----------------------------------- Mircea Pteancu 15 Mai 2011 17:35 ----------------------------------- In saptamana care s-a incheiat am fost concentrat pe finalizarea dispozitivului de stabilizarea binoclurilor ,pe care am si propus sa-l numim de acuma drept ''bizooka''.Iar observarea stelelor duble s-a intamplat tot in domeniul binocular. Aseara insa am revenit in lumea telescoapelor.Dupa ce am pus oglinda RFT de 125mm F/4.5 la spalat in apa distilata,am luat inapoi ''organele transplantate'' pe montura provizorie a acesteia si mi-am readus in stare de functionare dobsonianul de 125mm F/7 si mini-newtonianul de 72mm F/11. Cerul a fost acoperit cu un strat subtire si neomogen de nori prin care se vedeau Castor si Polux,Arcturus,Denebola,Saturn si evident Luna aproape Plina. Ce observatii de performanta sa mai faci in asemenea conditii? Ei bine,am gasit una.Mini-newtonianul meu are, cum am zis, o oglinda de 72mm si un focal de 810mm,secundara fiind o prisma Zeiss de 15mm,montura azimutala si trepiedul fiind de constructie proprie. Darrell ,unul din colegii de pe forumul ''60mmtelescopeclub'' ,si-a prezentat ''noua'' sa luneta Sears Discoverer 6344 (76mm F/15.8)cu care a rezolvat Porrima.Daca separatia lui Porrima/Gamma Virginis este de 1.6 secunde de arc,atunci aceasta este cam la limita acestui instrument. Asa ca aseara am incercat sa rezolv Porrima cu newtonianul de 72mm.Am folosit direct o marire de 243x/Plossl Astroscopic 10mm+Barlow 3x.Porrima mi-a aparut ca un om da zapada ,din cauza discurilor de difractie pufoase,lasat cam intr-o rana,dar fara spatiu negru intre stelele componente.Am mai testat maririle de 145x/Huyghens 16mm +Barlow 3x;de 162x/Pl10mm+Barlow2x,forma de opt abia fiind vizibila. Pretioasele oculare Solid-Ramsden si ortoscopicele nefiind la indemana,am incercat o ultima combinatie care mi-a dat marirea de 216x cu ocularul Plossl Celestron 7.5mm +Barlow 2x.La aceasta marire,rezolvarea a fost completa,am vazut clar spatiu negru intre discurile de difractie mai mici ca diametru si mai clar desenate ca la 243x. Evident ca la Saturn nu am obtinut imagini de calitatea celor oferite de luneta lui Darrell.Dar rezolvarea lui Porrima cu o oglinjoara slefuita de catre prietenul meu Csillag Attila dintr-o bucata de vitrina sparta de 8mm a fost o experienta foarte interesanta. Sunt curios sa aflu care este apertura minima si grosismentul minim cu care alti astronomi amatori rezolva aceasta splendida stea dubla din Fecioara. Mircea