----------------------------------- Mircea Pteancu 06 Aug 2010 20:11 ----------------------------------- Joi,5 August,de la 22:00 TLR pana in jur de miezul noptii am testat un obiectiv de 30mm diametru si aprox. 180mm focal,provenind de la Csillag Attila care l-a demontat dintr-o luneta terestra ruseasca, cu o gama larga de oculare.Obiectivul este montat provizoriu intr-un tub de carton in care se potrivesc ocularele de 1.25 toli.Scopul testarilor a fost acela de a determina daca acest obiectiv poate fi folosit in ocheanul meu de pirat. Apoi ,de la miezul noptii,am observat cu luneta Bushmaster/Omegon 60x700mm. Beta Bootis,semnalata de mak, a fost rezolvata fara probleme laG=28x,ocular Kepler 25mm si chiar si la G=17x,ocular HA Zeiss 42mm. Din curiozitate ,am comparat pe sistemul Alcor-Mizar aceste doua oculare,plus ocularul HA TAL 42mm,alta excelenta piesa optica ruseasca. Am scos de la ''naftalina'' si luneta Galilei 4x50mm care a rezolvat bine,clar,steaua 16-17 Dra si,in momentele de buna transparenta atmosferica,si pe Nu Dra ale carei pete de difractie apareau aproape tangente. Apoi mi-am pus intrebarea :''oare luneta mea reuseste sa rezolve Polaris?''. Am observat intai la 93x,ocular Plossl Celestron 7.5mm.Ce bine este sa observi un obiect care nu-ti fuge intruna inafara campului vizual.Mai stiti vreunul inafara de Polaris? :D Am observat ,dupa focalizari care mi-au luat poate si cate 10-15 minute,companionul lui Polaris atat la acest grosisment cat si la G=140x,ocular ortoscopic Vixen 5mm.Companionul aparea ca un obiect punctiform mult mai slab luminos si aflat ''la ora 13'',am folosit tot timpul o oglinda zenitala.Cum masuram PA in cazul companionului lui Polaris? Intre timp,Jupiter s-a ridicat la o altitudine cat de cat decenta.Am observat planeta direct,fara diagonala,portocularul permite abia-abia la limita,acest mod de observare. Deja la 18x se vedeau ,abia sugerate, benzi joviene.La Est de planeta am vazut patru obiecte stelare apropiate ,grupate la cateva diametre joviene distanta, si un alt obiect similar ,mult mai departat,la vreo 20 de diametre.Sa fi fost ''o stea fixa'' sau un alt satelit jovian? Turbulenta atmosferica nu a permis utilizarea grosismentului G=140x ,doar a celui de 93x,Plossl Celestron 7.5mm.Am vazut pe disc o asimetrie a benzilor.Si anume banda ecuatoriala sudica era intensa,cea nordica parea chiar absenta.Zonele tropicale mi s-au parut pustii,fara detalii.De asemenea banda temperata sudica parea mai intensa dar se vedea si cea nordica.De asemenea am remarcat o intunecare a imaginii spre ambii poli ai planetei. E cumva Neptun prin zona? Mircea