----------------------------------- Mircea Pteancu 09 Sep 2011 19:50 ----------------------------------- Prin dl. Scurtu primim aceasta informatie de la Kosa-Kiss Attila,probabil cel mai versat observator al cerului din tara noastra: ................................................................................... Stimate domnule Scurtu, Steaua Omicron Ceti aseara avea 2,7 magnitudini (am folosit 2,5 m=alpha Ceti și 3,5 m=gamma Ceti ca stele de comparații). Supernova din M101 - SN 2011FE - urcase până la 9,8 m. R SER 6.7 m, V CAS 7,0 m. RT CYG 6,7 m. Doresc cers enin! Cu stimă și prietenie, Attila ................................................................................... Marius multumesc pentru raspuns,VSP-ul de la AAVSO asa a creat hartile ,eu am stabilit doar scara.Dar oricum nu avem stele de comparatie suficiente pe aceste harti ,in preajma maximului.Attila ne-a informat ca Mira a ajuns deja la 2.7 mv si da si stelele de comparatie. Alexandru esti bine venit ,te invit cu bucurie sa participi cu mesaje,comentarii,observatii,critici,sugestii. Sa ne ocupam aici de variabile.Va participa ,dupa cum mi-a promis,si dl. Scurtu. Mircea