----------------------------------- jimao22 09 Apr 2012 20:37 Plannere de astronomie ----------------------------------- Buna seara, Date fiind conditiile meteo din ultima vreme si fiindca nu am putut sa testez pe teren micile imbunatatiri facute set-up-ului meu, m-am afundat in studiul softului astronomic. Si fiindca in orice lucru facut cu cap si care are o finalitate palpabila trebuie planuit cu grija, m-am preocupat un pic de partea de "planning" a unei sesiuni astronomice. Este o parte pe care - cu 2 exceptii pe care le cunosc personal - nu am vazut-o la nimeni de pe forum sa fie utilizata si consider ca este o mare pierdere. Asta, deoarece un plan bun este ca si un desen tehnic in industrie - iti permite sa vezi si sa urmaresti ce ai de facut si sa eviti greselile. De asemenea, iti optimizeaza (in astrofotografie mai ales - dar nu numai) sesiunile de observatii prin faptul ca poti alege cele mai bune momente de observat/fotografiat, atunci cand intunericul este maxim si obiectele vizate sunt cat mai sus. Evident, daca se doreste o singura tinta de a fi fotografiata, nu ai nevoie neaparat de un planner. Dar daca folosesti o strategie in care urmaresti mai multe obiecte si vrei ca si conditiile in care le pozezi sa fie optime, poti stabili un plan in care in nopti succesive pozezi aceeasi serie de obiecte in conditiile optime. La sfarsitul unui interval de cateva nopti, obtii fotografii perfecte ale mai multor obiecte urmarite. Am avut in vedere cateva astfel de programe in analiza mea, pe care voi incerca sa o sustin in postarile ce vor urma. Astro Planner Deep Sky Planner CCD Navigator Eye&Telescope The Sky Tools3 ACP Planner Le-am incercat pe toate si am urmarit toate tutorialele gasite. Am sa va spun concluziile mele in cele ce vor urma. Daca are cineva si alte pareri, suntem (sper) cu totii interesati sa le aflam. Cu stima[/b]