Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
Ursa-Mare.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224032
Numar de utilizatori inregistrati: 2824
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dan.M
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Observatie ciudata


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Observatii pe timp de zi

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 723



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 01 Iul 2013 21:02 Download mesaj
Titlul subiectului: Observatie ciudata
Raspunde cu citat (quote)

Azi, pe la ora 21:05 (nu era nici pe departe intuneric) am observat un OZN. Nu trageti concluzii prea devreme. Deci obiect zburator neidentificat, din genul habar nu am ce a fost. Trecea pe cer ceva mai rapid decat un avion (estimez ca aproape de doua ori mai rapid, insa poate ma insel ca nu am avut referinta in acel moment si putea sa fie la fel de rapid ca un avion ...), era luminos pentru 2-3 secunde, estimez de magnitudinea 4-5 (parea ca un Venus mai luminos) insa era pe cer de zi inca Soarele tocmai apunea, pentru cateva secunde s-a redus intensitatea, pe urma iarasi lumina puternica pentru cca 5 secunde, a disparut, numai sa reapare cam peste 10 secunde si mai luminos, a tinut asa pentru cca 10 secunde si pe urma a disparut intre nori. Dupa ceva timp am observat mai jos pe cer si schimba luminozitatea iregular cum era mai sus. Interesant era cand devena mai luminos am putut sa observ ca lasa dunga cand luminozitatea scadea si dunga disparea. Cand am observat mai jos pe cer aceeasi chestie: devenea luminos impreuna cu dunga si cand a pierdut luminozitatea si dunga a disparut complet. Asa ceva nu am vazut pana acum, se comporta ca sateliti care se invarta in jurul axei, insa era Soarele inca pe cer (si nu-mi explic dunga), pentru un avion (zic eu) a fost prea rapid, si efectul de schimbare a luminozitatii nu era consistent cu un bec de semnalizare de pe un avion. Mentionez ca obiectul parea alb. As fi mai zis ca poate un meteor, insa un meteor nu sta atat de mult pe cer, am observat cca 5 minute. Ceva idei? (nu, nu cred in faptul ca suntem vizitai de extrateresti, explicatia asta cade)
_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2013 21:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Am mai vazut avioane care lasau dungi cu intermitente, in functie de curentii/aerul prin care treceau (nu-mi dau seama ce conditii ii trebuie sa lase contrail). Dupa durata, daca nu era ISS sau avion atunci nu stiu ce era.
Sus
Daniyyel
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Mai 2011
Mesaje: 234



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2013 21:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Poti face o estimare a altitudinii obiectului ? Daca zici ca l-ai observat 5 minute, nu e avion - e ceva mai lent. De obicei un avion la altitudinea de 30.000 - 33.000 ft. cat e altitudinea de croaziera obisnuita dispare din campul vizual in mult mai putin timp.

@ Valy - Referitor la conditiile pentru contrails - ele de obicei apar dupa altitudinea de 16.000 ft sau 5000 m. Daca atmosfera este umeda se formeaza contrail, daca este uscata nu apare acest contrails. Aici intra in rol mai multi parametri precum si tipul motoarelor avionului - unele pot produce vapori de apa seminificativ mai mult decat altele Smile

_________________
Telescop: Skywatcher 150/750 NEQ3-2 Black Diamond
Binoclu: Auriol 10x50
Accesorii: Super 25mm, Barlow 2x, SkyWatcher UWA 6mm Gold Line, Baader Solar Filter ND5 full aperture.
Camera: QHY5L-II MONO, Canon 450D, Orion StarShoot.
Sus
Vladut Mihai
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Dec 2010
Mesaje: 94



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Iul 2013 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ma gandesc ca ar putea fi space junk , sa zicem ca asa s-ar explica variatia luminozitatii si dunga lasata...
Acum ramane problema timpului...chiar au fost 5 minute?
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 723



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 01 Iul 2013 22:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

nu era contrailes clasic oricum, mai ales ca dunga devenea aproape la fel de luminos ca obiectul ... nu am cum sa estimez altitudinea, dar cred ca era peste cei 11km folosite de avionii comerciali. Ma tot gandesc ca poate era un avion militar gen Predator
oricum nici ISS nu era ca azi nu aveam trecere vizibila, trecere invizibila nu era in momentul respectiv si oricum se deplasa in directia opusa pe cer fata de cum se deplaseaza la altitudinea respectiva (daca am inteles bine pe o altitudine anume vedem intotdeauna aceeasi directie la ISS seara)
insa nu exclud nici eu ca poate atmosfera juca un rol la observarea acestui fenomen, insa nu cred ca este probabil.
prima data observatia am facut cca de la zenit, putin catre nord si obiectul s-a deplasat catre apus si am observat de la zenit pana la apus cca 5 minute ...

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2013 00:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Darele de condensare-contrails, pot avea lungimi si grosimi diferite, in functie de umiditate, pot sa apara pe o zona mica din traiectoria avionului, si sa ramana acolo, ca niste nori stranii, ca si cum cineva scrie morse pe cer, si am vazut de cateva ori avioane care au lasat in urma doua sau trei astfel de dare in evolutia lor pe cer. Dar sa lumineze odata cu avionul si apoi sa dispara odata cu el, nu. Oricum, aceste dare sunt usor de recunoscut de catre un observator experimentat.

Din ce stiu, drona Predator e gandita sa nu lase astfel de urme, tocmai pentru a nu ii fi detectata prezenta.

Avionul de spionaj supranumit Aurora (numele real nu se stie), lasa in urma o serie de gogosi cu gaura, dar asta numai cand vine la realimentare in zbor, adica in zona unde apare contrailsul, intre 8000 si 13000 de metri. Despre alte avioane care sa aiba comportamente mai ciudate nu am auzit.

Daniyyel, te contrazic. Daca e cer senin si ai orizont deschis, poti urmarii un avion care e pe palier 30000 ft sau peste, mai mult de 5 minute. Conditia este sa il vezi cand e la 10 grade de orizont si sa-l poti urmarii pana in partea opusa a cerului cam la aceeasi altitudine.

_________________
Dragos N
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2013 09:55 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ar putea fi un gunoi spațial care ricoșa în atmosfera superioară, cu viteză prea mare ca să cadă de-a binelea. Duminică seara am văzut un iridium flare de la Arad împreună cu Mircea Pteancu, a avut două perioade de iluminare maximă când a ajuns la magnitudine -3-4. M-am uitat cu binoclul și nu era ISS, ISS nu-și pierde așa repede strălucirea mare iar traiectoria nu era conformă cu cea obișnuită a stației ci pe direcția aprox. S-N.
_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
valy
Membru
Membru


Data inscrierii: 21 Iul 2005
Mesaje: 10590



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 02 Iul 2013 10:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Astfel de evenimente nu sunt raportate undeva?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 02 Iul 2013 11:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Ba da, la MUFON Laughing Altii nu sunt interesati.

Am vazut si eu un satelit din asta care se roteste in jurul axei, merge pe directia N-S, si face cate flareuri. Eu am vazut patru fleruri, cel mai puternic cam pana la magnitudinea -3 sau -4, dupa care a disparut. Frecventa era de aproximativ 3 secunde, cu fllerul de 1 secunda.

Si nai e unul mult mai slab, cam magnitudinea 2, cu o frecventa de 7-8 secunde, si flare de 2 secunde.

_________________
Dragos N


Ultima modificare efectuata dragos.n la 02 Iul 2013 13:19, modificat de 2 ori in total
Sus
MrMxyzptlk
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mai 2012
Mesaje: 723



Localitate: Sfantu Gheorghe

MesajTrimis: 02 Iul 2013 12:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Erwin a scris:
Ar putea fi un gunoi spațial care ricoșa în atmosfera superioară, cu viteză prea mare ca să cadă de-a binelea. Duminică seara am văzut un iridium flare de la Arad împreună cu Mircea Pteancu, a avut două perioade de iluminare maximă când a ajuns la magnitudine -3-4. M-am uitat cu binoclul și nu era ISS, ISS nu-și pierde așa repede strălucirea mare iar traiectoria nu era conformă cu cea obișnuită a stației ci pe direcția aprox. S-N.


cea mai buna teorie cu gunoiul spatial pana acum.

_________________
SkyWatcher 150/750 EQ6-R; Oculare: Gold Line 6mm, Celestron Omni 32mm, 10mm, 25mm, GSO SuperView 30mm pe 2"; Filtre: Green #58A, ND 0.6, O-III Castell, Solar. CLS CCD; Barlow 2x, 3x; Canon 1100Da
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Observatii pe timp de zi

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact