----------------------------------- iulian m 08 Dec 2009 01:44 ----------------------------------- Nu am uitat :); am incercat numai sa descriu ce se intimpla numai cu stelele al caror nucleu ramas dupa nova este de 3-4 Msolare -cf Wikipedia- si care duc la aparitia de GN. Nu doream sa ofer o descriere unica pt toate cazurile. O exprimare in acest sens ar fi: " Daca nucleul ramas dupa nova are masa de 3-4 mase solare, atunci are loc un colaps grav. etc". Cu siguranta exista si stele mai mari - decit cele care duc la formarea de stele neutronice, etc -; in acest caz colapsul are loc fara oprelisti si deci marea majoritate a "ramasitelor" novei sint nuclee de Fe, intrucit nu mai au loc alte interactiuni. Nu imi dau seama cit de clar sint la punctul 1. Insa este adevarat ca ma intereseaza f mult observatiile legate de text de la punctul 2 in jos. Punctul 1 nu ar avea alta functie decit sa valideze -pt mine, cel putin - faptul ca "entitatile" ramase nu sint atit de diverse; ele nu sint decit nuclee de Fe in cea mai mare parte. Faptul ca se formeaza o GN conduce la aceasta concluzie. (voi incerca poate sa revin mai incolo cu o explicatie poate mai clara de ce nu "am trecut" si prin alte produse de colaps.)