----------------------------------- Mircea Pteancu 19 Mai 2011 22:53 ----------------------------------- Si eu as vota pentru un 10x50mm ca binoclu ''bun pentru toate''. Dar,desi tot ce ti-au spus colegii despre binoclurile 7x50mm este foarte corect,daca nu as alege un 10x50mm sau nu ar exista optiunea aceasta,as merge cu inima usoara pe varianta de 7x50mm.Mai ales daca ai de gand sa-l folosesti numai din mana.De ce?Oare firmele Zeiss sau Busch nu cunosteau relatia dintre diametrul obiectivului si grosisment atunci cand au livrat Wermachtului zeci de mii de binocluri militare 10x80mm?Ba da ,o cunosteau cel putin ca noi,dar au tinut cont de un factor important:conditiile de utilizare.Ni le putem imagina gandindu-ne la Stalingrad,Cotul Donului sau Ziua ''Z''! Daca binoclul va avea ''o viata agitata'',tinut in mana si manipulat des din cauza consultarii de harti,carti,atlase sau laptop, si/sau concomitent cu alt instrument,este excelent sa ai o pupila de iesire larga. Eu le am pe tipo-domensiunile si 7x50mm si 10x50mm, asa inteleg ''calea de mijloc'' :D Mircea