----------------------------------- Mircea Pteancu 26 Mar 2011 22:51 ----------------------------------- Initiativa lui zoth este foarte buna. Ca sa nu vin numai cu opinii personale, intreb colegii daca doresc sa afle despre clasificarea intrumentelor in mici,medii si mari facuta de Henry Paul,ATM-ist si autor prezentat in volumul III din ATM Ingalls.Daca exista interes,si asta astept sa o semnaleze colegii, am sa o caut si am sa o prezint aici. Cat despre accesibilitatea obiectivelor de calitate buna,trebuie sa ii dau si sa nu-i dau dreptate lui Laurentiu.M-am uitat acum cateva minute pe SurplusShed si intradevar mai exista ceva din stocul de lentile Jaegers.Vad obiective Jaegers de 52x571mm si 54x622mm.Mai au si lentile Rini de 64x364mm ca si lentile militare de 74x592mm.Pe ''60mmtelescopeclub'' am colegi care au construit lunete cu lentile Rini de 64x364mm si lunete Jaegers de 50mm si sunt extrem de multumiti de calitatea lor. Iar Sheldon Faworski are in continuare la vanzare obiective Carton de 60x1000mm si 80mm F/6.6 mm si Towa de 60x700mm plus o tona de accesorii la http://www.cloudynights.com/classifieds/showcat.php?cat=500&si=&page=5&sort=&perpage=20&ppuser=25634&stype= Am avut placerea sa cunosc personal colegi de aici de pe forum si dumnealor la vara vor avea ocazia sa faca observatii printr-o luneta construita de mine cu una din lentilele de mai sus si sa va spuna parerea lor. Desigur,sunt lentile mici.Dar despre ele este vorba in acest topic,nu-i asa? Mircea