----------------------------------- Mircea Pteancu 25 Mai 2011 18:29 ----------------------------------- Voi tine minte noaptea trecuta drept una importanta pentru mine. Am schimbat secundara si am recolimat dobsonianul de 125mm F/7. Cerul a fost din nou foarte nebulos,din Bootis,de exemplu,se vedeau cu ochiul liber doar Arcturus,Epsilon si Delta.Nici turbulenta nu a fost absenta,dar,pana se mai vede o singura stea,avem ce observa. In trecut am rezolvat Epsilon Bootis cu dificultate,in preajma zenitului,la marirea de 346x,maxima asigurata de ocularele disponibile. De acum lucrurile s-au schimbat.Am rezolvat Epsilon Bootis intai la 216x/ocular Solid Ramsden 8mm+Barlow 2x,apoi si la 173x/ocular Solid Ramsden 10mm+Barlow 2x.La 216x/ocular Plossl Celestron 7.5mm+Barlow2x ,rezolvare splendida ca si la 173x obtinuta cu Plossl Astroscopic 10mm+Barlow2x. Nu a mai fost nevoie de spiritul de lunetist al lui Zaitev,nu a trebuit sa pandesc si sa tatonez indelung focalizarea corecta.Discurile de difractie au fost rotunde ,clare,nete,cu un contrast evident de culoare iar inelele de difractie frumos ''desenate''.Dintre toate ocularele,cand privesc o dubla prin ocularul Solid Ramsden de 8mm,se intampla ceva;fondul cerului se intuneca parca este cernut cu funingine iar inelele de difractie imi par sensibil mai slabe ca luminozitate decat in alte oculare. Ei,daca tot am vazut asemenea schimbari,mi-am luat telescopul subsioara si l-am mutat langa gardul vestic,tocmai sub ramurile ciresului,cu ocularul deasupra ''plantatiei'' de fenel a sotiei (daca uit unde ma aflu si fac ravagii acolo , veti stii dupa intreruperea mesajelor din partea mea,sa nu ma uitati!). Am atacat un test dificil,observarea companionului lui Antares.Am lasat in portocular combinatia Barlow2x+Solid Ramsden 8mm pentru 216x,si ma pregateam sufleteste pentru o observare dificila.Initial nu am vazut decat imaginea foarte agitata a lui Antares,fulgerand in minunate culori.E normal,oglinzile mele traiesc in democratie,au un pic de libertate de miscare.In urma deplasarii de pe alee pana sub cires cat si datorita schimbarii radicale a ungiului de observatie,a trebuit sa fac o mica ajustare a focalizarii.Mi-a luat in total cam doua minute pana cand,in cadranul patru,la un unghi de pozitie de PA=290 grade,am vazut companionul fara probleme.Atat Antares cat si companionul sau dantuiau puternic datorita turbulentei dar companionul s-a vazut clar si fara dificultate desi aici,spre deosebire de Epsilon Bootis,discurile de difractie au fost incontinuu deformate si pufoase,scamosate iar in loc de inele de difractie se vedeau doar arce ivindu-se cand ici cand colo. Cu toate acestea rezolvarea a fost clara desi scanteierile violente si foarte colorate ale lui Antares m-au impiedicat sa determin culoarea campionului. Vega si Epsilon 1-2 erau invaluite in nebulozitate asa ca ultimul obiect al sesiunii a fost Delta Cygni. Cu ochiul liber aceasta stea nu se vedea,am gasit-o cu cautatorul.(Oare de ce i se spune in mod pesimist cautator ,de ce nu se numeste acest accesoriu ''gasitor''?) Am ramas la marirea de 216x,am tinut aceasta dubla sub observatie vreo douazeci de minute.La inceput dubla nu a fost rezolvata.Au fost insa mai multe perioade de cateva zeci de secunde in care am vazut dubla rezolvata dar nu la claritatea la care am vazut-o pe Epsilon Bootis.Am considerat observarea lui Delta Cygni doar un test care mi-a demonstrat ca pot rezolva si aceasta dubla,voi reveni ulterior. Am verificat de dimineata stratul de fenel, este intact,inca nu ati scapat de mine! :D Mircea