----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Apr 2011 23:24 ----------------------------------- Vreau sa imi cer scuze pentru o eroare,greaca mea cam scartaie.In observatia de Sambata 17 Aprilie am scris despre steaua Xi CrB care se vede in acelasi camp cu Sigma 1964.Eroarea care doresc sa o rectific este aceea ca am citit litera greceasca Zeta drept Xi.Deci denumirea corecta a stelei este Zeta CrB sau Sigma 1965. Aseara am petrecut mult timp testand dispozitivul de stabilizare a imaginii binoclului a lui Alan MacRobert.Cum avem la dispozitie lista SAC de duble binoculare,sunt sigur ca dispozitivul imi va fi de ajutor la observarea lor. Si evident la multe alte observatii astronomice cu bionoclul. Dar totusi nu am neglijat complet dublele.De fapt aseara am observat o stea dubla extraordinar de interesanta si anume Sigma1932 cu stelele componente de aproape aceeasi stralucire la 7.3/7.4 separate prin 1.6 secunde de arc. La G=39x am gasit dubla care parca sugera prin forma sa astigmatica fie un astigmatism generat termic,fie decolimare fie..faptul ca telescopul n-are nimic dar steaua este chiar dubla. La 116x/Plossl Celestron 7.5mm ,steaua se vede cu discurile de difractie tangente.La 232x/PL7.5mm+Barlow2x,o minunatie:discurile de difractie sunt separate printr-o punte ingusta de cer negru si lucesc slab intr-o culoare aramie,ca a planetei Marte.Iar in jurul discurilor se vedeau doar primul inel de difractie al fiecarei stele.Rar am vazut imagini ca cea a acestei stele duble ,imagine care sa provoace acel fior al inimii care te face sa simti ,mai mult decat sa intelegi,prapastia fara fund a spatiului in care privim. Am auzit de curand, intr-un serial sud-corean,un proverb :''esentele tari se pastreaza in sticlute mici''.Cautati Sigma 1932 si veti descoperi ca acest proverb se aplica si in lumea stelelor duble. Cer senin si duble multe,Mircea