----------------------------------- Mircea Pteancu 17 Apr 2011 22:32 ----------------------------------- Sambata 17 Aprilie, in preajma miezului-noptii,am observat cu dobsonianul de 125mm F/7 si cu binoclul Sakura 9x60mm-modificat.Conditiile de observatii au fost adverse din cauza nebulozitatii atmosferice pusa in evidenta de lumina Lunii Pline.De multe ori din Corona Borealis nu se vedea cu ochiul liber decat Gemma.De asemenea a fost frig, ocularele binoclului aburindu-se frecvent.Cand cerul este nebulos,de obicei prefer acest binoclu datorita acoperirii ''ruby coating''. Pe dobsonian am folosit un Kellner Zeiss militar de 22mm focal pentru G=39x si noul ocular de 8mm pentru G=108x. Am observat stele duble-multiple astfel: -In Corona Borealis am observat dubla Sigma CrB relativ luminoasa si cu o separatie de 4 secunde intre componentele alb / galben,companion la PA=240 grade. Spre Est ,aproape de Sigma se afla dubla Niu,foarte deschisa ,cu componentele de culoare galben/galben ,companionul aflat la PA=160 grade.Binoclul a rezolvat fara probleme aceasta dubla,de fapt,pe un cer decent Niu CrB ar trebui sa fie o dubla vizibila cu ochiul liber. Xi CrB si Sigma 1964 se vad in acelasi camp la 39x .Xi are componentele inegale la o magnitudine diferenta,culorile sunt alb/alb,companionul separat spre West prin 6 secunde la PA=275 grade.In schimb Sigma 1964 are componentele de aceeasi magnitudine dar slabe , la 7 mv,culoarea stelelor separate de o distanta cel putin dubla ca cele din Xi, este alb-cenusiu/alb-cenusiu,PA=245 grade. Inainte de ora unu insa,un perete de nori a aparut spre Sud,sub Luna. Atunci am incercat sa observ stele duble si din Bootes si ,mai ales,aveam un gand anume. Am inceput cu Delta Boo,cu stelele de culoare alb-galbui/alb,cu o diferenta foarte mare intre componente dar si foarte distantate prin separatia de aproape 2 minute de arc,companionul aflat la PA=30 grade.Anul trecut nu m-am de ea ocupat dar anul acesta voi incerca sa adaug Delta Boo pe lista dublelor binoculare rezolvate. Miu Boo este o dubla foarte lejera,si aceasta trebuie testata cu binoclul dar ea are la PA=120 grade dubla Miu2 drept companion.Luand separat Miu2,aceasta are componentele de aproape aceeasi magnitudine,separatie de aprox 2 secunde ,companionul la PA=165 grade,steaua sudica fiind usor mai luminoasa. Apoi ,grabindu-ma din cauza norilor care se apropiau,am marit grosismentul de la 108x la 216x dat de ocularul nou de 8mm si Barlow 2x si am incercat sa rezolv pe Epsilon Bootis.Nu a fost ''dragoste la prima vedere'',mi-au trebuit vreo zece minute pana ce am obtinut acea focalizare care sa-mi prezinte clar si stabil discul companionului la PA=310 grade,de culoare alba si situat pe al doilea inel de difractie al stelei centrale. Am admirat-o pe Pulcherrima cateva minute ,apoi norii m-au trimis la culcare.Ceea ce am si facut ,multumind Celui de Sus pentru giuvaerurile astrale pe care le-am admirat. Am incercat sa observ si Luna, dar deja era acoperita de nori. Mircea