----------------------------------- iulian m 15 Mai 2009 12:02 ----------------------------------- @virgil: aveti dreptate, facusem o confuzie, nu era nevoie de rationamentul de mai sus. e suficienta relatia: p= m(v)v - si chiar eu o scrisesem, fara sa o pricep (!!) .. explic alta data. In felul acesta este clar ca mobilul nu poate avea v=c, oricum s-ar privi din partea exterioara. Raportarea la GN/corp grav masiv ca si SR insa fizic mi se pare invalida. ce "vede" un observator de linga un corp mare ? nu prea mult/nu foarte clar. deci ar rezulta ca in felul acesta nu se poate face o predictie cu privire la masa particulei. ------- @mafalda Am primit un raspuns la intrebarea daca GN au sarcina electrica din partea lui Cecil Folescu. El scrie ca, corpurile cosmice nu au sarcina neta in general, si deci solutiile Reissner/Norsdtrom ale ec. Einstein au valoare mai mult pentru matematica decit pt astrofizica. B Green de mai sus sustine ca GN pot avea si sarcini tare/slaba. Ce sens ar avea insa daca nu pot interactiona cu alte "particule" ? apoi in GN sint foste nuclee de Fe: sa aiba acestea asemenea sarcini inainte de colaps? - daca ar avea, nu ar putea interactiona decit cu alte GN cu sarcini. si nici asa; fortele nucleare au raza de actiune ff mici; ar fi irelevante.