----------------------------------- jimao22 09 Apr 2012 21:33 ----------------------------------- Astro Planner este primul program de acest gen care mi-a captat atentia si pe care am dorit la un moment dat sa il cumpar. Versiunea demo se poate descarca de aici http://www.astroplanner.net/download.html si functioneaza avand toate functiile active (scuzati pleonasmul). Ca majoritatea programelor de acest fel, exista tab-uri in care se introduc datele echipamentului propriu, a locatiei, a datei la care se doreste planificarea. Dezvoltatorii programului au fost destul de marinimosi cu cei ce incearca programul, lasand la dispozitie pentru incercare obiecte din 3 cataloage - Messier, NGC si BSC (Bright Star Catalogue) - din cele foarte multe cataloage disponibile cu o licenta full. Functionarea programului este extrem de intuitiva si aici i-as da o nota maxima, practic nu ai nevoie prea mult de help ca sa intelegi cum lucreaza programul. Are si propriul planetariu precum si un tab in care poti vedea campul vizual obtinut printr-o anumita combinatie optica. Are chiar si un instrument de aliniere polara iterativa si unul de aliniere polara prin drift. De asemenea sunt disponibile o multime de scripturi ce pot fi descarcate de pe net si se poate crea propriul script daca ai vre-o idee. Marele minus in opinia mea si care ma face sa nu il iau in considerare din punctul meu de vedere, este faptul ca nu are in lista telescoapelor un telescop care sa mearga in EQMOD. Cum intreaga arhitectura a set-up-ului meu se invarte in jurul EQMOD-ului, este frustrant din punctul meu de vedere acest fapt. L-am intrebat pe Paul Rodman, unul din dezvoltatori daca au in plan sa faca vre-o schimbare in acest sens si mi-a spus ca pentru WINDOWS acest lucru este functional, nu este nimic de acest gen pentru MacOS. Raspunsul sau mi-a venit azi si nu am aflat inca daca este in plan sa fie facut sau exista o optiune pe care eu nu am gasit-o inca sau vre-un script ascuns bine. Programul permite de asemenea sa importi planuri din alte plannere, cum ar fi de exemplu The Sky Tools 3, ceea ce este iarasi un punct urias in plus. Este un program excelent, bine pus la punct si pentru cei care nu sunt legati neaparat de EQMOD in protocolul de comunicare cu telescopul, este cel mai bun program in opinia mea.Ca sa nu mai vorbim ca este si ieftin, daca cineva vrea sa cumpere o licenta ca sa aiba parte de toate inlesnirile oferite de program - 45$. Documentatia este mai mult decat generoasa, exista dua variante de manual de utilizare, unul mai scurt si altul foarte detaliat, de cateva sute de pagini. Puteti vedea despre ce este vorba mai bine doar experimentand voi insiva si jucandu-va cu programul un pic mai mult, sa-i prindeti esenta. Cam atat in seara asta.