Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
NGC7000LRBGfwffro.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224526
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Masca lumina pentru binoclu (tutorial)


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Binocluri / Spottingscope

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2013 12:19 Download mesaj
Titlul subiectului: Masca lumina pentru binoclu (tutorial)
Raspunde cu citat (quote)

Partea 1
Citind materialele de pe forum , in unul din topicuri (binocluri militare) am vazut o masca pentru lumina parazita atasata unui binoclu militar.
Nu am putut rezista tentatiei sa nu fac repede un model de teste. Parea accesoriul perfect , in ceea ce ma priveste (din balcon am o multime de surse de lumina parazite atat in laterale cat si din partea de jos iar pozitia "Triangular Arm Brace" pe care o folosesc este destul de eficienta dar nu perfecta si putin incomoda).
Am trecut la realizare si va voi prezenta si un scurt tutorial , simplu la indemana tuturor, si sincer sa fiu rezultatul este deosebit.
Deci masurand putin capul observatorului si binoclul se face dintr-o foaie de hartie ceva mai groasa (o fila de calendar) o matrita care se asambleaza provizoriu cu mici bucati de banda de lipit si se testeaza pe fata si cu binoclu:
Poze: 1Desfasurata,2ModelTEST
Daca totul pare ok (oricum in final se vor mai face "ajustari"). Se desface matrita si se transpune pe o bucata de carton mai grosut (in cazul meu o banala cutie de sursa de PC, permite material pentru 2 masti):
Poze: 3CutieCarton
Apoi se asambleaza (tot provizoriu !) cu mici bucati de banda de lipit si se ajusteaza unghiurile laterale curburile din frunte si de jos in jurul maxilarelor. Eventual daca e cazul si gaura pentru nas (este esentiala pentru o buna oxigenare si de altfel masca in sine nu trebuie sa aduca nici un discomfort utilizatorului).
Putina atentie la decuparea pentru binoclu care trebuie sa fie suficient de mare sa puteti introduce si scoate usor ocularele, dar nu foarte mare deoare va intra lumina parazita.
Va rezulta o masca cam dubioasa dar deja aproape 80% functionala.
Poze: 4Asamblata, 5Asamblata
Si putem deja sa o montam pe binoclu
Poze: 6Activa
Deja putem iesi afara sa o testam. Rezultatul mie mi-a parut excelent, cred ca merita chiar imbunatatita. Acum este usor de recuperat cei 20% de non functionalitate.
Voi reveni cu poze dupa ce o voi termina dar voi expune ideea generica :
Se va desface masca din lipiturile provizorii cu banda de lipit. Se intinde frumos desfasurat pe bancul de lucru. Apoi prin materialele din casa sau posibil din comert cautam niste lavete sau material textil grosut de culoare inchisa (negru e ideal - catifea neagra e perfect dar cam scump). Respectivul material de lipeste cu un adeziv pe ambele parti ale mastii cu partea poroasa inspre exterior.
Se va tine cond de "calitatea " materialului, sa fie si un bun obturator de lumina dar si placut in contact cu fata operatorului.
Se vor introduce inca :
1- un tub material inchis de circa 6-10 cm lungime in fanta de acces a binoclului (de exemplu maneca taiata dintr-un tricou vechi de bumbac). Rolul acestui "manson" daca vreti va fi de a se "aseza" in jurul ocularelor obturand complet accesul luminii printr-un efect de burduf.
2- un fald din acelasi material in jurul nasului (aici e de testat , caci daca obtureaza respiratia voi renunta la el)
Si cam asta ar fi ideea. Oricum rezultatele din aceasta prima faza de realizare sunt impresionante (revin la ideea unor observatii in conditii de luminare parazita, conditii care din nefericire sunt mai peste tot in cazul meu).

Toate meritele merg la Mircea Pteancu si zoth care au facut posibila aceasta realizare.

Cer senin si Jos Lumina Parazita !!![/b]

PS-Orice idei de imbunatatire, sunt binevenite !

Va urma partea 2 - finalizarea



6Activa.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  231.89 kb
 Vizualizat:  de 8883 ori

6Activa.JPG



5Asamblata.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  243.48 kb
 Vizualizat:  de 8883 ori

5Asamblata.JPG



4Asamblata.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  335.65 kb
 Vizualizat:  de 8883 ori

4Asamblata.JPG



3CutieCarton.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  211.92 kb
 Vizualizat:  de 8883 ori

3CutieCarton.JPG



2ModelTEST.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  204.67 kb
 Vizualizat:  de 8883 ori

2ModelTEST.JPG



1Desfasurata.JPG
 Descriere:
 Marime fisier:  181.02 kb
 Vizualizat:  de 8883 ori

1Desfasurata.JPG


Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2013 14:38 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Iata ca mai apar lucruri noi.
Excelent,nota 10!

Cer senin,si de acord....JOS POLUAREA LUMINOASA!

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
Teo
Membru
Membru


Data inscrierii: 23 Aug 2009
Mesaje: 2593




MesajTrimis: 06 Mar 2013 15:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:

PS -Orice idei de imbunatatire, sunt binevenite !


Ideea in sine nu este rea, insa este mult prea incomoda.

Ai putea incerca sa faci aceste "parasolare" (cupe) anti-lumina parazita inlocuind acea cutie mare din carton cu doar doua cupe care sa protejeze ochii impotriva razelor parazite.

Ceva care sa se muleze pe fata in zona orbitelor oculare . Cred ca se poate realiza din ochelari de scufundari ( sau masca subacvatica ) la care inlocuiesti geamul cu un plastic pe care il poti decupa.

De asemenea mai exista ochelarii cu geamuri separate gen cum sunt cei pentru piscina ori cei pentru protectie. Daca au lentilele si corpul din plastic se pot vopsi negru mat, si decupa doar niste gauri prin care sa intre fiecare "cupa" la fix pe montura ocularului.

De asemenea se pot construi niste cupe din cauciuc si taia la cele mai comode dimensiuni astfel incat sa nu te jeneze si sa nu intre lumina pe langa ochi, din diferite garnituri de cauciuc utilizate la instalatiile de apa.

Ma refer sa iasa ceva asemanator cu ce se gaseste in pozele de mai jos.

Ar fi o solutie mult mai usor de transportat peste tot, mai comoda si mai eleganta.
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2013 16:48 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intradevar, foarte frumoase cupe si buna idee ! Ai idee daca nu cumva prietenii nostri chinezi au la vanzare asa ceva ? Care o fi numele oficial, eventuial sa cautam pe net?
Trecem imediat la studiu !

Later edit :
Se pare ca se numesc Eyes Shields, si deja Craig Simmons a rezolvat mult mai elegant problema aici. suuuper multumesc de idee !!!
Smile sau asa:



f48223fe.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  124.27 kb
 Vizualizat:  de 8779 ori

f48223fe.jpg


Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Mar 2013 19:44 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu am rezolvat problema asta mult mai simplu, cu ceva timp in urma. Aveam cateva capace si doua Eyes Shields de la ocularele Hyperion. Am decupat in forma circulara capacele, am lipit Shield-ul si gata. Capacele se potrivesc ca o manusa peste cupa ocularului de la binoclu. Aceste doua accesorii se gasesc separat si in tara pe la unele magazine de profil, costa cam 20 lei bucata dar nu mai retin exact.
Lumina parazita zero.
Ce a iesit postez mai jos:

PS: Dar acum ma gandesc sa-mi mai fac un set, binoclul cu pricina l-am vandut cu tot cu imbunatatirea respectiva si chiar ii simt lipsa.

PS2: Am gasit cupele de cauciuc respective. Dupa cum se vede costa mult mai mult decat am crezut eu. Inseamna ca am vandut cupele, binoclul a fost bonus Laughing



rsz_img_20130209_155222.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  547.89 kb
 Vizualizat:  de 8759 ori

rsz_img_20130209_155222.jpg



rsz_img_20130209_155136.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  447.99 kb
 Vizualizat:  de 8759 ori

rsz_img_20130209_155136.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2013 22:03 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

@Der Pirate - he, he, he, sa vezi pret cand am gasit eu unele Swarovski Laughing

Gluma , gluma dar ideea a iesit. Am folosit 2 garnituri tronconice de scurgere toaleta (nu radeti , erau nefolosite Laughing !). Modelul mai vechi (a se vedea in poza "MansonTronconic"). Culmea le aveam mai de mult printre diverse sanitare (sunt extrem de ieftine!). Apoi se croiesc in cateva minute , dar cu grija sa culiseze pe prelungirile existente relativ usor dar sa existe totusi frecare , pentru a se putea automentine pe ocularele binoclului. Cred ca "dimensionarea pe ochiul clientului" este specifica fiecaruia deci se vor croi dupa placul si doleantele voastre. Se monteaza pe oculare cu aparatoarea din dreapta intoarsa in pozitia "reglaj" (a se vedea in poza "PozitieReglare"). Se regleaza in final si ocularul din dreapta si apoi se aranjeaza cu grija (pentru a nu strica reglajul, si aparatoarea din dreapta si gata de observatie ! Eliminare lumina 100% intr-adevar !
Va multumesc tuturor !
Aaaaa , am uitat sa spun , Masca am aruncat-o ! Laughing



MansonTronconic.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  296.79 kb
 Vizualizat:  de 8729 ori

MansonTronconic.jpg



PozitieReglare.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  246.22 kb
 Vizualizat:  de 8729 ori

PozitieReglare.jpg



Final.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  269.34 kb
 Vizualizat:  de 8729 ori

Final.jpg


Sus
Adrian Sirean
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Oct 2011
Mesaje: 663




MesajTrimis: 06 Mar 2013 22:22 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Fain te-ai descurcat! Felicitari si multam de idee. Parca seamana cu un binoclu Steiner Smile
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2013 22:27 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Eu trebuie sa va multumesc , ideea e a voastra. Caci executia este usoara, cauciucul moale exact atat cat trebuie, si se lucreaza foarte usor. Sa nu va vada nevestele (cel mai bine, la final, se finiseaza cu forfecuta mica curbata de unghii!) Laughing
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9478

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 06 Mar 2013 22:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Felicitări și mulțumiri pentru idee!
Cool

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Mircea Pteancu
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 12 Feb 2008
Mesaje: 9011

Motto: ''OBSERVO ERGO SUM''

Localitate: Arad

MesajTrimis: 06 Mar 2013 23:13 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Romanii au talent!
10+++

Mircea

_________________
http://observoergosum.blogspot.ro/
https://astroclubgalaxis.blogspot.com
https://groups.io/g/The60mmTelescopeClub
Dotare :reflectoare ,lunete,cateva binocluri si un catadioptric
Sus
mflorian
Membru
Membru


Data inscrierii: 01 Sep 2011
Mesaje: 473



Localitate: Tg Mures

MesajTrimis: 07 Mar 2013 10:51 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
Aaaaa , am uitat sa spun , Masca am aruncat-o ! Laughing
Păcat. Era bună pentru Carnavalul de la Veneția.
_________________
Celestron C8 SGT XLT Advanced GOTO
Nikon D7000
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2013 11:45 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aprops, diseara as vrea sa incerc daca "restul" de garnitura ramasa (are sectiunea ceva mai mare trunchiul de con ramas prin taiere) poate fi pus pe obiective pe post de parasolar (pentru eliminarea eventualelor reflexii - cum erau cele foto daca vreti). Deci nu aruncati deocamdata "resturile" Laughing
Era bine sa fi fost ,cred mai lung dar stiu cum sa probez ... daca este cerul limpede binoclul axat pe M45 intr-o anumita pozitie vede o vaga refelxie de a lui Jupiter (latimea palmei este suficienta in acest caz, am testat).
Cer senin tuturor!

@mflorian:
daca ai drum prin Venetia treci pe la mine si iti dau masca Very Happy

Later Edit:
Se pot face parasolare din mansonul in cauza :
1- Din "resturile" rezultate din procesul descris mai sus se pot face parasolare de o lungime egala cu 20 mm peste marginea efectiva a binoclului.
2- Din mansoane noi (complete) se pot face mai lungi cu 10 mm respectiv 30mm peste marginea efectiva a binoclului.
Atentie ! Aceste valori sunt pentru un binoclu cu obiective cu deschiderea de 50mm! (Bresser 10x50).
Atat pe oculare cat si pe obietive se pot pune capacele de protectie fara scoaterea aparatorilor de ochi sau a parasolarelor. Cerul nu mi-a permis verificarea care am dorit-o deci nu pot garanta o imbunatatire cu parasolarele. Ulterior voi reveni cu detalii.



1.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  183.3 kb
 Vizualizat:  de 8606 ori

1.jpg



2.jpg
 Descriere:
 Marime fisier:  243.83 kb
 Vizualizat:  de 8606 ori

2.jpg


Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 11 Mar 2013 11:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aseara , profitand de un cer senin am testat parasolarele de mai sus. Reflexia lui Jupiter intr-o conjunctura in care privesc M45 se atenueaza mult prea putin. Deci in mod clar parasolarele trebuiesc mai lungi. Problema ramane in studiu nefiind rezolvata Sad
Sus
petrica
Membru
Membru


Data inscrierii: 12 Oct 2012
Mesaje: 85

Motto: What doesn't kill you, will make you stronger

Localitate: Alexandria

MesajTrimis: 28 Mar 2013 15:32 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dbird a scris:
@Der Pirate - he, he, he, sa vezi pret cand am gasit eu unele Swarovski Laughing

Gluma , gluma dar ideea a iesit. Am folosit 2 garnituri tronconice de scurgere toaleta (nu radeti , erau nefolosite Laughing !). Modelul mai vechi (a se vedea in poza "MansonTronconic"). Culmea le aveam mai de mult printre diverse sanitare (sunt extrem de ieftine!). Apoi se croiesc in cateva minute , dar cu grija sa culiseze pe prelungirile existente relativ usor dar sa existe totusi frecare , pentru a se putea automentine pe ocularele binoclului. Cred ca "dimensionarea pe ochiul clientului" este specifica fiecaruia deci se vor croi dupa placul si doleantele voastre. Se monteaza pe oculare cu aparatoarea din dreapta intoarsa in pozitia "reglaj" (a se vedea in poza "PozitieReglare"). Se regleaza in final si ocularul din dreapta si apoi se aranjeaza cu grija (pentru a nu strica reglajul, si aparatoarea din dreapta si gata de observatie ! Eliminare lumina 100% intr-adevar !
Va multumesc tuturor !
Aaaaa , am uitat sa spun , Masca am aruncat-o ! Laughing


Super ideea ! Felicitari !
... imi fac si eu ! Smile

_________________
... doar doua binocluri : Olympus 10x24 PC II R / Tento 10x50
Sus
Dbird
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 06 Noi 2012
Mesaje: 1548



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 12 Aug 2013 10:58 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Un mic add-on cu un set de eye-shields facut pentru binoclul mic tip roof (valabile pentru marea majoritate a acestor tipuri de binocluri 8,10,12,16X20,21,25,32). Avantajul este ca aest tip poate ramane definitiv montat pe binoclul in cauza si ajuta foarte mult atat la observatile de zi cat si la cele de noapte (cand avem lumina parazita).
Facute din aceleasi garnituri tronconice ca si cele de mai sus. Curburile se fac dupa forma si fizionomia utilizatorului.
Atentie la montarea acestor accesorii, pentru a nu forta capacele de cauciuc ale ocularelor , nici la introducere dar nici la scoatere !

Cer senin tuturor!



P8127310.JPG
 Descriere:
Se fac ceva mai lungi pentru a putea fi plasate jos la baza tubului oculareleor (partea fixa).
 Marime fisier:  199.68 kb
 Vizualizat:  de 8121 ori

P8127310.JPG



P8127311.JPG
 Descriere:
Vedere de sus (ocularul cu reglarea dipotriilor este liber, poate fi reglat usor).
 Marime fisier:  173.41 kb
 Vizualizat:  de 8121 ori

P8127311.JPG


Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Binocluri / Spottingscope

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact