----------------------------------- zoth 30 Mai 2009 17:01 ----------------------------------- Am fost incantat sa citesc cu ceva vreme in urma topicul deschis de Mircea in care povestea despre ocularele negative. Cum sunt inca o fire curioasa am cautat prin raftul cu lentile si am facut cateva probe la repezeala. Rezultatele obtinute m-au determinat sa iau hotararea de a construi in varianta definitiva cateva asemenea oculare. Pe la sfarsitul saptamanii trecute am inceput sa fac desenele pentru carcase (construite in stil "volcano") si sistemele de prindere a lentilelor (cat mai simple adica saibe elastice). Pentru barel am folosit varianta originala de la niste oculare simetrice care au fost adaptate mai demult pe format T2. Dupa ce piesele au iesit de pe strung au urmat operatiile cosmetice si asamblarea finala. Barelul original al fiecarui ocular accepta filtre pe 1.25" in schimb ocularele nu sunt diafragmate (nu este nevoie). Ce ai iesit puteti vedea in imaginile de mai jos: Ocularul din stanga este un Galilei sa-i spunem adevarat cu o singura lentila biconcava iar cel din dreapta este un ocular negativ la care optica este constituita dintr-un dublet lipit negativ. Azi pe la pranz am facut si cateva teste pe doua refractoare din dotare si am surprins cateva aspecte: pozitive: -nu am detectat o crestere a cromatismului imaginii -nu am detectat distorsiuni geometrice ale imaginii -contrast si transfer de lumina la egalitate cu ocularul ortoscopic negative: -camp deosebit de mic -este necesar un in-focus destul de pronuntat, evident pe masura focalei ocularului folosit Astea sunt primele impresii, acum astept sa fie senin pentru testul adevarat pe cer, dar din pacate azi ploua. Mircea, din momentul asta mai poti contoriza inca un user de oculare negative in ograda noastra mioritica...