortati de imprejurari sa se decida in sensul asta. Decizia si mutarea nu este usoara pt ca nu este o simpla scoatere a oglinzii din aparate, ci implica si o serie noua de obiective native AF compatibile cu noul sistem, in detrimentul productiei de obiective actuale.
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2018 12:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Este relevant de amintit si pretul platit pt avantajele enumerate, de ex mirorlesurile de care ai mentionat costa de la 2000 de coco in sus Smile
Iar obiective compacte exista si la dslr, de ex.pancake-urile canon/pentax, e drept in zona medie de focale. Pe wide posibil sa fie mai mici la mirorless, pe tele sunt comparabile ca aici n-ai ce-i face, sticla e tot sticla.
Sus
tudor
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 28 Iul 2015
Mesaje: 2777

Motto: Fara nemurire nu exista adevar!


MesajTrimis: 01 Aug 2018 13:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

valy a scris:
Este relevant de amintit si pretul platit pt avantajele enumerate, de ex mirorlesurile de care ai mentionat costa de la 2000 de coco in sus Smile


Dar exista si variante noi mai ieftine chiar si de 1000 "coco":
Olympus OMD 10 mk2 costa cu un obiectiv de kit in jur de 2700 RON
Panasonic DMC G7 cu un obiectiv kit in jur de 2500 ron
Fujifilm XT 100 cu un obiectiv kit in jur de 3900 ron
Sony A7 full frame doar aparatul in jur de 4000 ron
Oricare din mirrorless-urile de mai sus sunt cel putin la fel de performante decat dslr-urile entry level, iar unele chiar au aceeasi calitate a imaginii cu dslr-urile pro de 2000 "coco"

Iar pe piata sh le poti gasi mai ieftine; De exemplu eu am cumparat sh Sony A7 full frame cu 2500ron
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2018 13:23 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Corect! Dar exista si dslr noi, si mai ieftine, pe la 1500 lei Wink


Faptul ca scapi de tremurul dat de declansarea oglinzii, mai ales cand e conectat la un telescop pe o montura nu foarte solida, poate fi o chestie importanta in astrofoto, si nu numai.
Sus
2SKY
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Dec 2012
Mesaje: 2838



Localitate: TIMISOARA

MesajTrimis: 01 Aug 2018 18:00 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un comentariu cu exemplu la ce dau ei aici se poate ? Ce reprezinta zona rosie si cea verde ? si ce e cu procentele din dreapta . De exemplu ce spun ei la 10.000 cadre life shutter clicks , fata de primul rind sau al doilea de sus . Mersi


nikon_d3000_shutter_life.png
 Descriere:
 Marime fisier:  47.12 kb
 Vizualizat:  de 8293 ori

nikon_d3000_shutter_life.png


Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10587



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Aug 2018 18:17 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

verde - 300 au atins 10.000, rosu - 50 au murit dupa 10.000
Dar e irelevant graficul, chiar sa fie real si ultraprecis. In cazul tau unul cu 200 de cadre s-ar putea sa pice dupa 10, sau altul de 20.000 sa te tina mult si bine. Oricum mai are si alte componente, nu doar shutter. Singura chestie cand iei SH, fie iei de la sursa care e de incredere si nu l-a busit sau nu are probleme ascunse, fie il testezi cat poti de mult si la cea mai mica urma de indoiala nu il iei.
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Camere DSLR Du-te la pagina 1, 2  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 2
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact