Index
Index forum Index forum
Autentificare Autentificare
Inregistrare Inregistrare
Cine este online Cine este online
Galerie imagini Galerie imagini
Calendar evenim. Calendar evenim.
Cautare detaliata Cautare detaliata
Ghid forum Ghid forum
Album astrofoto
10936761_915632125136851_1835141665_o.jpg
Imagine aleatoare
Blog
Inregistreaza-te pe forumul astronomy.ro
Colaboratori

Te intereseaza un domeniu al astronomiei si ai vrea sa scrii pentru siteul nostru? Alatura-te echipei noastre.

Meteo
Vremea in Bucuresti
Statistici forum
Numar total de mesaje in forum: 224581
Numar de utilizatori inregistrati: 2834
Cel mai nou utilizator inregistrat: Dorin
Cei mai multi utilizatori conectati au fost 543 la data de Vin Mar 29, 2024
Actualmente sunt 0 utilizatori pe chat   
Aceste date se bazeaza pe utilizatorii activi de peste 5 minute
Legenda
Mesaje noi Mesaje noi
Nu sunt mesaje noi Nu sunt mesaje noi
Forumul este inchis Forumul este inchis

Slefuire Oglinda


Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect  

DIY / ATM / Reparatii

Subiectul anterior :: Subiectul urmator  
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Autor Mesaj
Newton
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2006
Mesaje: 5



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 29 Noi 2006 21:00 Download mesaj
Titlul subiectului: Slefuire Oglinda
Raspunde cu citat (quote)

Salutare!

Poate ma ajuta cineva. Caut un mirror making video!
Mi-am facut temele si am citit carti de specialitate printre care Laboratorul astrofizicianului amator in care este prezentata slefuirea unei oglinzi de 200mm, DAR inainte sa ma apuc sa fac ceva as dori sa vad un video ca sa ma prind mai bine cu miscarile Wink
De fapt va rog sa postati toate resursele pe care le stiti. Multumesc!

_________________
CERUL "o carte pentru toti"
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 29 Noi 2006 22:33 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Cauta pe google, sigur o sa gasesti. Si eu am avut aceiasi problema la inceput, dar m-am descurcat pana la urma. Nu e greu, trebuie putina imaginatie Smile
Este exact cum spune Alexescu, e ca si cum ai scrie un W cu oglinda deasupra matritei.
Numai bine!
Sus
HoO_Germany
Membru
Membru


Data inscrierii: 13 Mar 2006
Mesaje: 1260



Localitate: Heinsberg / Germany

MesajTrimis: 30 Noi 2006 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului: Re: Slefuire Oglinda
Raspunde cu citat (quote)

Newton a scris:
Salutare!

Poate ma ajuta cineva. Caut un mirror making video!
Mi-am facut temele si am citit carti de specialitate printre care Laboratorul astrofizicianului amator in care este prezentata slefuirea unei oglinzi de 200mm, DAR inainte sa ma apuc sa fac ceva as dori sa vad un video ca sa ma prind mai bine cu miscarile Wink
De fapt va rog sa postati toate resursele pe care le stiti. Multumesc!


Uite aici un link unui amator care vande dvd de care cauti http://www.stathis-firstlight.de/

_________________
CS Robert
House of Optics Germany


www.hoo-germany.de / info(@)hoo-germany.de


Tel.: +49 2452 976144
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2006 11:31 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Nici o carte si nici un video nu o sa te-nvete asa cum te poate invata propria experienta. Ia doua discuri de 10-15 cm si groase de 15-16 mm (sticla de geam gros de la vitrine) si abraziv si incepe "s-o freci" asa cum recomanda Alexescu. Daca o sa ai rabdare, in ceva vreme vei obtine o suprafata sferica. De-abia de atunci incolo incep problemele adevarate. Pe masura ce vei folosi abraziv tot mai fin. Si cuiul va fi la slefuirea finala, obtinerea luciului.
Sus
Stanescu Octavian
Moderator
Moderator


Data inscrierii: 02 Apr 2006
Mesaje: 3541



Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 30 Noi 2006 12:21 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Apucate de treaba ,ia o masa metalica solida si grea (butoi cu nisip) diametru 40-60 cm si urmeaza cu a spus si Dragon indicatiile din carte.
Miscarile le vei prinde singur ,nu se pot vedea ele se simt la mana daca ai har vei dezvolta foarte multe combinatii de miscari si apasari variabile in functie de necesitati care sunt legate de rezultatele masuratorilor optice.
Dar totul se invata dupa ani de experienta, eu am vreo 20.
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 30 Noi 2006 14:01 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

As mai spune si eu ca in primul rind TU trebuie sa fii hotarit , sa stii ce vrei si sa-ti duci drumul pina la capat. Cu seriozitate si perseverenta vei obtine o suprafata mai buna decit cea a oglinzilor folosite in telescoapele comerciale, pentru amatori.
In nici un caz sa nu optezi la inceput pt. o oglinda cu distanta focala scurta, aceasta ar necesita parabolizare.
Ti-as recomanda abordarea oglinzii cu D=150mm si F=1500mm, in felul asta oglinda e limitata de difractie, valoarea minima a distantei focale pt. D150 (sferica) ar fi cam 1425mm (dupa cum am calculat eu).
Succes!
Sus
Newton
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2006
Mesaje: 5



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 30 Noi 2006 21:15 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Va multumesc pentru ajutor. Am citit cartea lui alexescu si nadolschi, totusi mai am o problema: aici in slatina nu gasesc sticla mai groasa de 4mm, aveam pe acasa un geam de 6mm (gen care se pune pe birouri) dar mi-a zis geamgiul ca nu poate sa o taie fiindca e securizata si se face bucatele) asa ca pentru o oglinda de 150mm si focala 1500 nu stiu dak e buna sticla de 4mm, chiar daka o sustin pe 6 puncte mi-e teama sa nu se deformeze Crying or Very sad . Nici oxid rosu de fier nu stiu dak gasec. Pentru abrazivi cred ca as adopta metoda cu pietre de polizor, spalare, decantare.

Cer senin ca nu a mai fost de mult Wink

_________________
CERUL "o carte pentru toti"
Sus
Newton
Membru
Membru


Data inscrierii: 29 Noi 2006
Mesaje: 5



Localitate: Slatina

MesajTrimis: 30 Noi 2006 21:43 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Tocmai am facut o cautare cu google si am gasit o multime de articole, cred ca ar fi bine sa citesc cat mai multe inainte sa incep ceva:
http://www.stellafane.com/atm/atm_main.htm
http://telescopemaking.org/
http://www.atm-workshop.com/mirror14-log.html
http://www.atmsite.org/contrib/May/grind/
http://bi-staff.beckman.uiuc.edu/~melockwo/index.html
http://www.starastronomy.org/TelescopeMaking/Links/
http://en.wikipedia.org/wiki/Amateur_teles...ror_making
http://www.ms.uky.edu/~bgaac/mirror.html

_________________
CERUL "o carte pentru toti"
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 01 Dec 2006 00:14 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newton a scris:
Va multumesc pentru ajutor. Am citit cartea lui alexescu si nadolschi, totusi mai am o problema: aici in slatina nu gasesc sticla mai groasa de 4mm, aveam pe acasa un geam de 6mm (gen care se pune pe birouri) dar mi-a zis geamgiul ca nu poate sa o taie fiindca e securizata si se face bucatele) asa ca pentru o oglinda de 150mm si focala 1500 nu stiu dak e buna sticla de 4mm, chiar daka o sustin pe 6 puncte mi-e teama sa nu se deformeze Crying or Very sad . Nici oxid rosu de fier nu stiu dak gasec. Pentru abrazivi cred ca as adopta metoda cu pietre de polizor, spalare, decantare.

Cer senin ca nu a mai fost de mult Wink


Pe 4 mm poti doar sa te scolarizi, nu poti considera o oglinda de 150mm si 4mm grosime. Mai cauta ca sigur o sa gasesti sticla, si metoda cu abrazivii decantati merge dar e mult de munca. O piatra de polizor medie o faci praf cam in 1.5-2 ore, in functie de scule.
Mai bine incepi oglinda, ca daca stai sa tot citesti nu o sa mai incepi nimic.
Numai bine!
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 01 Dec 2006 01:54 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Newton a scris:
Va multumesc pentru ajutor. Am citit cartea lui alexescu si nadolschi, totusi mai am o problema: aici in slatina nu gasesc sticla mai groasa de 4mm, aveam pe acasa un geam de 6mm (gen care se pune pe birouri) dar mi-a zis geamgiul ca nu poate sa o taie fiindca e securizata si se face bucatele) asa ca pentru o oglinda de 150mm si focala 1500 nu stiu dak e buna sticla de 4mm, chiar daka o sustin pe 6 puncte mi-e teama sa nu se deformeze Crying or Very sad . Nici oxid rosu de fier nu stiu dak gasec. Pentru abrazivi cred ca as adopta metoda cu pietre de polizor, spalare, decantare.

Cer senin ca nu a mai fost de mult Wink

Eu ti-as zice sa nu faci o asfel de gresala din start, sa-ti bati joc de munca ta, un disc de 4mm grosime la un diametru de 150mm iti poate crapa in mina la slefuire, la polisare, chiar daca ar scapa intreg ar suferi deformatii in timpul lucrului. Vezi in topicul deschis de mine "Discuri de sticla" mi-a dat "sarpe" adresa unei firme din Bucuresti, unde poti gasi sticla de 12mm (30,06E/mp) sau de 15mm (60,11E/mp). Ia de acolo sticla de 12mm (ar fi grosimea minima pt D150).
M-am interesat eu se pot cumpara si bucatele mai mici din care sa iti tai discurile, sau ti le taie ei circulare, dar mai scump.
Preturile sint fara TVA.
Sus
Doru Dragan
Membru
Membru


Data inscrierii: 02 Mar 2006
Mesaje: 4414

Motto: PER ASPERA AD ASTRA

Localitate: Timisoara

MesajTrimis: 01 Dec 2006 12:12 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Vezi si tu pe unde se renoveaza magazine. Pe-acolo se poate gasi sticla groasa de la vitrine sau usi.
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 02 Dec 2006 09:35 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Dragon vrea sa zica ca pe timpul Raposatului, alimentarile aveau geamurile dintr-o sticla groasa, sticla care din cate stiu are si un stres mecanic destul de mic. Si acuma mai sunt cateva geamuri le vad permanent, dar inca nu am reusit sa obtin sticla, le-au schimbat repede si le-au pastrat. Shocked
Sus
Tavi F.
Membru
Membru


Data inscrierii: 05 Noi 2006
Mesaje: 988



Localitate: Craiova

MesajTrimis: 05 Dec 2006 00:16 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Daca mai sint sau mai apar noi amatori interesati de slefuirea oglinzilor de telescoape, in masura posibilitatii de achizitionare a unor carti "din afara" va recomand una dintre cele mai bune carti in domeniu:

J. Texereau - How to make a telescope(25$)

O gasiti aici: http://www.willbell.com/tm/tm3.htm
Contine inclusiv calculul si indicatii practice de realizare a telescoapelor tip Cassegrain.

Pentru cei care cunosc limba franceza la urmatorul link gasiti gratuit doua carti (in franceza), dintre care una scrisa de J. Texereau, credeti-ma sint mult mai bune (si mai complete) decit cele superficiale romanesti in domeniu (eu am vazut doar varianta in franceza a lui Texereau).
http://sarm.astroclubul.org/carti/

Eu mi-am format o noua tehnica de lucru, insa arta slefuirii difera in functie de simturile fiecaruia, asfel incit ma limitez la recomandarile facute mai sus.
Bineinteles din carti va puteti doar informa, experienta se cistiga numai prin lucru.

Succes!
Sus
sky
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Noi 2005
Mesaje: 442



Localitate: Iasi

MesajTrimis: 05 Dec 2006 11:49 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Mai degraba am strange niste bani sa cumparam cateva kg de carborundum de granulatii diferite ca sa incepem sa slefuim si noi odata oglinzile alea.
Sus
Catalin Paduraru
Membru
Membru


Data inscrierii: 08 Mai 2006
Mesaje: 2247



Localitate: Bucuresti

MesajTrimis: 05 Dec 2006 22:37 Download mesaj
Titlul subiectului:
Raspunde cu citat (quote)

Aici sa sti ca m-as baga si eu. Numai ca de aici nu ma pot ocupa de treburi ci doar sa platesc.
Numai bine!
Sus
Afiseaza mesajele pentru a le previzualiza:   
Creaza un subiect nou   Raspunde la subiect   DIY / ATM / Reparatii

Download topic
Pagina 1 din 1
 
Mergi direct la:  
Nu puteti crea un subiect nou in acest forum
Nu puteti raspunde in subiectele acestui forum
Nu puteti modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteti sterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteti vota in chestionarele din acest forum
Nu puteti atasa fisiere in acest forum
Puteti descarca fisiere in acest forum
© 2015 astronomy.ro
Termeni si conditii generale      Termeni si conditii forum      Contact