Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
RevisionJPG_200K.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224014
Numar de utilizatori inregistrati: 2823
Cel mai nou utilizator inregistrat: IOAN MARINESCU
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 502 la data de Joi Mar 28, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Teoria universului electric (magnetic) revisited.


Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

Cosmologie

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
aandrei
Membru
Membru


Data inscrierii: 10 Ian 2013
Mesaje: 492

Motto: Inteligenta si viata sunt proprietati fundamentale ale materiei.

Localitate: Constanta

MesajTrimis: 05 Mar 2013 21:10 Download mesaj
Titlul subiectului: Teoria universului electric (magnetic) revisited.
Raspunde cu citat (quote)

Pe o masa sta o bila de otel. Terra o atrage cu toata gravitatia sa imensa; bila apasa pe masa cu m*g. Vine o fetita de trei ani cu un mic magnet si invinge gravitatia, ridicand fara efort bila. Forta electomagnetica este imensa fata de gravitatie.
Exista un motiv suficient (rezonabil) pentru ca forta electromagnetica sa NU participe pe scara larga la alcatuirea Universului?
Cred ca majoritatea sunteti la curent cu teoria universului electric. Am s-o consider veche si nu voi mai insista cu ea. Pentru cine NU o cunoaste,
http://www.youtube.com/watch?v=xSB93dGMGeg...sults_main

Oricum, scopul firului asta este ALTUL, anume supunerea atentiei dumneavoastra a unor EXPERIMENTE cu plasma in campuri magnetice, facute public relativ recent si care, spune autorul, par sa elimine necesitatea "introducerii" in teoria cosmogonica a gaurilor negre, materiei negre, energiei negre - artificii necesar a fi aplicate unei teorii gresite pentru explicarea datelor observatiilor.

Rog pe cei mai informati/instruiti etc. sa binevoiasca sa dea un verdict (vere dictum).

http://www.youtube.com/watch?v=9EPlyiW-xGI

O seara frumoasa!



1.jpg
 Descriere:
?
 Marime fisier:  1.81 kb
 Vizualizat:  de 12583 ori

1.jpg



_________________
Newtonian Dobson Capella 10", F 4,7
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Mar 2013 22:05 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Într-adevăr, câmpul magnetic poate învinge gravitația pe distanțe scurte. Să nu uităm însă că gravitația acționează pe distanțe lungi. Același magnet și aceeași bilă așezate doar puțin mai departe nu dau același efect. Forța gravitației Pământului este mult mai mare la sol. Desigur, cu cât ne îndepărtăm de centrul de atracție al gravitației terestre, spre exemplu pe orbită, experimentul va produce efecte ușor diferite, respectiv distanța de la care magnetul va atrage bila va fi mai mare. La fel, câmpul magnetic al Pământului menține în jurul său centurile de radiații care ne apără de razele cosmice, dar e vorba de particule cu masa infimă. Asta nu înseamnă că acest câmp produce același efect și asupra mișcării Terrei în jurul Soarelui, mișcare descrisă suficient de precis de teoria lui Newton bazându-se exclusiv pe forța gravitației.

Teoriile alternative uită voit sau nu de niște rezultate experimentale indubitabile.

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
Blakut
Membru
Membru


Data inscrierii: 03 Noi 2008
Mesaje: 1355

Motto: Per Aspera ad Astra. Sau cum era?

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 07 Mar 2013 17:56 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Exista un motiv suficient (rezonabil) pentru ca forta electromagnetica sa NU participe pe scara larga la alcatuirea Universului?


Da, faptul ca pe distante mari scade teribil de tare. Si depinde de sarcina particulelor. Si poate fi ecranata.

Universul si cosmologia actuala (tot ce e la scara mare, chiar si CMB) sunt explicate foarte bine de forta gravitationala. Ecuatiile Newton sau Einstein de asemenea explica foarte bine sistemul solar si galaxiile.

Folosind ecuatiile maxwell dai repede de probleme, incercand sa explici o simpla orbita.

_________________
Vizitati-mi blogul cu poze! http://blakutps.blogspot.com/

Unde-s multi puterea creste,
Da' gandirea nu sporeste...
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 06 Mai 2013 23:20 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Să nu uităm că fetița-cu-magnetul are 3 ani.
Mai era una, cu chibriturile.
Și ea sa ars.

PS. Nu că ar avea legătură.... dar nu mă pot abține, spre plăcerea știu-eu-cui. La fel de rău.

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 06 Mai 2013 23:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Intotdeauna mi s-a parut interesant faptul ca cel putin aparent, exista o relatie invers proportionala intre intensitatea fortelor, si raza lor de actiune. Nu sunt un cunoscator in domeniu, si nici nu cred ca o sa devin vreodata, dar as fi curios daca exista o ecuatie care sa defineasca aceasta posibila relatie de proportionalitate. Eventual, daca se poate defini o constanta.
_________________
Dragos N
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 07 Mai 2013 06:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
nobody
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Apr 2010
Mesaje: 4775

Motto: Never ever give up !

Localitate: Nowhere

MesajTrimis: 07 Mai 2013 06:39 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Despre anularea fortelor electromagnetice nu vorbeste nimeni ?
Sus
Herr_Alien
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 11 Noi 2010
Mesaje: 1079



Localitate: Brasov

MesajTrimis: 07 Mai 2013 08:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Pamantul: masa - mare, sarcina electrica - mica spre zero. Clar, cea mai puternica influenta asupra lui e gravitationala.

Plasma: masele particulelor - mici, sarcinile lor - mari (comparabile cu masa lor). Cea mai puternica influenta o are campul magnetic/electric, cand exista.

Si fara sa dau in cap gravitatiei, modelul acceptat pentru formarea bratelor galaxiilor nu se bazeaza atat pe camp gravitational cat pe campul magnetic.

Ce vreau sa spun este ca nu imi plac verdictele categorice gen "gravity way or no way", respectiv electromagnetism sau nimic. In univers ai materie atat in stare solida, cu sarcini electrice mici, cat si plasma. O abordare simplista gen "doar gravitatie" da nastere la dark matter, iar una bazata pe electricitate ... habar n-am la ce constructii o sa recurga pentru a-si explica lacunele. Nasul meu zice ca e cam mixta treaba, si ca modelele curente de univers (bazate doar pe gravitatie, respectiv bazate doar pe electromagnetism) nu prea respecta realitatea fizica.

_________________
Alex
Astronomical Ephemerides
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 07 Mai 2013 13:59 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nu ma refeream la propagarea in sine a fortei, care e e explicata prin Inverse Square Law, ci la faptul ca cea mai puternica din fortele fundamentale este cea nucleara tare, care opereaza insa pe distante extrem de mici, la nivelul nucleului atomic, urmata de cea nucleara slaba, mai putin puternica, dar care actioneaza pe distante mai mari, apoi cea electromagnetica, si la sfarsit gravitatia, care e cea mai slaba dar actioneaza la cele mai mari distante.

Ideea la care ma gandeam este ca daca am inmulti intensitatea fiecarei forte, cu distanta pe care ea actioneaza, obtinem o valoare. Interesant ar fi daca am obtine aceeasi valoare la toate, sau cel putin la 3 din cele 4. Poate exista un raspuns la asta.

_________________
Dragos N
Sus
Michel Ardan
Membru
Membru


Data inscrierii: 19 Apr 2013
Mesaje: 211

Motto: Sunt răspunzător pentru ceea ce scriu și nu pentru ceea ce înțelegi tu.

Localitate: bucuresci

MesajTrimis: 07 Mai 2013 18:29 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

[MESAJ SISTEM]: Acest mesaj nu este vizibil public, datorita statutului utilizatorului care a scris mesajul.
Sus
Erwin
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Aug 2008
Mesaje: 9469

Motto: panta rhei

Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2013 10:04 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Există câteva constante fundamentale, de exemplu constanta structurii fine (alfa), viteza luminii în vid, constanta lui Plank, a lui Boltzman, numărul e, numărul pi ș.a. care au valori aparent întâmplătoare, iraționale sau transcedente dar care în cazul în care ar avea valori ușor diferite s-a calculat că lumea așa cum noi o cunoaștem nu ar putea exista. Din nefericire nu avem încă o teorie clară care să explice de ce stau așa lucrurile în fizică, ceea ce știm este că valorile respective sunt constante și că legile au fost demonstrate experimental în condiții dintre cele mai grele.

http://www.spacedaily.com/reports/Einstein...r_999.html

_________________
bino: 8x22, 7x42, 10x50, 10x80, spotting: 10x46, 20x60
Telescoape RFT70 F/4, 80/900, RFT 110 F/5.5, Meade 90 F/10, ED80 F/6
MTO-11CA 100/1000, Cass Clasic 8"F/15, dobson newt.158/1240 DH, 4"F/4.6
piston AZ mount (R), Vixen GP, minidob
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 08 Mai 2013 10:46 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Citat:
Pe o masa sta o bila de otel. Terra o atrage cu toata gravitatia sa imensa; bila apasa pe masa cu m*g. Vine o fetita de trei ani cu un mic magnet si invinge gravitatia, ridicand fara efort bila. Forta electomagnetica este imensa fata de gravitatie.

Ce-ar fi sa punem si o bila de aluminiu, una de titan si una de lemn - de aceleasi dimensiuni sau mase - pe aceeasi masa?
Dupa care sa observam fetita de trei ani cum se chinuie sa le miste in acelasi mod cu cea de otel, folosind acelasi magnet...
Sus
lucia lucia
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Iul 2006
Mesaje: 1096



Localitate: toronto

MesajTrimis: 08 Mai 2013 14:09 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

dragos.n a scris:
Intotdeauna mi s-a parut interesant faptul ca cel putin aparent, exista o relatie invers proportionala intre intensitatea fortelor, si raza lor de actiune. Nu sunt un cunoscator in domeniu, si nici nu cred ca o sa devin vreodata, dar as fi curios daca exista o ecuatie care sa defineasca aceasta posibila relatie de proportionalitate. Eventual, daca se poate defini o constanta.


Cu scuzele de rigoare, Dragoș: nu există noțiunea de intensitate a unei forțe. Cel mult, intensitate a unui câmp de forțe. Nu e același lucrușor.
Variația intensității câmpului, pentru o sursă punctiformă, e invers proporțională cu pătratul distanței și este destul de bine sugerată, intuitiv, de "inverse square law" - postată mai sus de catre Michel Ardan - deși cea din urmă se referă la emisie de radiație și nu la surse de câmp.

Acea "constantă" de care discutați e de fapt o teorie dorită ca un numitor comun în descrierea câmpurilor și se cheamă GUT (Great Unification Theory). E o întreagă teorie, un întreg formalism, pentru că nu e chiar așa simplu, câmpurle au caracteristici prea diferite ca să faci o descriere a lor în care diferența/particularizarea să o realizeze doar o constantă. Totuși, legat de chestia asta avem constantele de cuplaj în TCC (Teoriiile Cuantice de Câmp).

Salut, Erwin. Razz

_________________
vor veni straini aici, mult dupa ce ne vom stinge si se vor intreba:
CINE AM FOST?
Sus
dragos.n
Membru
Membru


Data inscrierii: 20 Dec 2007
Mesaje: 6435



Localitate: Ploiesti

MesajTrimis: 08 Mai 2013 20:18 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Lucia Lucia, multumesc pentru lamuriri. Chiar daca personal sunt mult pe langa domeniu, ma ajuta sa nu fac cumva confuzii pe viitor.
_________________
Dragos N
Sus
mircear
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Aug 2005
Mesaje: 426



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 09 Mai 2013 10:42 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Teoria universului electric (magnetic) revisited.
Raspunde cu citat (quote)

aandrei a scris:

Oricum, scopul firului asta este ALTUL, anume supunerea atentiei dumneavoastra a unor EXPERIMENTE cu plasma in campuri magnetice, facute public relativ recent si care, spune autorul, par sa elimine necesitatea "introducerii" in teoria cosmogonica a gaurilor negre, materiei negre, energiei negre - artificii necesar a fi aplicate unei teorii gresite pentru explicarea datelor observatiilor.

Rog pe cei mai informati/instruiti etc. sa binevoiasca sa dea un verdict (vere dictum).

http://www.youtube.com/watch?v=9EPlyiW-xGI

Pentru cineva care esta bâtă la fizica de scoala generala/liceu, poate parea convingator.
Pentru cineva care nu e chiar bâtă si are suficient de multa curiozitate, dispozitie si timp la dospozitie pentru a se informa si instrui, e comic. Ba chiar tragi-comic.

P.S. Mi-a placut la nebunie clopotul ala de vid, vreau si eu unul!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   Cosmologie Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Urmatoare

Download topic
Pagina 1 din 4
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact