----------------------------------- Mircea Pteancu 20 Apr 2011 00:03 ----------------------------------- Luni 18 Aprilie,am continuat observarea constelatiei Bootes. Cu acelasi dobsonian de 125mm F/7 am observat la G=108x obtinut cu ocularul Solid Ramsden de 8mm (creatia lui zoth asistat de Erwin), urmatoarele: -steaua dubla 39 si steaua dubla 44,vizibile ambele in acelasi camp al ocularului Kellner Zeiss militar 22mm/G=39x.Ambele duble au stelele inegale ca stralucire,separatie de aprox. 4 secunde de arc.La dubla 39 ,culorile sunt alb/galben deschis iar companionul este la PA=245 grade.Dubla 44 prezinta culorile alb sidefiu/gri albastrui iar companionul se afla la PA=50 grade. Apoi am indreptat telescopul spre zona din vecinatatea nord-estica a lui Arcturus.Acolo am observat dubla Pi Boo,cu stelele de luminozitati inegale la o diferenta de doua clase de magnitudine,culorile stelelor componente fiind alb/alb,cu o separatie de 6 secunde si companionul la PA=80-85 grade.Spre Nord se afla Xi Boo,in acelasi camp al cautatorului cu Pi Boo.Aceasta dubla are o separatie la jumatate fata de Pi,deci de 3 secunde,stelele componente prezinta un superb contrast de culoare galben deschis/oranj,cu companionul la PA=290 grade. Cel mai mult timp l-am petrecut incercand sa rezolv Delta Geminorum,insa fara succes.Nici reglarea gradata a focalizarii (stil ''grenade de adancime'' ca la vanatoarea de submarine) si baleierea intregului camp vizual de catre dubla ,nu a dat rezultate. Ma gandesc la folosirea unui ocular cu bara ocultoare sau a unui filtru neutru slab pentru reducerea stralucirii stelei centrale. Pentru incantarea ochiului si a sufletelului amarat de acest insucces am reobservat ,cu succes,pe Iota Leonis,Gamma Vir ginis si Cor Caroli. Mircea