----------------------------------- Mosu' 19 Feb 2011 16:37 Erata ----------------------------------- Conform precizarilor din acest an data olimpiadei judetene va fi 6 martie, duminica, iar la Nationala apar niste modificari de criza, doar 10 calificati in lotul largit la seniori in loc de 15 ca anul trecut, o rezerva cam subtire as spune eu tinand cont ca la juniori raman tot atatea locuri, adica 10, ca anul trecut. O modificare importanta dar in sfarsit in legatura cu premierea corecta a celor in drept este modificarea regulei de acordare a premiilor, dupa punctajul ponderat, altfel ne trezim cu premiul I cu jumatate din subiecte rezolvate. Alte lucruri bune sunt reguli mai dure contra trisorilor, oricare ar fi ei. Un lucru inca dezastruos este nerespectarea optiunilor elevilor in acordarea diplomelor, ma refer la profesorul pregatitor ce ar fi trebuit inscris pe diploma in functie de optiunea elevului, adica dupa cum scrie elevul pe lucrarea de concurs(cine are curajul, bineinteles): tinand cont ca astronomia nu se studiaza in scoala decat in putine cazuri ca materie optionala, de multe ori profesorul pregatitor nu coincide cu cel de la clasa. Si am vazut pe viu cum sunt recompensati profesori ce nu au avut nimic de a face cu pregatirea unui elev participant in afara de "norocul" de a fi in colectivul de profesori ai clasei si, in plus, tupeul de a solicita inscrierea lor pe teza. Eu cred inca in cinste si in impunerea deciziei proprii de catre elev si parintii sai. Pana acum ministerul nu a dat semne oficiale ca l-ar interesa implementarea unei asemenea hotarari, verificati precizarile care prevad in plus ca insotitor nu poate fi decat un profesor care poate(teoretic) corecta... adica unul care a pregatit elevii si ii are in concurs nu poate fi insotitor! Pentru cine doreste clarificari postez precizarile sub forma primita de la minister. Spor la lucru!