----------------------------------- zoth 20 Iun 2010 13:15 ----------------------------------- Intorcandu-ma la schema Rogers cu functionare in banda normala vizuala am incercat saptamana ce tocmai a trecut aplicarea unei noi strategii: Am marit puterea optica a obiectivului si in acelasi timp am micsorat-o pe cea a corectorului de culoare laterala, am lasat corectorului central doar functia specificata de Rogers, adica aceea de a corecta doar cromatismul longitudinal, iar sfericitatea am optimizat-o la nivel de ansamblu. Spre surprinderea mea rezultatele obtinute sunt chiar mai bune decat la prima varianta si le puteti vedea mai jos intr-o exemplificare a unui 90 f10,8. Ce putem observa de pe graficele curbelor e faptul ca pentru aceeasi corectie a cromatismului longitudinal s-au obtinut valori semnificativ mai mici in ce priveste dezvoltarea comei si doar mai mici pentru culoarea laterala. Din diagrama spoturilor se observa ca de aceasta data pe acelasi camp de analiza, nimic nu mai iese din discul principal de difractie.