----------------------------------- Mircea Pteancu 22 Mai 2011 16:52 ----------------------------------- Pentru colegii cu care gustam painea dulce-amara a dublelor,in special pentru ''auriga'': Am gasit acest articol al lui Jeremy Perez despre observarea companionului lui Antares cu un newtonian de 152mm F/8. http://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000674.html Spun ca observarea dublelor este dulce-amara deoarece credeam ca este ceva in neregula cu mine sau cu instrumentele mele.Ei bine,schita de detaliu a lui Jeremy m-a lamurit,deoarece inca si aceea prezinta o imagine idealizata.In realitate,dupa cum spune chiar Jeremy,totul se misca,sau asa cum am comparat eu odata imaginea unei stele duble la grosisment mare,semana cu un compot dat in clocot. Asa arata stelele in reflectoare in seeing nu prea bun,adica aproape tot anul. Nu prea inteleg nici eu de ce ma plang,apocromate sunt de vanzare sau se pot comanda pana la 250mm diametru,terenuri sunt de vanzare pentru construit observatoare,firme dispuse sunt cu duiumul. Dar vecinii mei sunt oameni rai,nu ma lasa! :twisted: Mircea