----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Mai 2011 23:17 ----------------------------------- Am terminat aseara dispozitivul de stabilizare a binoclurilor tip Alan MacRobert. Partea din lemn am avut-o realizata de ceva timp,dupa cum vedeti mai sus.Dar cum am patru binocluri,am vrut sa construiesc un dispozitiv care sa le accepte pe toate.Pana la urma,binoclul militar IOR 8x30mm a fost eliminat de pe lista deoarece nu are alezaj filetat pentru fixare. ''Marea'' problema pe care am avut-o a fost ca numai binoclul Fujinon Mariner 7x50mm are in dotare surub de fixare pe,sa zicem, trepied.Pentru Sakura 9x60mm si Baigish 10x50mm a trebuit sa gasesc suruburi,in consecinta nici unul nu seamana cu celalalte. Surubul lui Fujinon este din policarbonat si nu are trepte. Surubul lui Sakura provine de la un aparat foto Smena,si are trepte. Iar surubul pentru Baigish provine de la un suport pentru blitz si este destul de ciudat. Am gasit o solutie constructiva foarte simpla care sa accepte toate aceste trei suriburi diferite ...dar care aseara inca nu a functionat.Am facut mici ajustari asta-seara si ,slava Domnului,dispozitivul functioneaza foarte bine cu oricare din cele trei binocluri amintite. Va mai trebui sa adaug o a treia bucata paralelipipedica de lemn drept contragreutate pentru a avea un balans perfect. Desi miscarile nedorite nu dispar complet,imaginile sunt cu adevarat mult mai stabile.Ceea ce este important este ca dispare complet tremurul imaginii care provine de la maini,acesta avand o frecventa de oscilatie mare,este si cel mai deranjant.Ramane un fel de ''tangaj'' produs, presupun,de respiratie si de echilibrarea involuntara a corpului. Am avut parte asta-seara,prin toate trei binoclurile montate pe rand pe dispozitiv, de splendide imagini ale Lunii in a carei lumina cenusie se vedeau contururile marilor,urmate de M44, M67 si M35,campurile stelare din Leo,Gemenii si Auriga,in imagini calme,stabile,linistite. O delicioasa noutate! Mircea