----------------------------------- Catalin 01 17 Mar 2012 12:35 Am lentila, vreau sa fac LUNETA! ----------------------------------- Buna ziua stimati pasionati de astronomie. Va scriu deoarece intentionez sa demarez impreuna cu fetita mea de 7 ani un proiect de constuire a unei lunete. Fac asta deoarece acum 1 saptamina am fost cu ea la Observator sa privim planetele Marte, Jupite si Venus si a fost impresionata. Cred ca ar fi un proiect in care s-ar implica cu pasiune, si de aceea vreau sa il construim nu sa il cumpar! Numai ca nu ma pricep de loc la optica de baza. Pe internet am gasit citeva proiect simple de lunete, si m-am decis : 1. sa incep cu achizitionarea obiectivului, o lentila de ochelari de vedere +0,5 care are distanta focala este cam la 1000 mm, diametrul cred ca este cam 5-6 cm. In cazul in care as folosi una de +0,75 ? as cistiga la putere de marire insa tubul devine mai lung si mai dificil de gasit un loc in casa... Intrebare: daca in fata lentile de ochelari pun o lentila convexa de 6,5 cm si 14 cm distanta focala, obtin o imbunatatire a imaginii? 2. tub de plastic gros, si subtinere pentru ocular, le iau de la magazine de bricolaj. Cred ca trebuie sa fiu atent la lungimea acestora in functie de distanta focala. 3. ocular, aici e greu. Am inteles ca e o piesa foarte importanta si de aceea as vrea sa cumpar un sistem deja construit, chiar daca ma costa ceva bani, eventual m-as orienta catre un second hand, am vazut multe anunturi insa nu stiu ce sa aleg. As avea nevoie insa de un sfat legat de diametrul optim si puterea de marire. 4. restul, inele de sustinere etc, imi sunt destul de clare. Pe masura ce proiectul inainteaza revin cu poze. Multumesc,