----------------------------------- MariusP 30 Mai 2011 07:42 ----------------------------------- Am incercat versiunea 0.0.3 pe cateva fotografii si pare mai stabil, inca nu mi s-a blocat. Am observat si la versiunea anterioara ca la o fotografie cu orientarea in oglinda ( http://www.astronomy.ro/forum/files/m106a_379.jpg ) face corect detectia si identificarea stelelor si obiectelor deep-sky, dar orientarea elipselor pentru galaxii le pune aiurea, ca si cum n-ar tine cont ca imaginea este in oglinda. O alta observatie: daca o imagine are inclusa o data Exif, atunci chiar daca modific data si ora la Properties/Observer, programul nu salveaza datele astea, iar la reincarcarea programului, informatia despre data si ora este tot cea Exif. Am mai incercat modulele pentru asteroizi si sateliti artificiali. La asteroizi apar diferente destul de mari intre pozitia marcata si pozitia reala, iar uneori chiar si traiectoria aparenta este decalata, chiar daca elementele orbitale sint recente. Poate coordonatele ecuatoriale luate in calcul sint la o epoca diferita fata de cea setata in Option/Formats/System Epoch? La sateliti artificiali, Options/Catalogs/Artificial Earth Satellites/View, imi afiseaza aiurea Epoch, ceva de genul 04/05/-4603. Daca imi mai aduc aminte si alte chestii le mai semnalez... :wink: Spor la munca, este un program extraordinar si foarte util!