----------------------------------- raduM 20 Noi 2009 19:00 Olimpiada de Astronomie ----------------------------------- Aș dori să sugerez deschiderea unui topic legat de olimpiada de Astronomie. În topicul respectiv aș vrea ca, pe baza programei, să alcătuim în comun un ghid, un manual dacă vreți așa, pentru cei care vor să participe la olimpiadă. E necesar, chiar foarte necesar. Să încerc să sistematizez motivele: - Deși nu avem Astronomia cuprinsă între materiile din școală, avem rezultate excelente la olimpiadele internaționale de Astronomie si Astrofizică (Miruna Oprescu și Ioo Vilmosz sunt cunoscuți, cred, sper, întregii țări - ei sunt precum Nadia în anii 70-), nu mă pot opri să nu remarc faptul că Miruna, în clasa a 6-a, cunoștea clasificarea Harward a stelelor, diagrama Hertzprung-Russel era la degetul ei mic și cunoștea tabelul lui Mendeleev cu "hai Lina .........." - Mulți elevi ar fi interesați dar nu au dascăli care să-i îndrume sau au dascăli ok dar care au nevoie să învețe ei înainte de a-i îndruma pe copii. Școala formală taie elanul elevilor și al dascălilor. - Nu există nici un manual/ghid/tratat care să acopere complet și adecvat programa de olimpiadă. Sigur, există cărțile noastre, adică "Laboratorul astrofizicianului amator" "Cerul, o carte pentru toți" "Astronomia invizibilului" "Univesul" Există și internetul. - Cărțile la care ne-am referit noi - noi, cei care le-am cetit - ( ale lui Ureche, Nadolschi, Cristea etc) sunt accesibile pe net, ca și nenumăratele lucrări în Astronomie și Astrofizică ale diverșilor autori străini nouă, dar a sintetiza de pe internet un suport de curs ... e extrem de dificil.