----------------------------------- ZENDOW 03 Sep 2011 10:14 Suport binoclu ----------------------------------- Pentru ca am fost foarte incantat de modul in care lucreaza si vede binoclul meu Revue 10x50 dupa colimarea pe stand, am hotarat sa-i fac o surpriza : un suport pentru stabilizare. Pentru ca era sambata si tamplarul meu avea atelierul inchis am cautat alte solutii pentru realizarea lui . Astfel cadrul l-am confectionat din 2 cozi de matura(sau de grebla!) cumparate de la un magazin cu scule si unelte, cateva scandurele mi-au ramas de la constrirea scaunului de observatii. A mai fost nevoie de cateva hodsuruburi 4x40, o masina de insurubat si... putina imaginatie. Rezultatul il vedeti in pozele de mai jos , iar numele ,pentru ca Bi-zooka a fost patentat de Mircea, va fi Li-zooka. Dupa ce facut cateva observatii am vazut ca e nevoie de o contragreutate pe care am atasat-o pe un surub cu posibilitatea de suplimentare sau de scadere a greutatii. Am costatat o imbunatatire a calitatii observatiilor , mai ales daca esti asezat pe un scaun cu spatar jos(care sa nu te incurce la privirea inspre zonele inalte ale cerului) Recomand dispozitivul mai ales celor cu binocluri cu mariri mai mari x 15, x20.