----------------------------------- theogon 21 Apr 2011 17:59 ----------------------------------- Aseară am ieșit cu amicii pe Dealul Feleacului. Un cer stabil, transparență medie. Am testat ED-ul SW de 120 al lui Horațiu și în continuare mak-ul de 180. Am făcut exerciții cu un ocular microguide de la Baader. Desigur scala ocularului nu era etalonată, dar pentru determinarea PA-ului a fost suficient pentru a-mi face o idee despre metoda de lucru. Izar s-a rezolvat bine PA măsurat în mai multe rânduri între 62 și 64 grade + 90 grade (potrivit metodei de lucru -utilizare prismă) = 153 grade. Separarea cam 3 secunde (determinare expeditivă) Porrima s-a rezolvat bine, PA = 113 +90 =203 grade. Separare 3-4 secunde (determinare expeditivă) Epsilon Lirae rezolvat bine, n-am măsurat PA, dar am constatat că orientările PA-ului sunt perpendiculare Gama Leonis reolvat cu greutate. La fel s-a întâmplat cu Alnitak și delta Geminorul mai mult am bănuit că este ceva, decât am văzut. Nu s-au lăsat rezolvate Sirius, Delta Cygni- era încă jos(poate de aceea). Lucrul cu ocularul microguide reânvie astronomia la ocular și după puțină practică cred că poate fi captivant (cel puțin pentru mine). În privința separării componentelor stelelor duble, pentru exemplele de mai sus, arcul de cerc ce separă componentele este mai mic decât o diviziune pe scala ocularului. După etalonarea scalei vor trebui estimate și diviziunile dintre două repere În privința celei de a doua metode - mai elaborioase- folosind același ocular am niște întrebări pe care am să le pun totuși mai târziu celor ce au lucrat efectiv cu acest ocular. Măsurătorile s-au repetat, dar din timp în timp mai dădeam o raită pe la Saturn (diviziunea Cassini observabilă după un pic de acomodare) M 13, M 57 ( relativ jos și puțin luminoasă) și mai târziu mândra Lună. Instrumentul folosit mak 180 sw Toți am fost de acord că ED-ul de 120 a rezolvat mai bine dublele dificile. Evident calitatea are un preț.