----------------------------------- Catalin 01 17 Mar 2012 22:52 ----------------------------------- Buna seara, Va multumesc tuturor pentru sfaturi. :D Am urmarit si linkul lui Teo cu construirea lunetei, va apreciez munca dar mai ales disponibilitatea de a impartasi " secretele" cu ceilalti. Trebuie sa recunosc ca planul meu initial consta intr-un telescop mai simplu fata de Yasunari, pe care l-ati construit Dumneavoastra. Si cred ca voi ramane pe linga ambitia initiala- chiar daca asa face un telescop geaman cu Yasunari nu as sti ce sa fac cu el... Cred ca voi prelua ideea diafragmelor, apare si in mesajul lui Erwin. Nu pare complicat sa le montez. NU mi-a fost clar insa cite trebuiesc montate, la ce distanta fata de obiectiv, si intre ele, si ce diametre sa aibe, dar ma mai documentez. In mesajul lui Teo cineva spune ca are diafragme din 2 in 2 cm, e cazul sa fac si eu asta? DE asemenea nu inteleg cum ati reusit sa smirgheluiti un tub de plastic de 7cm diametru si lung de aproape 1m?! Ok, deci pe linga dublet acromat am mai adaugat pe lista de cumparaturi: ocular de 1,25" focuser de 1,25" un material negru cit mai subtire din care sa pot face diafragme. Am inceput deja sa caut pe internet doublet; slaba de tot oferta, si niste preturi ... Pe masura ce gasesc materiale va tin la curent. Intre timp, daca aveti un link si cu luneta Dlui Pteancu, m-as bucura sa arunc o privire si pe schita Dlui. week end placut in continuare