----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Feb 2011 23:29 ----------------------------------- Faina lista,vad ca are in ea de toate,stele duble-multiple,unele usoare dar altele dificile sau foarte dificile.Altele necunoscute mie-pana la lista ta.Cu siguranta ca , la unele, parametrii s-au modificat.A trecut totusi aproape un secol si jumatate de la publicarea cartii lui Lockyer. De la categoria ''50mm'' am rezolvat ,folosind o luneta de 60x700mm,care acuma, dupa ce a fost verificata si, in masura posibilitatilor, ''tunata'' de catre zoth,sunt sigur ca se va descurca si mai bine: -Polaris,alfa UMi -Miu Dra -zeta UMa/Mizar -alfa Gem/ Castor De la categoria ''4 inch'',dar cu un reflector de 125mm,am rezolvat: -beta Ori/Rigel -epsilon Boo -alfa Lyr/Vega -sigma Cas Despre celelalte stele duble,vreau doar sa precizez ca am incercat in repetate randuri sa rezolv pe delta Cyg si nu am reusit,in timp ce ,''spre ciuda si rusinea mea'' :oops: ,Thomas Jensen a rezolvat-o cu o luneta Telementor de 63mm,mult mai aproape de zilele noastre (adica anul trecut :D ).Daca delta Cyg apare in lista la categoria ''8 inch'',inseamna ca si altii cu telescoape ''ceva'' mai mari ''si-au rupt coltii in ea''... ha,ha,ce ma bucur :P Dar stai numai sa-mi fac eu luneta Carton anul acesta...Conform declaratiilor mai multor amatori care poseda ambele lunete,ce stie sa faca Zeiss 63x840mm,stie si Carton 60x1000mm. Mircea