----------------------------------- pcris 27 Aug 2012 18:18 ----------------------------------- Am dat de subiectul asta si mi-am adus aminte de o observatie a unei "stele" facuta acum vreo 6-7 ani pe data de 30 septembrie pe la orele 20-21 din centrul Bucurestiului. Ma uitam la cerul curat si instelat incercand sa localizez ceva din constelatiile ce le cunosteam, si la un moment dat am observat pe directia NNW la circa 25 de grade deasupra orizontului o schimbare in configuratia stelelor fata de cateva minute inainte.. Am stat mirat 2-3 minute urmarind gruparea de stele cand una dintre ele ( probabil magnitudinea de 1-2) a inceput sa se deplaseze . Nu mi s-a parut sa se deosebesca cu nimic de restul stelelor ca aspect. Am urmarit-o circa 10 - 15 min. In acest timp a descris o miscare oarecum aleatoare, deplasandu-se intr-o zona de circa 30 de grade pe orizontala si doar vreo 5 grade pe verticala. Avea o stralucire variabila de la limita observabilitatii cam pana la 0 magnitudine si stationa perioade de 30 de secunde pana la 2-3 minute dupa care se misca cu viteza de pina la 1 grad pe secunda in stanga si dreapta in acel unghi de circa 30 de grade. In final "steaua" a disparul parand ca se deplaseaza cu o viteza net superioara oricarui avion pe care l-am vazut vreodata, luind-o spre orizont si disparand in vreo 5 secunde dupa blocurile din zare! Nu am auzit nici un zgomot de avion sau elicopter tot acest timp... Interesant este ca la nici jumate de minut dupa disparitia in viteza a obiectului am vazut aparand de la orizont, din stanga zonei de evolutie a lui, un avion ce se indrepta exact spre locul in care era inainte "steaua" Eu mi-am cautat ceva explicatii dar nu am gasit nici una prea convingatoare... Aveti vreo idee?