----------------------------------- zoth 31 Mai 2009 18:47 ----------------------------------- Dragos, cred ca ai inteles din explicatia lui Mircea cum sta treaba cu vederea extra axiala. Nici vorba de disparitia imaginii, schimbarea pozitiei ochiului de pe axa optica are ca rezultat "plimbarea" campului vizual pe tinta, pe aceiasi directie pe care e indreptat ochiul. Fenomenul mi s-a parut deosebit de interesant :) Ca detalii tehnice pentru vopsirea pieselor din dural procedura ar fi urmatoarea: dupa ce piesele ies de pe strung urmeaza o sablare usoara, apoi degresare cu alcool, depunerea unui strat de grund (spray) si apoi stratul final de vopsea (tot spray). Tehnica vopsirii cu spray nu e grea si se face dupa metoda: nevoia te invata! Dupa cateva rateuri o sa deveniti asi :) Aviz amatorilor care vor sa construiasca oculare negative pentru a nu fi deceptionati la final: Am specificat de la bun inceput ca este vorba de un ocular de camp foarte mic. Fiind un ocular nediafragmat este dificil daca nu imposibil sa-i determini un camp aparent, astfel incat am recurs la niste masuratori practice si am extras aceasta valoare din calcule. Masuratorile au fost efectuate pe doua instrumente diferite (refractor si Cassegrain) pe o tinta telemetrata la 110m. Nu pot aprecia gradul de exactitate al masuratorilor, dar rezulatatele obtinute au fost centrate pe valoarea de ...... 7.5 grade :shock: Avantajul ar fi ca acest camp este "mobil", se poate plimba in campul obiectivului :)